Ftohtë në buzë - trajtim


Shumë fillimin e motit të ftohtë shoqërohet me probleme të tilla si herpes. Çdo herë ai shfaqet, ne fillojmë për të zgjidhur të gjitha mënyrat e njohura të gjetjes shpëtoj e plagë. Le të shqyrtojmë se si për të kuruar të ftohtë në korrik dhe për të parandaluar zhvillimin e saj.

Simptomet e ftohtë në buzëJu lutemi të jenë të vetëdijshëm se parimi i shfaqjes së ftohtë në buzë dhe ajo duket:

 • për herë të parë në njerëz nuk ka iritim në buzë;

 • ka njolla të vogla të kuqe të mbushura me lëng;

 • Në ditët në vijim ata ia plas, duke e kthyer një plagë të cekët.


 • Edhe përdorimi i më të mirë nuk do të thotë në gjendje për të çrrënjosur sëmundjen. Megjithatë, është e mundur për të reduktuar ndjeshëm intensitetin dhe frekuencën e ftohjet. Ftohtë në buzë dhe simptomat duhet të shihet menjëherë për të filluar trajtimin. Kuptoni se plaga përsëri, mund të jetë skuqje dhe ënjtje në buzët.

  Trajtimet në shtëpi për ftohjet buzët


  Nuk janë të recetave të ndryshme, efektive në luftën kundër kësaj telash. Mëso se si duke përdorur mjetet juridike në shtëpi për të hequr cik ftohtë.


 • Tea ka më të popullarizuara në mesin e të gjitha recetave. Për të zvogëluar pamjen e ulçerës në buzë, ajo është e rekomanduar për të ulur lugë çaj brewed, prisni derisa të bëhet e ngrohtë dhe të bashkangjisë në zonat e dëmtuara.

 • Aplikimi i naftës pishe gjithashtu ndihmon të zgjidhur problemin e ndodhjes së herpesit. Për këtë i rëndësishëm në çdo dy orë vajra lyej lindur skuqje. Veprimi është shoqëruar me vaj të djegur, por pas pak minutash ajo është.

 • Nëse marrim parasysh metodat tradicionale, kjo është një zgjidhje e mirë për largimin e buzët e ftohta dhe trajtimi i saj është cerumen. Ajo vetëm smeared ulcerat çdo 2-3 orë. Lëng i shkëlqyer i freskët ndihmon Kalanchoe, e cila është e rëndësishme sa shpesh aplikohet si për buzët.

 • Për të parandaluar formimin e abscese në flluska lopanyy mund të, nëse djeg këto flluska. Për këto qëllime, më gjerësisht Propolisi tretësirë. Pas procedura djegurit është aplikuar në plagë kamomil krem ​​Calendula ose vaj.

 • Jo keq ndihmon vaj përgatitur në bazë të mjaltit. Ju duhet të përzierje gjysmë lugë gjelle mjaltë me një lugë gjelle plot hirit dhe tre karafil grimcuar hudhër.


 • Ilaçet për ftohjet
  Nëse ju vendosni të injorojë metodat në shtëpi, duke u kthyer për medikamente, ju duhet të kuptoni se droga të ndihmojë kurë një të ftohtë në buzë. Drejtimi kryesor i produkteve farmaceutike - është shkatërrimi i viruseve që kanë shkaktuar këtë problem. Për të blerë vajra të ndryshme dhe disponueshmërinë krem ​​recetë nuk është e nevojshme. Përdorimi i këtyre barnave në fazat e hershme, pas disa ditëve ju do të harrojmë për të ftohtë në qoshet e buzëve. Zinxhirët Sot farmaci ofrojnë shumë objekte. Më të zakonshme janë herpevir, pentsyklovyr, famciclovir. Megjithatë, askush nuk pengon që ju të aplikoni ointments të tjera. Ata janë efektive kundër herpes, dhe dallimi qëndron vetëm në vlerën e emrit. Efekti më i madh i këtyre vajrave të do në qoftë se ju të filloni të aplikoni ato në simptomat e para të një të ftohtë.


  Parandalimi i ftohtë në buzë


  Trajtimin më të mirë për sëmundjen - është parandalimi. Prandaj është e rëndësishme të dini se si për të parandaluar një të ftohtë në buzë. Shkaku dridhura përhershme në buzë - Reduced rezistenca dobësuar imuniteti. Pas të gjitha, ai është përgjegjës për prodhimin e antitrupave që parandalojnë viruset. Rritja e imunitetit dietë të ekuilibruar dhe të aftë për marrjen e agjentëve immunomodulatory. Për të parandaluar formimin e ulçerës në buzë ndihmon pritjes vitamina komplekse: neyromultyvyt ose supradyn.