Sëmundjet plagë kërthizës


 Pas rënies kërthizë balancon fëmija mbetet plagë kërthizës, e cila vetëm vonuar pas 7 ditësh, por në parakohe apo fëmijë debilitated procesin e shërimit është shumë i ngadalshëm, si rezultat, ekziston rreziku i infeksionit të plagës kërthizës.


OmphalitisShumica e fëmijëve kjo moshë gjetur formën omphalitis fytit, kërthizë dmth lagësht. Në këtë sëmundje kërthizës plagë vazhdimisht lagësht, dhe nganjëherë mund të përjetojnë zgjedhjen lëngshëm ose purulent lëngshëm të pakta. Lëkura përreth plagës bëhet i fryrë dhe i kuq, por gjendja e fëmijës nuk vuan dhe temperatura e tij e trupit normale. Në këtë rast, 3-4 herë në ditë deri në kërthizë 3% peroksid hidrogjeni zgjidhje, dhe pastaj të përpunojë zgjidhje 2% e gjelbër të shkëlqyer. Është e dëshirueshme që të përdorin rrezatimit ultravjollcë për të shëruar plagën kërthizës.Nëse fëmija ka një omphalitis të rënda, atëherë lind inflamacion bakterial në rajon kërthizës. Si rezultat, lëkura bëhet i fryrë dhe reddened rëndë. Rajoni Next kërthizës rrit mbi bark, dhe pastaj bëhet e nxehtë për të prekur. Nuk mund të ketë qelb apo shkarkesë lëngshëm-purulent, dhe plaga mund të rrjedh gjak në fund të plagëve shpesh shfaqen ulcerat me lulëzim të bardha. Edhe mbi kërthizë apo poshtë dallueshėm mund të nënshkruar. Dhe këtë herë temperatura e fëmijës rritet me shpejtësi, ai bëhet i ngadaltë, keq ha dhe burps shpesh shpejt humbjen e peshës. Kjo formë omphalitis proces shumë të rrezikshme përgjithësim, në mënyrë që të jetë në spital fëmijët. Kur manifestim i ndonjë ndryshimi është shkarkimin nga plagët ose gjakderdhje, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Fillimisht jam trajtuar me shtupë pambuku sterile të lagur me një zgjidhje të peroksid hidrogjeni 3%, pastaj të thata shtupë e saj të tjera sterile dhe të trajtohen me të gjelbër të shkëlqyer apo alkoolit.


Funhus kërthizë

Nëse një fëmijë si rezultat i inflamacionit formuar Funhus kërthizë, është rritja e ashpërim, duke rezultuar në një hrybovydnaya tumor të vogël. Kjo sëmundje është tipike për të sapolindur që kanë peshë të madhe. Megjithatë, gjendja e fëmijës është normale dhe nuk ka ndonjë përkeqësimi i shëndetit. Trajtimi Funhus Kërthiza Moxibustion është një speciale laps ashpërim lyapisnym pasi trajtimi i përditshëm i plagë kërthizës.


Lëkurës kërthizë

Sëmundja është defekti më i zakonshëm lindjes në të cilën lëkura nga muret e lëviz barkut në kordonin e kërthizës. Më vonë pas rënies në sipërfaqen e cungut kërthizë mbetet në shërbim të vogël mbi bark, trajtim të veçantë për këtë defekt nuk është e nevojshme. Të gjitha që ju duhet është të ndjekë metodat standarde higjienike.


Kërthizë amniotik

Ky defekt është membrana amniotike i kordonit të kërthizës që shkon për të murit të barkut. Pas largimit të kordonin e kërthizës mbi muret e barkut është një komplot të vogël të madhësisë 2,15 cm, i cili është i lirë të lëkurës dhe të mbuluar ngadalë veshje e guaskës. Sa për trajtim, kjo sëmundje e keqe, atëherë mëngjes do të duhet për të aplikuar një fashë me ointments dezinfektues, sulfadimezinovoy është 5-10% dhe erythromycin vaj 10%. Të jetë i sigurt për të mbrojtur kundër infeksionit mëngjes.


Omphalocele

Kjo është një sëmundje shumë e zakonshme në mesin e sapolindur, e cila është një zgjatje e peritoneum, omentum zgjatje është zgjeruar nëpërmjet rrjet kërthizës. Për trajtimin e koleksioneve të sjelljes skajet e rectus muskujve abdominis shirita të gjerë të suva, dhe do të forcojnë muret e barkut, që e bëjnë masazh fëmijë, duke i mësuar atij më shumë në barkun e tij. Nëse fëmija ka një shkelje të madhe apo hernie të madhe, atëherë ai do të ketë nevojë kirurgji.


Parandalimi plagë kërthizës

Për parandalimin e sëmundjeve dhe lëndimeve kërthizë nevojshme kujdeset mirë për plagë kërthizës, që plagë kanë nevojë për trajtim të përditshme me një zgjidhje të peroksid hidrogjeni, dhe zgjidhje të jodit alkool ose përdorin një zgjidhje të gjelbër të shkëlqyer. Jetë i sigurt për të siguruar kujdes higjienik për lëkurën rreth kërthizë, duart i rritur duhet të trajtohen me antiseptics para kontaktit me fëmijën. Në spital, ose në një apartament, ku një fëmijë i vogël, ju duhet rrezatim ultravjollcë, pastrimin konstante lagësht, si dhe transmetimin e rregullt të dhomës. Jetë i sigurt për të trajtuar ndryshimin tavolinë duke përdorur zgjidhje 05% e zbardh klorit dhe dezinfektim duhet të kryhet lavanderi.


Nëse stafi i kujdesit të fëmijës në spital, punëtorët duhet të jenë në përputhje me rregullat e departamentit për të sapolindur, dmth dush detyrueshëm para se të punës, gowns vazhdueshme të ndryshojë, maska ​​veshur, me dorë të shënonin. Një tjetër sigurt për të hequr infermieret me SARS dhe burimin e infeksionit dhe të kryejë personelit të rregullta inspektimit në praninë e Staphylococcus patogjen. Pas lindjes së fëmijës bëhet dush higjienike, lëkura trajtohen nga bark, kofshë, prypudryvayut axillary, cervikal, inguinale, bërryl dhe gju rrudha kseroformom. 
R3r3r3108.