Ftohjet non-stop


Rritet një fëmijë pa sëmundje ndoshta e pamundur. Por ju mund të bëni atë të sëmurë të jetë e mundur. Për të zgjidhur këtë problem ka mënyra të ndryshme - që të vaksinohen, kontakte kufitare, të dridhura. Por vaksinat jo të ftohtë, e vështirë për të eliminuar kontaktet, procedurat intensitet sezon ju mund të bëni një gabim.
Koha më e përshtatshme për të filluar masat shëndetësore - verë. Përdoreni atë sa më shumë që të jetë e mundur. Gjithmonë, në çdo rast, duke e kthyer fëmijën e tij nga qyteti. Ajër të freskët dhe të pastër "i gjallë" Produkte nga shtretër të bëjë mrekulli.


Në vend ose në det Sigurohuni që fëmija të ecte zbathur sa më shumë që të jetë e mundur - masazh i zonave të refleks këmbë përmirëson imunitetin, normalizes funksionin e organeve të brendshme, vepron direkt në rrjet faringut limfoid - fëmija dimrit do të ketë më pak ftohjet. Nëse është e mundur të zgjedhin një vend për një fëmijë me një sëmundje kronike, konsultohuni me mjekun tuaj. Dikush më të mirë të shkojnë në det, dhe dikush të kalojnë kohë në korsinë e mesme. Rregulli i përgjithshëm - një udhëtim në një zonë të ndryshme të klimës duhet të zgjasë të paktën dy javë, njëra prej të cilave është për përshtatje, dhe e dyta - një pushim të mirë.

Fundi i verës dhe fillim të vjeshtës - koha kur trupi është ruajtur vitaminat. Sigurisht "ruaj" vitamina dimrit shpjegueshëm C, PP, grupi B dështojnë, e tepërt e tyre është excreted nga veshkat, por për të kompensuar deficitin që rezultojnë për vitin është e mundur. Pakuptimtë në gusht dhe shtator në tryezë për të blerë pineapples dhe papaja - është më mirë që të mbahem në afërsi mollë Moskë, lëvore veshkave shalqi Astrakhan. Edhe fëmijët tre-vjeçare të dobishme për të rregulluar disa ditë agjërojnë - vetëm shalqi - një i madh, i ëmbël - dhe nuk e le ndonjë ushqim tjetër, në qoftë se fëmija nuk është i kërkuar. Festimi i jetës - "pije dhe pysayu".


Zorrë gjithashtu ka nevojë për kujdes tonë - salads perime të papërpunuara të rifillojë punën e saj normale, për të ndihmuar të shmangur kapsllëk, mur të qartë të sedimenteve vendosur gjatë vitit, për shkak të ushqyesve më e lehtë të absorbohet toksinave vyvedutsya më të mirë.
Së pari Incidenca kulmin vjeshtë ndodh në mes të shtatorit. Raw, të ftohtë, erë, dhe madje edhe shkolla e ngarkesës në fillim, detyrat e shtëpisë. Për të lehtësuar përshtatjen e fëmijëve duhet rutinë e përditshme, domosdoshmërisht më shumë kohë për të fjetur dhe të ecin. Mos bjerë forcim - mund wildest mëngjes derdh ujë të ftohtë nga një kovë, më pak vendimtar derdh të paktën këmbët në gju.

Në vjeshtën e vonë, kur gjethet janë të rrethuar, baltë kudo, dëbora nuk ka rënë, ditë duket të jetë veçanërisht e shkurtër. Mungesa e dritës në fëmijët mund të çojë në rakit. Në lartë lodhje rritur ndjeshëm, reduktuar performancën. Ekziston edhe një term - depresioni sezonale që zhvillohet në shkurtimin e orëve të ditës. Ajo është trajtuar në spital me ndihmën e diellit, kur disa minuta një ditë një person është i ekspozuar tыsyachevattnыmy llambat. Telecommuting është gjithashtu e mirë për të zëvendësuar llamba të ndritshme edhe në çerdhe dhe në banjo. Është më mirë në qoftë se ata janë bërë të rëndë - dritë e ndritshme të paqartë shpejt do të zgjoheni në mëngjes dhe të ndjehen më të gëzuar gjatë ditës, gëzim, aktivizon mbrojtjet e trupit. Në të ardhurat njëjtën kohë të reduktuara nga vitaminat ushqimore - është koha për të hyrë në përgatitjet e dietë multivitamin. Përdorim më të mirë të formave bimore natyrore, por vitamina sintetike janë gjithashtu të përshtatshëm. Ju duhet të jepni atyre çdo ditë për një muaj dhe të përsëritur 3-4 herë kurse të tilla në sezonin e dimrit, pranverës.

Pa studiuar statusin imunitar të fëmijës në sezonin e ftohtë mund të pini larg 2-3 adaptogens bimore vit - xhensen, Siberian xhensen, Echinacea tretësirë, Pantogam. Droga merret një herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje për lehtësimin e stresit të përditshme dhe për të përmirësuar gjumin, ju duhet të jepni fëmijën qetësues concoctions e bimëve - sanëz, Motherwort.
Të mos jetë i sëmurë gjatë epidemive të sëmundjeve virale përveç vitaminave dhe adaptogens shumë dhe të marrin ilaçe homeopatik Hryphel, Antyhrypin, Inflyutsyd. Vaksinimi kundër gripit bëhet çdo vit, mundësisht në tetor, do të ju mbrojnë nga sëmundja, dhe për fëmijët të cilët shpesh vuajnë nga otitis, grykët, bronkit, janë droga të cilat kombinojnë vetitë e vaksinës jo-specifik dhe immunokorrektora që mbron kundër staphylococci, streptokoket , Haemophilus influenzae, Klebsiella. Kjo Ribomunil, Bronhomunal, YRS19. Skemat e parandalimit Përzgjedhja janë lënë më të mirë te mjeku.

Një tjetër metodë e normalizimit të trupit - Aromatherapy, ajo mund të ndihmojë për të jo vetëm për të rritur sistemin imunitar, por edhe të përmirësojë disponimin, harmonizimin e shtetit. Përparësia e metodës në praktikën pediatrike se ai nuk është si procedurat e zakonshme mjekësore dhe simpati. Fëmija po shërohet, frymë në erë të pishave apo portokalli, përpara se të vendoseshin poshtë për të fjetur "nenexhik" Fëmijë "livando" jastëk. Nëse fëmija është i sëmurë, vajra esenciale të përdorura në thithur, ata rubbed në lëkurë, futur në hundë dhe përdoren për gargling. Kushti kryesor për trajtim të suksesshëm me vajra esenciale - cilësinë e tyre. Vaj duhet të jetë e natyrshme, e pastër, e certifikuar, kompani të themeluar. Sigurisht, ajo do të jetë i lirë, por mungesa e efektivitetit dhe anësore efektet e trajtimit do të paguajë.

Nëse fëmija është shpesh i sëmurë për një vit, atëherë ajo duhet të shqyrtojë të verës - për të bërë një test të gjakut për të përcaktuar statusin imunitar, shikoni Laura dhe dentisti. Në qoftë se ne mund të gjeni një fireplace dhe eliminimin e infeksionit kronik, dimri i ardhshëm do të jetë domosdoshmërisht e lehtë.


Si të mos marrë të sëmurë.


Ftohtë të përbashkët është më e lehtë për të parandaluar se sa për shërim. Nëse fëmija juaj është kthyer nga një shëtitje me këmbë lagështi ose dimër pa një kapelë, dhe madje edhe me entuziazëm flet për icicles shije ngrënë - të marrin masa. Hero shpejt bimëve në një banjë të nxehtë, le të ngrohtë deri të duhur. Nëse fëmija nuk ka si për të notuar dhe ngjyhet këmbët e tij - të mjaftueshme për të bërë një dush këmbë me mustardë për 10 - 15 minuta, pastaj të lajë këmbët ujë të rrjedhshëm dhe me kujdes fshij, veshin çorape leshi. Pas një dush ose dush këmbë - qumësht i nxehtë ose çaj të nxehtë me bllokim qershi - qershi redukuar inflamimin në fyt. Në maj kamomil të mirë ose të krijoj urtë. Nëse ju mendoni se foshnjës një të ftohtë - disa masa.

Thithja herbs anti-inflamator - Wort, i urtë, mbytje Shën Gjonit eukalipt ose Propolisi. Si zakonisht, ju mund të përdorni ibrik çaji aparat për thithje ilaçi - të krijoj ujë të valë e barit dhe thith me hundë. Ju mund të përdorni të gatshme produkte - vajra, tinctures dhe zgjidhjet -. Eukalipt, Propolisi, vaj pishe, Эvkabal "," Doktor mom "," Bronhykum " Më i përshtatshëm pompa - Rusisht supersonik "Monsoon."
Nëse dikush në familje është i sëmurë, tjetri duhet të marrë masa parandaluese. Dhe u përhap në një hudhër të sheshtë apo copëtuar imët në një chavlenyy pjatë. Ju gjithashtu mund të vënë atë në një ibrik çaji para-djegur dhe të marrë frymë përmes hundës. Kërkesat "tonzilgon" apo "Antyseptyn."Shkaqet dhe parandalimi i ftohjet në kohë të ndryshme të vitit.


Vjeshtë - përshtatja e fëmijës në shkollë apo kopsht. Për të parandaluar përçarje e përshtatjes - mund të pini polytabs, tsernylton (droga me polen) apilak (pelte mbretërore) apylykvyryt (+ qumësht i ëmbël), përgatitjet e purpurea Echinacea (immunal, ehinatsin, Echinacea compositum S), ekstrakte maja, çaj hips.
Winter - hipotermi, vitaminë mangësi, epidemitë e ftohjet në grupet e fëmijëve. Parandalimit kryesore ftohjet e shpeshta - jepni fëmijës dy javë në serra në shtëpi të shërohet nga sëmundja. Parandalimi për fëmijët shëndetliga - mbytje, hudhër, multivitamina, ndihmesa me origjinë microbial - bronko-munal, UPC-19 Ribomunil, immunomodulators sintetike - dibazol, Polyoxidonium, vitamina C, E, B12 dhe përgatitjes ymmunhlobulynovыy plotë (TRC).

Pranvera - beriberi, lodhja e akumuluar gjatë dimrit. Parandalimi - përgatitjet multivitamin e elementeve gjurmë rutinë e përditshme, në qoftë se çrregullimet astenonevrotychnyh - Pasdite dhe në mbrëmje - bimor Sanosan, Persen, altaleks, mjekësi homeopatik "nervozizmi" në mëngjes - xhensen tretësirë, siberian xhensen, levzei, djalli.
Nëse jeta e fëmijës duhet të bëhet "pritet" të stresit - ndryshimin e vendbanimit apo të ardhurave kolektive në kopësht ose në shkollë të fëmijëve, të fillojë viti akademik, vaksina, hospitalizimi rutinë për ekzaminim dhe trajtim - trupi i tij duhet të jenë të përgatitur. 1 - 2 javë para ngjarjes dhe 1 - 2 javë pas kryerjes së aktiviteteve të tilla: në mëngjes Pantocrinum, sanoral, xhensen mjaltë ose Eleutherococcus (1 pikë në vit të jetës, por jo më shumë se 10 pika për dozë) në mbrëmje - ose mbledhja qetësues të barnave homeopatik " Insomnia "," nervozizmi ", plus një multivitamin me elementët gjurmë.

Pas sëmundje, veçanërisht lechennoho përdorur antibiotikë (sidomos byseptola, Bactria, septryma, ampicilin) ​​lehtësojnë rehabilitimin e shpejtë të 10 - 15 eubiotics kursit ditë (Bifidumbacterin dhe atsilakt ose prymadofylyusa).