Zaschemylo nervore në shpinë - çfarë duhet të bëjmë në pjesën e prapme, shpinë, trajtimi në shtëpi, simptomat e shtatzënisë, foto Dee


Ndoshta shumë njerëz shqetësim i tillë solli një problem: papritmas zaschemylo nervore në pjesën e prapme.
Dhe dhimbja mund të ndodhë spontanisht zhduket, jo në mënyrë që njeriu është nga natyra shtoni këtë vlerë. Dhe më kot: gjendja running mund të shkaktojë komplikime të pakëndshme më vonë.
Prandaj, ne e konsiderojmë shkaqet dhe simptomat e sëmundjes dhe për të diskutuar se çfarë të bëni nëse nervore zaschemylo në shpinën e tij.
Përmbajtje

Shkaqet kryesore vuaj nervore në shpinë
Simptomat dhe shenjat e nervore hequr në fytyrë në shpinë


Pasojat e mundshme
Metodat e diagnozës
Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në shpinë dhe shpinëShkaqet kryesore vuaj nervore në shpinë?


Në të vërtetë arsye të mjaftueshme.
Në 90% të zhurma është faji i ngarkesës tepruar në shpinë të tij.
Kjo mund të jetë një kohë të tejkalimit të standardeve - për shembull, ngritjen peshën e tepërt dhe ndikimin e stresit periodik mbi kurrizin tuaj.
Arsyet kryesore janë:mbingarkesë fizike (Analfabet trajnim sportiv planifikuara, heqjen);

Pozicioni i gabuar përsëri në punë dhe banim të përhershëm në një pozicion;
Ngarkesa gjatë shtatzënisë;
Faktorët klimatike: hipotermi, projekt, etj;.
komplikimet për shkak të sëmundjeve të tilla si ftohtë të përbashkët;
pozicion të gabuar gjatë gjumit.Të jesh mbi peshë është gjithashtu një faktor që shkakton nerva hequr në fytyrë në shpinë.

Pinching nervore në shpinë


Mjekim më e zakonshme e përshkruar nga një nervore hequr në fytyrë apo hapësirë ​​kurrizore ndër brinjëve. Kështu, lidhja terren e brinjë të rruaza nervat tona ndjehen të ngarkesës të madh lëvizjet rrotulluese dhe shtrihen.

Ndonjëherë shkaku mund të vuaj frymë të mprehtë, e kombinuar me rotacion, dhe dhimbja do të veshin të mprehtë, djegia karakter.
Ka dhimbje të përhershme dhe të përsëritura. Përkundrazi, dhimbja do të rritet në qoftë se ju bëni një lëvizje të papritur, të tilla si teshtimë.

Jammed në shpinë të majtë dhe të djathtë


Dhimbje më mbrapa atribuohet pozicion të gabuar gjatë ditës.
Në natën, aplikoni krem ​​dhe shpresoj se çdo gjë shkon në mëngjes. Megjithatë, dhimbje mund të mbajnë natyrën valëzuar dhe shprehur në formën e një kryq.

Si për të identifikuar sëmundjen:Natyra e fidaneve dhimbje dhe ylli, të cilat nuk mund të veshin dhimbje të muskujve;
dhimbja është lokalizuar qelize;
vuaj nervore në shpinë gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes - ndërlikim mjaft të përbashkët;
muskujt reagojnë në dhimbje si spazmuvannya në pozitën e fundit, në të cilën njeriu e fortësuan sulm dhimbje.Ndryshe nga mbingarkesat dhimbje prapa nuk ndryshon fokusin dhe nuk është vetëm e drejtë ose të majtë, mund të rriten dhe të shkojë deri në disa ditë.

Në qoftë se një i majtë i lënduar mund të shfaqen ndjenjat fantazmë në shpretkë ose zemrës. Drejtë ka dhimbje në mëlçi.

Pinching në shpinë e sipërme


Më pak është hequr në fytyrë nervore në pjesën e sipërme, shumica e rasteve ndodhin në i qafës së mitrës dhe më pas me pozicionin e pahijshme kokë gjatë gjumit apo ekspozimit draftet.
Megjithatë, nëse zaschemylo nervore në pjesën e prapme në krye, lëvizshmërisë dhe efikasitetin e trupit mund të paralizuar praktikisht.
Po, mund të vuajnë zona brez shpatull, dhe në qoftë se koha nuk të bëjë një diagnozë, kjo do të çojë në inflamacion i indit nervor deri në tumor dhe çrregullime neurologjike.

Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes në avokatët torakal e prerjes ushtrimin ose Stërmundimi.
Ajo është gjithashtu e mundur pozicionin e gabuar e duarve dhe lopata gjatë gjumit, veçanërisht në qoftë se para se ky popull konsumuar alkool dhe e mbushur në pozitën pakontrolluar të trupit.

Pinching në të ulët mbrapa


Konsiderohet nervore më të prekshme sciatic në shpinë të ulët.
Nga vetë natyra e tij është - proces i gjatë i neuroneve në trupin tonë, duke arritur deri te këmbët. Por nëse ndezur pjesën e sipërme, ekziston rreziku i paralizës së gjymtyrëve.

Ndër dështimet nervore në të ulët mbrapa - mesit dhe lumbosacral:zhvendosjen e disqeve intervertebral, në të cilat ind nervore të dëmtuara gjatë zhvendosjes, mund të llojeve të ndryshme të infeksioneve. Në qoftë se në këtë rast përshkruajnë pilula dhe ilaçe për të korrigjuar situatën nëpër të mundshme, në rast të anomalive kërkon kirurgji.
dardhë sindroma e muskujve;
dyshuar formimin mirë apo i keq;
mosfunksionimi i organeve apo grupeve të muskujve.Si për të përcaktuar nëse zaschemylo nervore në shpinë të tij në fund? Nuk mund të jetë zonë mpirje legenit apo të ulët mbrapa, deri në mosfunksionim të sistemit urogjenital, si dhe një ndjenjë e "këmbët pambuku" dhe dobësi, i shoqëruar nga dhimbje të mprehtë.
Ndonjëherë dhimbja manifestohet vetëm në një të njëanshme, kur një person qëndron ose, ku ulet.

Jammed nën teh shpatullën


Simptomat ndryshojnë pak nga ato të përshkruara më lart në krye, por është lokalizuar zjarrin.
Ka postrelyvanyya ndjenjë dhe dhimbje shkon dorë për indet nervore.

Nganjëherë pacientët janë të hutuar zhurma nën teh shpatullën e majtë me dhimbje të zemrës dhe të kthehet në një kardiolog.
Përmbajtje Dhimbja mund të ngatërrohet me bronkit dhe pleurit, kanceri.

Pinching Shtatzënia


Pinching nervore në të ulët mbrapa gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes, ndryshe si Ishias mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme referuar:rruaza të gjata dekomressyey dhe ndryshim të tyre;
rritur ngarkesën për shkak të peshë të tepërt trupore dhe humbjes së saj të mprehtë në të ardhmen;
lëndime të lindjes në lidhje me fëmijën pozicionin e gabuar kur lënë në mitër.
Plus, gruaja merr një formë të re të ushtrimit, Postpartum vazhdimisht mbante fëmijën në krahë.
Në qoftë se koha nuk ka marrë drogë dhe nuk e bëjnë një ndërhyrje manual vjen në një hernie intervertebral.
Për të shmangur këtë, pas lindjes, mjekët rekomandojnë fuqimisht i veshur me një fashë dhe i nënshtrohen ushtrime rehabilitimit.

Jammed në mes të xhades blades


Dhimbja karakter qitjes të cilat përbënin torakale shpesh flet për hernie intervertebral.
Nëse zhurma e shkaktuar nga overexertion në punë, pozitën dhe sjellje të keqe ulur, është e këshillueshme që t'i nënshtrohen trajtimit vuaj nervore prapa dhe kthehet në shtëpi.

Pinching në rajonin e kraharorit


Kjo pjesë e pasme më subjekt i stresit, nuk është zhurma do të rritet në qoftë se kollë të vogël.
Simptomet e anomalive nervore karakter në rajon kraharorit janë:skuqje lokalizimin e zjarrit;
indet e muskujve vspuhanye;
ngrohjes dhe djersitje të tepruar;
Sulmet e ashpra dhe të paarsyeshme të dhimbjes.Kështu, për secilin departament mbështet arsye të shkëlqyer hequr në fytyrë nervore, që kërkojnë diagnozë të menjëhershëm dhe ndërtimin e saktë të trajtimit.

Për çfarë arsye ka dhimbje në shpinë të ulët? Find out pse në shpinë tonë dhemb artikull.
Si të shpëtoj e dhimbje prapa? Lexoni në këtë histori.

Simptomat dhe shenjat e nervore hequr në fytyrë në shpinë?


Simptomat variojnë kryesore janë:Djegia dhimbje në inflamacion, i cili mund të kryejë gërvisht, qitje karakter;
Kthimit të mprehta në rajonin e hips, këmbët, mollaqe. Kjo sugjeron zhurma në zonën e mbrapa, ku vaj e zakonshme nuk mund të ndihmojë;

Dhimbja është dhënë në dorë, qafë, hyn dhimbje koke në lob zverku - zaschemylo nervore në shpinë e sipërme;
Është e vështirë për të marrë frymë, squeezing ndjesi në mushkëri - zhurma nën blades shpatullën ose në kryqëzimin e brinjëve në shpinë;
Ndërprerje, qarkullim të dobët. Mund të rritet temperatura dhe rritje presion e djersitje;
Spazma e muskujve - më tipike satelitore hequr në fytyrë nervore.Pasojat e mundshme?


Ndër më të zakonshme - komplikime në formën e hernie intervertebral, spazmuvannya muskujt dhe shkelje të pjesshëm ose të plotë të funksionit motorik.

Pinching nervore gjithashtu bën një efekt të dëmshëm në sistemin imunitar ndaj viruseve dhe tumoreve të kancerit për të sulmuar indet.
Së fundi, mungesa e përgjithshme e energjisë dhe të presionit të dallimeve të shkaktojë malfunctions organet e tjera të brendshme.
Nëse ju e gjatë për t'i dhënë vëmendjen për këtë problem mund të ndodhë paralizë të njëanshme ose të plotë.

Metodat e diagnozës?


Merrni tableta në mënyrë të rastësishme, kështu qëllimisht përkeqësojnë situatën. Diagnoza - gjëja e parë që duhet të sigurojë identifikimin e shenjave të mësipërme.
Mund të kërkojë një mjek që të bënte një ekzaminim të plotë mjekësor për të zbuluar anomalitë tjera neurologjike, duke përfshirë:
numërimin e plotë të gjakut;
rezonancë magnetike ose tomography llogaritur;
Manuali i inspektimit.Megjithatë, pacienti i parë për të marrë një provim referimit radiografike.
X-ray image tregon dëmtuara (njëanshëm, shtrembëruar) vertebral spines disk është një sëmundje e skeletit dhe muskujve.
Në kombinim me X-ray kryer rezonancë magnetike të imazhit apo kompjuterizuar analog saj (CT).
Ajo është e mirë në qoftë se ata e bëri të gjitha testet për të eliminuar mundësinë e kancerit, dëmtimin e enëve të gjakut dhe nerva, etj

Së fundi, diagnoza përfshijë testin përçueshmëri elektrike të indeve nervore, e cila në rastin e devijimeve japin drejtimin në trajtim.

Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në shpinë dhe shpinë?


Ndihma e parë


Pra, nëse i afërmi juaj ose mik zaschemylo nervore në pjesën e pasme, ju keni për të ndihmuar atë, ndërsa duke pritur për mjekun.
Për ta bërë këtë, ju duhet të jetë i vetëdijshëm për hapat që do të ndihmojë në lehtësimin gjendjen e pacientit:Kur viktima të shtënat sulmi duhet të vihet në një sipërfaqe të sheshtë dhe të fortë. Dhe jo domosdoshmërisht të kufizojë lëvizjen e saj, pasi vetë pacienti përcaktojë paraqesin në të cilën zbutur dhimbjen.

Në uzinë armësh duhet të jetë ilaç dhimbje. Të përshtatshme "Ketanov", "Analgin" dhe analoge të saj, të cilat do të zbusin sulmin.
Nëse dhimbja nuk ndalet, ju mund të shtoni në analgjezik qetësues.
Nëse një person është duke pasur vështirësi në frymëmarrje, ju duhet të japin në gjoks dhe të sigurojë ajër të pastër.
Masa presionin e gjakut dhe nëse ul temperaturën e nevojshme të japin.
Sigurisht, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë dhe nuk ka bërë asnjë përpjekje për të "vpravyty» rruaza dhe të pakuptimta të ngjashme.Për të cilat mjeku kërkoni?


Është e rekomanduar për të parë kthehet në një mjek, një neurolog i cili do të japë udhëzime për tomography, X-ray.
Sipas rezultateve të testeve do të jenë të planifikuara trajtim vuaj nervore mbrapa dhe mbrapa në shtëpi ose në spital.
Ju mund të kenë nevojë të ndihmojë kirurg ose chiropractor.
Një specialitet mjekësor vepron Vertebrology direkt shqetësuar me diagnostikimin dhe trajtimin e anomalive në shpinë.
Doktor-vertebrologist përmbajtje kurrizore nervore më të mirë në duart e sëmundjes dhe për të identifikuar komplikime të tjera:
Formimi hernie mes disqe;
neuroza stenozë dhe kanali kurrizore;
si nga tumoret e fibrave nervore dhe palcës kurrizore;
lëndimi dhe zhvendosja dhe anomali të tjera.Mjekim


Ointments dhe ilaçe që mjeku përshkruan disa mund të bazohet në ngrohjen dhe painkillers.
Ndonjëherë bëhet fjalë për injeksione, shpesh trajtohen ilaçe njohur mjaft mirë.

Për shembull, Diclofenac apo Fynalhon (kjo e fundit gjithashtu vepron muskujve vrullshëm). Ata bashkëngjitni pako të posaçme nga mjaltë dhe mustardë.

Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të pirë larg ilaçe që forcojnë enët e gjakut dhe aktivitetin e muskujve të zemrës, nëse është e nevojshme, antispasmodics.
Sa për fonde shtesë, 95% e korse rekomanduar veshur.
Dehur duhet gjithashtu Vitamina B për të forcuar muskujt dhe indet nervore, hormonet bimore dhe pajisje për stimulim të përgjithshëm të imunitetit.

Video: injektuese vuaj trajtim sciatic nervoreCilat janë shkaqet e dhimbje qafe lindin? Shumë informata të dobishme mund të gjenden në artikullin tonë në shkaqet e dhimbjes në shpinë.

Për më shumë informacion në lidhje me Diclofenac vaj, heq dhimbjen nervat përmbajtje këtu.
Lodhur nga dhimbje kronike në coccyx? Ju lutem shikoni këtë artikull.

Operacion


Në qoftë se kjo rezulton hernie intervertebral ose medikamente dhe ushtrojnë vetëpërmbajtje nervore në shpinë dhe të ulët mbrapa nuk japin efektin e dëshiruar, përdorur për kirurgji.
Metoda quhet microdiscectomy, në të cilën hernia dhe fshijnë shërimin e dëmtuar e indit pas operacioni zgjat nga 2 javë deri 3 muaj.
Të jetë i sigurt për të qëndruar pas operacionit në spital dhe të ndjekin-up për një neurolog.

Nëse thyer nervore integriteti propozoi operacion neurokirurgjike, në të cilën të dëmtuar dhe "kafshe" filamente nervore rivendoset. Ky është një rast ekstrem, i cili do të marrë një rast brenda 2 muajve të trajtimit mban asnjë fryt.
Kur squeezing turistik mbresë nervore për zgjedhjen përdorur nevrolyza, e ndjekur nga një kurs i procedurave të rehabilitimit.

Ushtrime terapeutike


Disa këshilla dhe ushtrime për t'ju ndihmuar në rimëkëmbjen, së bashku me pilula dhe masazh:Vizitoni zvarritje pishinë dhe në anën e pasme, e cila aktivizon të gjitha grupet e muskujve të shpinës dhe duke përfshirë trajnerë dobësuar pas operacionit.

Situata në shpinë dhe ushtrime në "shkarkimit" muskujt e mbrapa, heqjen gjoks off dysheme të jetë e mundur.
Jo "Cat": vazhdimisht lakimi dhe devijim kthehet nga pushimet në një pozicion neutral (pidhornutyy shtyp, bel të relaksuar).
Gjarpërues shtrirë në anën e: një pellg anën e kundërt të trupit. Kujdes duhet të konsultoheni me një mjek në drejtim të mirën në rast individual.
Hipur mbi shpinë, gjunjët rrokën duart. Gjithashtu rekomandohet në këtë situatë të prodhuar tërheqje, duart kapje dhe gjunjët presion në sqetull. Një këmbë është shtrirë poshtë dhe krahu i kundërt shtrirë lart dhe anash. Përsëriteni çdo ekipin 10 herë.

Shtrihen në shpinë dhe "rrotullon" shkatërron me duart e relaksuar. Roll është një kthesë në mënyrë të barabartë poshtë përsëri mund të mbahem pas murit dhe curl atë.
Ajo duhet të respektojnë parimin e gjithëpërfshirjes dhe shpeshtësinë e kryerjes së përditshme të stërvitjes, por ushtrojnë vetëpërmbajtje nervore në shpinë dhe nuk duhet të shkaktojë dhimbje prapa dhe lodhje.Një tjetër pikë e rëndësishme - gjatë ushtrimit frymë të saktë: në këtë rast efekti arritshëm dëshiruar.

Video: ushtrime për lehtësimin e dhimbjeve akute prapaPrapa masazh


Për të ndihmuar të afërm tuaj, ose një të dashur ofruar për të mësuar rregullat e thjeshtë masazh.
Kështu, pacienti duhet të shtrihen në barkun e tij, me të qetë dhe pak prirje në duart bërryla, të vendosura përgjatë trungu.
Nëse është e nevojshme për mbrapa, abdomen gjatë rul pidkladayetsya.
Masazh duhet të fillojë me stroking dhe ngrohjen muskujt e mbrapa. Lëvizja nga poshtë lart të zjarrit dhe sëmundje.
Pastaj ju mund të shkoni në hrebenepodibnym fërkim dhe lëvizje rrethore, por të butë, pa shtypur muskujve vrullshëm.

Gatuaj e prapme të dy duart dhe duhet të përfundojë çdo sesioni stroking qetësues. Ne rekomandojmë përdorimin e vaj ose vaj përshkruar në sasi të vogla.
Por, një metodë e tillë si rrahje dhe dridhje nuk janë të rekomanduara në plagosje të forta nervore të indeve.

Mjekimi në shtëpi


Është e përshtatshme për të marrë pushim mjekësor dhe të kalojnë disa javë ndërtuar një shtrat-pakët regjim. Përsëri është e nevojshme rehabilitimin dhe mbështetjen e vazhdueshme.
Në shtëpi është e rekomanduar për të kryer reflexology, një ushtrim kompleks, acupressure.

Gjithashtu, prania yhlomassazhera-rul dhe Massager rekomanduar për të dhënë 15-20 minuta në ditë masazh pasiv.
Foto: massager jastëk
Mos harroni për applique dhe compression, dhe banjot ngrohtë.
Kohëzgjatja banje jo më shumë se 15 minuta, lejohen të shtoni kripë dhe vajra esenciale.

Mjetet juridike popullore


Mjekësisë tradicionale është e përshtatshme vetëm me recetë kombinim me agjentët e tjerë, tableta, fizioterapi.Ndër metodat më efektive të këtyre recetave:Hala larsh: krijoj në normën e 1 lugë çaji per filxhan dhe pini me stomak bosh para ngrënies dy herë në ditë. Hala ndihmon reduktuar ënjtje, ka veti anti-inflamator.

Paketa e mjaltit dhe rrikë (mund të zëvendësojnë lëng e rrepkë).
Banja të ngrohta me shtimin e hala thata e larsh.Foto: hala larsh
Kështu, ne kemi ekzaminuar foto klinike, simptomat, të ndihmës së parë dhe trajtimin e sëmundjeve të tilla si nervore hequr në fytyrë. Të qëndrojnë të shëndetshme dhe të qëndrojnë mbrapa si rregullisht marrin pjesë me mjekun.