Pinching nervore në qafës së mitrës - Simptomet, Mjekimi, shtëpitë, mjetet juridike popullore, fotografi


Pinching ndodh kur compression nervore e rrënjët nervore, larg shtyllës kurrizore rruaza ngjitur, disqe intervertebral, muskujt dhe subjekteve të ndryshme patologjike.
Nervat pinching rruaza qafës së mitrës është quajtur radiculopathy qafës së mitrës, shtypja zverku nervore - zverku nevralgji.
Problemet me nervore hequr në fytyrë në shpinë qafës së mitrës janë të zakonshme, dhe intensiteti i dhimbjes në zhurma të tillë ka shprehur shumë më e fortë sesa zhurma e nervave në departamentet e tjera.
PërmbajtjeKarakteristikat e strukturës së shpinë qafës së mitrës
Shkaqet e mundshme zhurma
Shenjat dhe simptomat
Pasojat e mundshme
Metodat kryesore diagnostike
Si për të trajtuar një nerv i hequr në fytyrë në rajonin e qafës së mitrës?
ParandalimKarakteristikat e strukturës së shpinë qafës së mitrës?


Shpinë qafës së mitrës lidh kreu në trup dhe ka një strukturë komplekse.
Është kanal shumë i ngushtë është një numër i madh i nervave dhe enëve të gjakut, duke përfshirë arteriet vertebrale që ushqejnë trurin.

Rruaza cervikal janë shtrënguar tek njëri-tjetri nëpërmjet një shtresë e disqeve intervertebral.

Në qoftë se ju shkelin të amortizimit disk kapacitet në vende të ndryshme nerva hequr në fytyrë qafës së mitrës mund të shoqërohet me çrregullime të lëvizjes dhe dhimbje.

Shkaqet e mundshme zhurma?


Shkaqet kryesore nerva hequr në fytyrë dhe arteriet janë lezione qafës së mitrës në shpinë:përhapja e ind lidhës;
Bone rriten;
dëmtimi;
osteokondroza qafës së mitrës dhe pasojat e saj (zgjatje dhe herniation disk, zvogëlimin e hendekut mes rruaza, i dalë ose humbje ose disk);

spazmyrovannost mbrapa muskujt;
zhvendosja ose subluxation e rruaza.
Provokojnë shpinë hequr në fytyrë nervore, shpinë qafës së mitrës mund të:Kthejnë kokat;
tumor rritet, apo plagët rriten;
mënyrë jetese i ulur dhe për të ruajtur dobësi të muskujve;
mbingarkesë fizike dhe emocionale;
hipotermi;
rëndim akute e sëmundjeve kronike dhe;
çrregullime endokrine.Pinching në foshnjat dhe fëmijët


Shpinë qafës së mitrës më të prekshme në foshnjat, sidomos në dy rruaza e parë.

Pothuajse të gjitha foshnjat janë të njëanshëm në një mënyrë të vogël.
Fillimisht pjesa e sipërme e fëmijës është ende i dobët, ligaments dhe muskujt ende nuk janë kryer motor dhe fiksimin funksion.

Në ditët e para porsalindur mund të përjetojnë simptoma të shqetësimit nervit cervikal si:duke qarë kur ju të ndryshojë pozicionin;
duke qarë kur të marrë në duart e tij;
keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu fikse, nganjëherë të lidhura me zhvendosjen e rruaza sipërme të qafës së mitrës;
tensioni në muskujt e qafës dhe qafën;
nënshkrimin e qafës indeve të buta.Zakonisht klinik foto dëmtuar nervore të lidhura me lindjen, sepse lindja është shpesh një shpinë traumatik i qafës së mitrës dhe kokë.

Foto: Kryvosheya një fëmijë
Ndonjëherë kalimi i qafës së mitrës rruaza që është duke shkaktuar mbyten nervore është formuar nga një fëmijë në barkun e nënës.

Pinching shtatzënisë dhe lindjes


Gjatë shtatzënisë formimit të pahijshme e pjesës së sipërme të rruaza të qafës së mitrës dhe kompensuar disa fruta mund të ndodhë për arsyet e mëposhtme:Prezantimi i pasaktë;
ngatërresë kërthizës kurrizit;
legen ngushta të nënës;
përçarje e zorrëve dhe presionit të saj të vazhdueshëm në të fetusit;
Nëna e moshuar;
Lëndimet e pelvisit të nënës;

scoliosis e nënës mesit shpinë.
Në lindje të plagosurit më shpesh porsalindur i qafës së mitrës shpinë.
Lëndim Tribal i qafës së mitrës ndodh për shkak të një mbingarkesë gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes. Në procesin e tërheqjes gjatë kokës ofrimit dhe supet ngarkesës foshnjore në qafës së mitrës bëhet e tepruar. Ndonjëherë në këtë pikë për të dëgjuar përtyp.
Trauma e lindjes e rruaza të qafës së mitrës me zhvendosje të ndodhë për shkak të:mospërputhje në kanalin e lindjes dhe madhësinë e fëmijës me një fryt të madh;

Fruta diabetik fetopatiyi;
anomali të fetusit;
shtatzënisë pas-gjatë;
anomali fetale (hydrocephalus);
ngatërresë kërthizës kurrizit.Kyphosis Sa e rrezikshme anormale e shpinë kraharorit? Lexoni artikullin tonë në lidhje me sëmundjen Sheyermana Mau.
Që përfshin parandalimin e osteoarthritis? Informacione këtu.

Shenjat dhe simptomat?


Varësisht nga lokacioni, dhimbja e ndarë në:tservykobrahyalhyyu (dhimbje në krahun dhe qafës);
tservykalhyyu (dhimbje qafe).Në compression qafës së mitrës të jetë e mundur:arterie (sindromi vertebrale-basilar);
nervore zverku;
palcës kurrizore dhe nervore rrënjët.Në disa raste, duke kufizuar të dy nervat (rrënjët nervore) dhe enët e gjakut, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut në një fushë të veçantë përkeqësohet, duke shkaktuar simptoma të tjera të qarkullimit cerebral.
Fig:. Arterie shpinë qafës së mitrës
Ndërsa kufizimin ndonjë nga tetë nervave qafës së mitrës (rrënjët e tyre), të përgjithshme dhe simptomat specifike që ndodhin si pasojë e shkeljes së innervation e shtratit të enëve të gjakut dhe vrull e arteries vertebral.

Simptomat e zakonshme shfaqen në formën e simptomave të lokalizimin cerebrale e lokale, ato kryesore janë:marramendje, e cila ndodh kur një ndryshim i papritur në pozitën e trupit (marramendje ortostatik);
dhimbje koke, duke përfshirë natyrën migrenë dhe dhimbje qafe;
mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash e një ose të dy duart, wrists ose gishtat;
dhimbje përgjatë duart gjatësi deri në thumb;
dhimbje në qafë, supet dhe blades sup shtënat, marramendës, thikat apo djegia lloji;
lodhje;

efikasiteti i ulët;
humbjen e kujtesës;
rënë në duart e tonin e muskujve;
paralizë të lehta dhe parezë;
në raste të rënda - një shkelje e innervation e zgavrën e gojës me shkelje të gjuhës, edemë mukoza dhe vështirësi gëlltitjes.Pasojat e mundshme?


Efektet më të rënda mund të ndodhë, ndërsa zhurma nerv i qafës së mitrës dhe arterieve të qafës së mitrës që kalojnë nëpër vrima në proceset anësore të rruaza nga të dytë të gjashtë.
Kjo dhimbje koke vaskulare është natyra intensive ngrirë, shtrihet nga qafa në ballin dhe rritet me çdo lëvizje të kokës.

Ky zhvillim i sëmundjes mund të çojë në goditje ishemike.

Metodat kryesore diagnostike?


Diagnoza e qafës së mitrës nervore hequr në fytyrë kryer si në bazë të ankesave të pacientit, dhe me ndihmën e pajisjeve të veçanta.
Bazuar në ankesat mund të zbulojë korrespondencën në mes të lokalizuara sëmundje-zhurma dhe vendin e një prej tetë nervave qafës së mitrës që burojnë nga secili prej rruaza (shih. Tabelën).

Rajoni hequr në fytyrë nervore
Shenjat nervore hequr në fytyrë


Rruazë 1 (C1)

Dhimbje në shpinë dhe qafë zonën


Rruazë 2 (C2)
Dhimbje në parietal dhe zverku rajoneve dhe qafën e


Rruazë 3 (C3)
Dhimbje dhe mpirje në gjysmën e qafës, aty ku zaschemyvsya muskujt hyoid parezë nervore, duke ulur ndjeshmërinë e gjuhës, shkelja gjuha - simptoma jashtëzakonisht të rralla


Rruazë 4 (C4)
Dhimbje dhe mpirje në pjesën e sipërme të krahut dhe klavikul zonës, reduktuar tkurrshmërisë e muskujt e qafës e kokës, dështim të frymëmarrjes, hiccups, dhimbje në mëlçi dhe zemra dhimbje - simptomat janë jashtëzakonisht të rralla


Rruazë 5 (C5)
Dhimbje dhe mpirje në shpatull të lartë dhe jashtë dhe rajoni shpatull dhe dobësia e muskujve


Rruazë 6 (C6)
Dhimbje dhe mpirje të duarve përgjatë gjatësisë (nga qafës nëpërmjet shpatullat në sipërfaqen e jashtme të shpatullat dhe duarve deri në dore dhe gishtit) - A simptomat shumë zakonshme


7 rruazë (C7)
Dhimbje përgjatë duart gjatësi (nga qafa nëpërmjet teh shpatullën në sipërfaqen e pasme të shpatullës dhe duart në pjesën e prapme të dorës dhe gishtin e mesëm), ndonjëherë me mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash - simptoma jashtëzakonisht të rrallaRruazë 8 (C8)
Mosfunksionim dhimbje dorë dhe mpirje përgjatë krahut gjatësi (krahu nga qafa me gishtin e vogël)


Diagnostifikimi hardware në dyshuar qafës së mitrës hequr në fytyrë nervore kryer duke përdorur tomography kompjuter dhe radiografi.
Shqetësuar në lidhje me dhimbje të vazhdueshme në gju? Find out pse me një gju lënduar këtij neni.
Çfarë është mesit lordosis? Shih këtu.
Si të njohin scoliosis e shpinë kraharorit? Lexoni në këtë artikull.

Si për të trajtuar një nerv i hequr në fytyrë në rajonin e qafës së mitrës? ?


Operacioni në trajtimin e nervit cervikal hequr në fytyrë ka për qëllim vetëm si mjetin e fundit në qoftë se metodat e trajtimit konservatorë nuk sjellin rezultatet e dëshiruara.
Para së gjithash, zhvilluar sëmundje terapi që e ka shkaktuar zhurma.
Përveç trajtim mjekësor të përdorura:chiropractic;
Shtrihen në shpinë;
akupunkturë;
fizioterapi;
farmakupunktura;
masazh terapeutik;
Metodat tradicionale të trajtimit.
Në fillim të sëmundjes marrë masa për lehtësimin e dhimbjeve akute, dhe vetëm atëherë mjeku mund të përshkruajnë trajtimet e tjera.

Shumë procese degjeneruese që zhvillohet në rajonin e qafës së mitrës, mënyra për të trajtuar të drogës pa.
Ilaçe janë të përshkruara kryesisht për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion raste të ndërlikuara, përveç kur procesi është gjetur e braktisur.

Ndihma e parë


Nëse vëreni shenjat e para të një qafë të hequr në fytyrë nervore duhet të shihni një neurolog që ai i dha drejtimin për X-rrezeve, zbuluar shkaqet e sëmundjes dhe të emëruar trajtimin e duhur.
Çfarë duhet të bëni para ardhjes së mjekut? Së pari, të marrë masat e mëposhtme:
marrë ilaçe dhimbje, të tilla si ibuprofen ose ketanov;
shtrihen në një sipërfaqe të fortë dhe nuk përpiqen për të lëvizur.Mjekim


Para së gjithash, mjeku përshkruan ilaçe për të trajtuar inflamacion dhe dhimbje - nonsteroidal droga injeksione ose tableta:ketonal;
DIKLOFENAK;
Movalis;
piroksikam;
baralgin;
indometacin;
Ketorol.
Mjeku i detyrueshëm përshkruan vitamina B dhe krem ​​për përdorim të jashtëm.
Vetitë kryesore të ointments dhe gels është dhimbje dhe ngrohje të thellë.

Zakonisht për këto qëllime rekomanduar xhel fastum, bletë apo gjarpër helm dhe emulhel voltaren.
Për ta bërë më të lehtë të bjerë në gjumë, të lehta përshkruar sedativë apo decoctions e nenexhik, balsam limon, Wort Shën Gjonit, Valerian, Leonurus.
Për të siguruar të vërtetë rekomanduar veshur fiksimin jakë qafës së mitrës.
Foto: jakë për Shangqiu qafës së mitrës
Për të hequr spazma e qafës ndonjëherë përshkruajnë relaxants muskujve me metokarbamolom të cilët kanë edhe efektin narkotik, kështu që pas pranimit të tyre nuk mund të përzënë.

Për heqjen e shpejtë të inflamacionit dhe dhimbje të forta mund të përdoren injeksione corticosteroid, të cilat janë masë ekstreme radikal për shkak të efekteve anësore.
Ndonjëherë hequr dhimbje nervore dhe përshkruajnë gabapentin prehabalyn.
Pas pacientit me fazën akute emërohen:electrophoresis;
masazh;
Trajtimi me Leeches;
chiropractic;
ushtrime terapeutike.Pas trajtimit mjekësor pacienti është lëshuar chondroprotectors - përgatitjet për restaurimin e kërc (Teraflex ose hondroksyd).


Mjekimi në shtëpi


Në shtëpi, kur dhimbja pengon vizita terapi fizike, ju mund të përdorni për ngrohje nëpërmjet radiatorëve, e cila është aplikuar tri herë në ditë për 15 minuta në vend të lënduar.
Në vend të kësaj, ju mund të përdorni ngrohës qese me rërë të nxehtë ose kripë, Llaçe ngrohjes dhe fasha. Nëse ka ënjtje të ulet vënë pako akulli.
Për fërkim mund të përdoren:Dhjetë pllakat e zgjidhjes aspirina dhe jod në një shishe qelqi të alkoolit;

vaj me rrëshirë pishe;
një përzierje vaj pishe e sanëz.Këto rekomandime janë të përshtatshme për trajtimin në shtëpi me të gjitha emërimet e tjera mjeku.

Mjetet juridike popullore trajtim në shtëpi


Mjetet juridike popullore për trajtimin e nervore hequr në fytyrë ndarë në fonde për përdorim të jashtëm (fasha dhe fërkim) dhe për përdorim të brendshëm.
Për fasha me mbështjellës, mjekësi tradicionale ofron:infuzion i hudhër dhe piper i kuq tri herë në ditë;
tortë me miell dhe mjaltë gjatë natës;

presion tul copëtuar selino;
presion tul përzierje e patate grimcuar me një përqindje të vogël të vajguri për disa orë;
presion tul përzierje e patate grimcuar dhe rrikë (1: 1) me një lugë gjelle mjaltë dhe orë e gjysmë në ditë.
Për të rregullt fërkim tri ditë në 200 ml vodka, insistojnë gjethe dafinash.
Për përdorim të brendshëm aplikimit:Lëng shtrydhur nga selino copëtuar;
dy javë infuzion (në një vend të errët të ngrohtë) fruta barberry në alkool, gjysma holluar me ujë një lugë çaji 2 herë në ditë;

infuzion e bimëve, horsetail, fruta dhe gjethet e barberry, knotweed, lë lulushtrydhe në proporcione të barabarta (2 lugë derdhi dy gota me ujë të valë dhe të insistojnë 04:00) 100 ml pas ngrënies.Kirurgji


Nëse trajtimi konservativ nuk jep rezultate pozitive, duhet të marrin në konsideratë operacioni për të hequr shkaqet pinching nervore.
Në marrjen e vendimeve mbi nevojën për kirurgji ndikon në historinë mjekësore të pacientit, shëndetin e tij dhe moshën.

Periudha postoperative rimëkëmbjes zakonisht zgjat gjashtë deri në tetë javë.

Masazh


Pas heqjes gjendjen akute të nervore pinching rekomanduar masazh terapeutik që ndihmon për t'u çlodhur muskujt e qafës, të cilat mund të shtrydh nervore dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.
Një teknika gjithëpërfshirëse masazh acupressure kombinuar të përgjithshme dhe, lejon për të eliminuar dhimbjen, hypertonicity muskujve dhe vrull muskujve, kryerjen nervore dhe për të rivendosur rrjedhën e gjakut në tru.
Njëkohësisht masazh është parandalimi i osteoarthritis - pinching nervore shkaku rrënjë.

Video: masazh shpinë qafës së mitrësChiropractic


Kur zhurma manipulimin e qafës së mitrës nervore që synon heqjen e presionit mbytur nerv për të rivendosur lëvizjen e shtyllës kurrizore, nervat lirimin e pozitës clamped dhe eliminimin vrull muskujve.
Si rezultat i masave të hequr dhimbjen.
Ndonjëherë chiropractic emëruar para shërimit të plotë, në mënyrë për të hequr nervore clip dorë.
Chiropractic mund të japin rezultat në restaurimin e pronave të amortizimit të diskut intervertebral dhe rrit hendekun mes rruaza.

Në çdo rast, trajtimi i drejtohet shkaku hequr në fytyrë nervore.
Shumë rrallë trajtimi përfshin shpinë për të eliminuar compressing efekt. Shumica terapist manual lehtësimin nervat dhe arteriet e mbyten për shkak të teknikave të buta të dorës.
Chiropractors nuk përshkruajnë kur shkaku i hequr në fytyrë nervore është shkatërrimi i unazës fibroze të diskut ose formimin e hernie intervertebral.

Reflexology


Reflexotherapy (akupunkturë) - një metodë unike e lashtë, e cila është në fakt hala hollë në pika të veçanta bioactive vendosura në të gjithë trupin e njeriut.

Kur zhurma refleks qafës së mitrës nervore ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve dhe presionin e gjakut dhe për të eleminuar spazma e muskujve.

Ushtrime


Programi i trajtimit pas nervore hequr në fytyrë në rajonin e qafës së mitrës duhet të përfshijnë gjimnastikë synojnë forcimin e muskujt e qafës mbështesin shpinë e sipërme.
Këto ushtrime janë të mira parandaluese nervat përsëritura pinching.
Kompleksi krahasohen çdo pacient individualisht, por ushtrimet e mëposhtme janë praktikisht në ndonjë prej tyre:
qëndrojë deri të drejtë, shtypni mjekër tuaj në gjoksin tuaj dhe të fillojnë ngadalë ngritur mjekër lart, kreu përsëri refuzojnë të ndaluar, të përsëritur pesë herë, një gjysmë tjetër minutë dhe të përsëritur përsëri;
duart zchepyty mbi kokën e tij dhe presion të vënë mbi kokën e tyre, muskujt më lodhje qafës dhe sigurimin duart përpjekjet soprotyvlyayuscheesya për të përsëritur e para tri herë, dhe më pas për dy javë për të rritur ngarkesën në muskujt e qafës dhe sasinë e ushtrimit.Video: Ushtrime për shpinë qafës së mitrësFizioterapi


Kur zhurma nervore qafës së mitrës mund të shkruhet trajtim me ultratinguj.
Valët e zërit që ndikojnë në zonën e dhimbshme, të nxitur riparimin e indeve dhe shtypjen e inflamacionit.
Me të njëjtin electrophoresis qëllim të caktuar, duke përfshirë analgesics për lehtësimin e dhimbjeve.

Trajtim spa


Pas heqjes simptomat akute e pacientit vuaj nervore rekomanduar trajtim spa.
Në kushtet e turistik ajo mund të merrni një masazh, gjimnastikë mjekësore natyrisht, fizioterapi, terapi manuale, akupunkturë ose trajtim me Leeches.

Trajtim shumë të dobishme me sulfur dhe radonit banja dhe baltë.

Masat e parandalimit?


Pas fazë vuaj kryesor trajtimin nervore për të shmangur tensionin e tepërt qafë.
Në bashkëveprim të vazhdueshëm me kompjuter ose pysyazykam tryezë duhet të marrë një pushim dhe Mashi qafën.
Është e nevojshme për të mbajtur sjellje dhe të bëjë një sërë ushtrimesh për të forcuar muskujt e qafës.
Është e këshillueshme për të kufizuar barrën heqjen.
Të fle më mirë të blerë jastëk ortopedik dhe dyshek.

Mirë për të forcuar muskujt e qafës not dhe klasa yoga.
Pinching nervore qafës së mitrës është një çrregullim i zakonshëm me një sindrom theksuar dhimbje, e cila është subjekt i trajtimit të plotë, por ky proces kërkon durim dhe kohë, kështu që është e mirë për të i kushtoj vëmendje të masave parandaluese që do të ndihmojë të shmangur sëmundje ose së paku përsëritjen e tij.