Sëmundjet ushqim të shëndetshëm e mëlçisë


Sot, disa arrijnë të qëndrojnë në mesin e atyre që nuk janë të prekur nga sëmundje e përhapur mëlçisë. Por, që të çon në sëmundje të mëlçisë? Dhe çfarë duhet të bëjmë, si të sillen nëse mëlçisë është ende manifestuar? Ky artikull do të flasim për sëmundje të mëlçisë dhe për atë që duhet të jetë një dietë të shëndetshme.
Çfarë duhet të hani në sëmundje të mëlçisë? Dhe çfarë duhet të jetë një dietë të shëndetshme? Edhe pse ju konceptuar enët, mos harroni se vlera e produktit është mbajtur në valë dhe pjekje, jo tiganisje. Dhe njerëzit me mëlçi të sëmura në përgjithësi duhet eliminuar nga dietën tuaj skuqur ushqim, kështu që kombinimi i pjekur në skarë yndyrë mund të shkaktojë presion në rritje mbi edhe një mëlçi të shëndetshme. Shumica e pacientëve e di se ushqimet yndyrore nuk janë të dobishme - kjo është një goditje e fortë mekanike të mëlçisë dhe tëmthit. Përveç kësaj, ushqimet yndyrore mund të çojë në tkurrje të fortë fshikëz e tëmthit dhe breshëri të fortë të mjaftueshme për lirimin e biliare. Dhe nëse ka gurë që ju mund të merrni në krevat në spital. E njëjta gjë vlen edhe ushqimet shumë pikante dhe acid - turshi, turshi, dhe e rëndë për tretje të ushqimit - kebabs.Pra, nëse vuani nga sëmundje të mëlçisë, së pari të përjashtojë nga ushqimet tuaja dietë e pasur me yndyrna të rënda - në numër të madh në deleje dhe derri yndyrë, sepse yndyra përpunuara biliare, dhe nëse mëlçisë është i sëmurë, atëherë kjo nuk e bën të mjaftueshme. Dhe si rezultat - produktet e papërpunuara të metabolizmit të përkeqësohet mëlçisë, dhe nganjëherë të gjitha të shoqëruara me simptoma të ndryshme dhimbje.

Kur sëmundje të mëlçisë është shumë i dobishëm në të hahet dhe perime vajra të shëndetshme, si dhe asimilimin e tyre në trup është shumë më e lehtë, përveç këto vajra të ketë efekt choleretic. Por në qoftë se një person ka urolithiasis, pastaj të vajrave bimore duhet të trajtohet me kujdes. Sepse në qoftë se ju përdorni vaj në një sasi prej më shumë se 2-3 lugë në një kohë, ajo mund të rritet dhe të përshpejtojë lëvizjen e gurëve, dhe si rezultat - e dhimbje barku. Në kufirin e krem ​​të dobishme dhe të dëmshme të vendosura kosi vaj dhe gjalpë. Këto produkte janë më neutrale, por duhet të ndjekin normë. Mos zëvendësojë naftës, krem ​​margarinë të llojeve të ndryshme, për të gjitha llojet e margarinë - një produkt i artificiale dhe mund të shkaktojë stres shtesë në mëlçi.


Cilat produkte nuk mund të përdoret me një dietë të shëndetshme
Nëse probleme të mëlçisë, të shmangur ushqimet me rrepkë, mustardë, rrepkë, qepë, rrikë, hudhër, pasi këto produkte përmbajnë vajra esenciale që kanë një efekt të fortë ngacmues, shkakton spazma në muskujt e lëmuar të mëlçisë, duke shkaktuar periudhave të shkurtra të dhimbje barku. Këto efekte mund të shkaktohet dhe disa erëza - kerri, speca të ndryshme. Herbs padëmshme për njerëzit me një mëlçi të sëmurë është - cilantro, majdanoz, selino, kopër, por edhe me këtyre bimëve duhet të jetë i kujdesshëm.


Shkaqet e sëmundjeve të mëlçisë shtrihet në veten tonë. Dhe formoi nga pahijshme, ushqim të parregullta, dhe mbingarkesë substancave të ndryshme të dëmshme. Edhe pse alkooli dhe çon në listën e ndotësve, por jo vetëm ajo i takon numrit të tyre, kjo listë edhe ilaçe merren rregullisht. Në këtë listë ka edhe ngjyra të ndryshme, bojra, benzinë, ngjitës, avullimi të cilat ju duhet të marrë frymë në punën e tyre. Kjo listë dhe cigaret janë më të saktë atë që ato përmbajnë, edhe duhanpirës pasiv dëmtojë mëlçinë e tij. Lista bymehet numrin e toksinave që janë prodhuar në indet e zorrëve të pacientit. Dhe aditivëve të ushqimit artificial që të merrni në trupin tonë nëpërmjet ushqimit.


Në të gjitha më lart janë "luftëtarë" që shkatërrojnë Sighting mëlçisë - një lloj të ndryshme të hepatitit viral, dhe viruse të tjera jo-specifike. Ata shkatërrojnë qelizat, dhe produktet e pastaj filtruar prishja e të njëjtit mëlçisë. Kompleksi i të gjitha këtyre ndikimeve provokojnë hepatitit (inflamacion të mëlçisë) dhe steatoza (akumulimin yndyrë në qelizat e mëlçisë). Steatoza formuar kur ushqim të tepërt yndyrë ushqyese, sidomos me origjinë shtazore. Kjo është për shkak të faktit se yndyrna nuk kanë ndarë kohën dhe të riciklueshme, dhe është depozituar fillimisht në qelizat e mëlçisë, dhe pastaj kur të mëlçisë nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme, yndyra duhet të vendosen në hapësirë ​​ndërqelizor. Shpesh ky proces janë njerëz të prirur që vuajnë nga mbipesha. Kështu, mëlçisë nuk është duke punuar si duhet, dhe procesit rritet patologjike. Rritur ndjeshëm kolesterolin dhe presionin e gjakut. Sëmundja është asimptomatike, mëlçisë dhemb sepse ka praktikisht ka mbaresa nervore.


Një dhimbje në fshikëz fshikëz e tëmthit ju do të përjetojnë siklet në sektor të sipërme të djathtë. Në këtë rast, telefononi gastroenterologist juaj ende mund të ketë një shans për të shëruar pa një operacion fshikëz e tëmthit. Sëmundjet steatoza mund të zbulohet nga ultrazërit, rezonancë magnetike, tomography llogaritur. Parandalimi i sëmundjes është për të eliminuar ekspozimit ndaj faktorëve toksike, prania e diabetit në trajtimin e duhur, dietë korrekte ekuilibruar administrohen në mënyrë efektive të luftuar sëmundjet kronike të sistemit të tretjes. Për ata që kanë marrë gjatë hormonet për parandalimin duhet të marrë drogë që synojnë në përmirësimin e funksionit të mëlçisë.


Cerozë - "vrasës butë" rezulton nga hepatiti C dhe B, si dhe çdo efekt negativ toksike në mëlçi - alkoolit. Në këtë sëmundje rritet ind lidhës të mëlçisë që squeezes dhe zëvendëson pune qelizat e mëlçisë.