Ushqim të shëndetshëm gjatë stresit


Ju keni gjetur vetëm se ju duhet të jetë shpenzime të paplanifikuara. Dhe kohët e fundit ju vetëm e bëri atë dhe të cilët u përpoqën magjistari me gatishmërinë për të menaxhuar buxhetin tuaj?
Dhe këtu ju shkoni e kaluara një kioskë me ëmbëlsirat, yndyror, crispy snacks kripur. Ju bëni zgjedhjen tuaj, duke shpresuar për ndihmë kalorive harrojnë përvojat e tyre, edhe pse ju nuk jeni të uritur.
Por bar çokollatë ose pako e crisps vetëm për një moment mund të heqë shpirtrat tuaj. Sheqerna të rafinuar dhe niseshte që janë gjetur në shumicën e këtyre produkteve, për një moment të bëjnë të lumtur, dhe ju më vonë merr më keq. Kështu thotë Bethany Thayer, një mjek diete licencuar, drejtor i programeve parandaluese dhe strategjitë në Qendrën Henry Ford Shëndetit në Detroit dhe një anëtar i Shoqatës Amerikane diete.
Hahet emocionale dhe ushqim në kohët e stresit


Kur ju ndjeheni stresin, tensionin, instalimi i hahet emocionale duket të fillojë automatikisht. Kjo është veçanërisht e vërtetë në qoftë se trupi juaj është shumë e përgjegjshme ndaj hormoneve të lidhura me stresin. Hulumtimi i Universitetit të Miçiganit në vitin 2010 tregoi se kur nivelet e kortizolit hormon stresi në njerëz të shëndetshëm të cilët nuk ndjejnë stresin rritur, dëshira për të ngrënë ndonjë ushqim junk.
Në të vërtetë, stresi mund të forcojë dëshirën tuaj për të ngrënë një donut, akullore dhe ushqime të tjera të pasura në yndyrë dhe sheqer. Gjithashtu, ka shumë të ngjarë që ju nuk dëshironi për të ngrënë ushqim dhe perime normale. Ndoshta për shkak se ju hapayetesya në cookie-t gjatë stresit jo, duke ngrënë ushqime me vlera ushqyese, të tilla si karrota ose bajame të rinj. Nuk është çudi që, duke ngrënë gjatë stresit, një person fituar peshë ekstra.
Shiko për mënyra të reja për t'u marrë me stresin


"Hahet emocional mund të bëhet një zakon dhe plotësisht të ndryshojë dietën tuaj," thotë Thayer. Ushqim të shëndetshëm vetëm të zhduket nga jeta juaj kur menu tuaj të përditshme do të jetë i ngjashëm me një racion të thatë për ecje.
Susan Klayner, PhD, një mjek diete certifikuar, specialist të ushqyerit, autor i "Mirë Mood Diet" thotë se ushqimi kontrollon disponimin tonë, dhe humor menaxhon ushqim.Krijo një themel të fortë e dietën tuaj. Para-konfiguroni trurin tuaj dhe trupin tuaj që ju do të jetë më mirë në gjendje të merren me stresin. Në mënyrë për të mbajtur emocionet nevojë për të ngrënë rregullisht, çdo 4-5 orë.

Gëzojnë karbohidratet komplekse. Hani bollgur, krunde dhe drithëra të tjera të tëra dhe bukë gruri me miell, orizi, makarona me krunde, perime, bishtajore, fruta, qumësht i skremuar. Përfshira në këto karbohidratet komplekse produktet do të ndihmojë të trurit tuaj të prodhuar serotonin, përgjegjëse për humor të mirë dhe në gjendje të merren me stresin. Një sasi e moderuar e yndyrna të shëndetshme, të përfshira në vaj ulliri, avokado, arra, fara, vaj peshku, ullirit, gjithashtu ndihmon të përballen me stresin.

Të kuptojë se ju keni qenë aty. Kur ngjarja apo edhe të parë shkaktojnë stres dhe të bëjë që ju jeni, të ndaluar dhe të mendojnë për këtë. A jeni të vërtetë të uritur? Vlerësoni urinë tuaj në një shkallë nga 1 deri në 10. Mos harroni, kur ju fundit ngrënë, dhe atëherë ju do të kuptoni se trupi juaj ka nevojë për ushqim tani. Elissa Epel, PhD, profesor i psikiatrisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko dhe stresi dhe studiues të ushqyerit beson se emocionet negative shpesh shkaktojnë urinë, por kjo është vetëm zakon "shkop" ndjenjat negative.

Të ishte dituria. Referojuni mendjen tuaj kur zgjedh ushqime, zgjidhni ato ushqime që ju pëlqen dhe që ushqyesve të trupit. Kushtoj vëmendje të sinjalet e trupit që ai ju dërgon, kur ju jeni të plotë. Ndiqni këto sinjale, kur ju vendosni kur për të ngrënë dhe kur - stop.
A ju do të planifikoni B dhe C. Dëshira për të ngrënë diçka gjatë stresit vjen papritmas, kështu që gjithmonë të kryer me ju atë që ju mund të hani, por ajo duhet të jetë një ushqim të shëndetshëm. Le të jetë një qese me arra apo përzierje e arra dhe fruta (pa sheqer dhe kripë), mollë apo banane. Nëse është e mundur, ajo është e rekomanduar për të marrë proteina Klayner së bashku me karbohidratet komplekse, për shembull, një fetë djathë dhe një fetë bukë gruri. Një tjetër opsion i madh - një pjesë e vogël e çokollatë e errët (72% kakao). Ju nuk keni për të ngrënë një ton të çokollatë.

Mashtrohen. Në momente të vështira dhe ju doni të hani patate të skuqura ose i krisur? Ajo është e mirë për të mbajtur në frigorifer karrota mia copëtuar ose selino. Patate të skuqura soje do të jetë gjithashtu një alternativë të shëndetshme për patate të skuqura skuqura dhe të kripura.
Ju njeri i pangopur? Frutat përmbajnë sheqer natyral, i cili do të reduktojë dëshirën tuaj për të ngrënë diçka të ëmbël.
Nga sytë - nga mendja. Nëse ju nuk mund të vidyazykatysya tundimit për të ngrënë biskota apo patate të skuqura, mbajtur ata jashtë të arrijnë të syve. Në vendin më të shquar në frigorifer vënë perime të ngrira, në vend të akullore. Kur do të punojë ose të marrë në shtëpi, nuk përpiqet për të kaluar jashtë pastë apo restorant ushqimi të shpejtë.

Gjej të ushqimit alternativ. Në mënyrë që të përballen me stresin e përditshme, ju mund të zgjidhni një opsion të shëndetshme se ushqimit. Kjo mund të jetë duke ecur ose vrapim, muzikë, rozyazyka me shokët, të luajë me manar tuaj. Ose rrimë në heshtje dhe relaksohuni.Në vend të "rrinë" stresi provoni opsionet e propozuara. Ju do të kontrollojë veten më mirë duke zgjedhur një alternativë të dobishme. Atëherë ju jeni gati për hapin e ardhshëm: të gjetur se çfarë e shkakton stresin. Në fund, të fillojë të punojë në këtë drejtim tashmë.