Eshtra të shëndetshëm në gratë postmenopausal


Bone - një ind i gjallë, kockave është formuar nga qeliza të veçanta, dhe si çdo pjesë tjetër të trupit, ajo është shkatërruar vazhdimisht dhe pastaj restauruar. Osteoporozën - një gjendje e karakterizuar nga një rënie në masë e kockave dhe densitet (kur proceset shkatërrimit dominojnë mbi proceset e shërimit), duke çuar në rritjen e rrezikut të frakturave. Besohet se pas ndërprerjes së menstruacioneve (postmenopausal) gratë humbasin rreth 1% e densitetit të kockave mineral çdo vit. Nëse ju nuk kujdeset për kockat, ndërsa ata janë të shëndetshëm, yyazytsirnist e osteoporozës në rritjen e moshën e rritur.


Rreziku i osteoporozën në gratë postmenopausal rrit praninë e rasteve të sëmundjes në të afërmit e gjakut. Pirja e duhanit, dietë të varfër, kimioterapia, përdorimi i zgjatur i kortikosteroideve dhe disa hormone që reduktojnë estrogjenit në trup, kështu që të rrisë rrezikun e osteoporozës. Gratë menopauza e të cilit ka ndodhur herët (për shembull, kundër kimioterapia) gjithashtu mund t'i atribuohet rritjes së rrezikut.
Pacientët që vuajnë nga osteoporoza mund të jetë terapi bysfosfonatamy. Për të arritur efektin maksimal nga trajtimi, ju duhet të sigurojë që trupi merr kalcium të mjaftueshme nga ushqimi që nivelet adekuate të vitaminës D dhe se ajo çon një jetë aktive.


Në përgjithësi, në qoftë se një grua dëshiron për të mbajtur kockat e shëndetshme, duhet të ndjekë rekomandimet më poshtë.


Ruajtur integritetin e kockave


Aktiviteti fizik
Duke ushtruar, duke luajtur sportive mund të ndihmojë në ndërtimin në masë e kockave, të rritur fuqinë e muskujve, përmirësimin e koordinimit dhe aftësinë për të mbajtur ekuilibrin, i cili do të reduktuar incidencën e bie që çojnë në thyerje dhe dëmtime të kockave. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet ushtrime që ndihmojnë për të forcuar këmbët (p.sh., në këmbë, vallëzimi, gjimnastikë, patinazh, heqjen).

Kalciumi dhe vitamina D
Kalciumi dhe vitamina D janë të nevojshme për të forcuar kockat. Doza ditore përbëhet nga një sasi që hyn në trup me ushqim, si dhe në formën e shtesave. Gratë që janë postmenopausal është e rekomanduar për të përdorur 1500 mg kalcium dhe vitaminë D 800 ditore.
Megjithatë, sasia e kalciumit që hyn në trup çdo ditë nuk duhet të kalojë 2500mh.


Disa ushqime që përmbajnë kalcium:

Ushqim


Pjesë Size


Kalciumi (mg)

Çedër Cheese / mocarela


50g


390
Qumësht (tërësi)


250 mg


300
Qumësht me çokollatë


250ml


300
Kos jetojnë


175ml (3/4 filxhan)


300
Pije të fortifikuara (lëng portokalli, qumësht soje)


250ml


300
Sardelet (kockat e buta)


24p


90
Brokoli, të ngrirë, të ziera, të thata


250 mg


50

Disa burime të vitaminës D

UshqimPjesë Size


Sasia e vitaminës D (IU)
Harengë


100g


900
Skumbri, salmon


100g


650
Sardelet, ton


100g


250
Qumësht të fortifikuara ose pije soje


250ml


90
Margarinë Vitaminized


5 ml (1 lugë)


55
Vezë


1


25Vitamina dhe minerale shtojcave
Nëse ju jeni në gjendje për të përfunduar numrin e kërkuar të ushqyesve nga ushqimi, duhet të mendoni për aditivëve të ushqimit. Karbonat kalciumi - shtues lirë dhe, në shumicën e rasteve tolerohet mirë nga shumica e njerëzve. Doza optimal i kalciumit që mund të absorbohet - 500 mg ose më pak. Disa droga të tjera se kalciumit është vitaminë D (lexoni udhëzimet për përdorim). Struktura më të përdorura multivitamin dhe minerale shtojcave është përafërsisht kalcium 175mh, 400 IU e vitaminës D dhe ushqyesve të tjera.

Proteinë
Për të ruajtur shëndetin e kockave është e nevojshme proteina. Është e rekomanduar për të shtuar në një nga dietën e përditshme të ushqimeve të pasura me proteina: mish, peshk, shpezë, ushqim deti, fasule, arra, vezë, kos dhe djathë.
Mos pini duhan
Duhanpirësit grua zhvillon ulje të shpejtë në densitetit të kockave sesa jo-duhanpirësve. Për të mbrojtur kockat tuaja, ju duhet të lë.
Kafeina dhe kripë
Konsumi i tepruar i caffeine dhe kripë është e keqe për të indeve të eshtrave. Kafeina në numër të madh të përfshira në kafe, si edhe në çaj, kakao dhe disa pije të buta. Është e këshillueshme të mos pini më shumë se 4 gota e kafe në ditë.

Një sasi e madhe e kripës të përfshira në ushqimet e përpunuara të tilla si konservuar supave, snacks, biskota, makarona dhe salcat. Explore përbërjen e produktit të përfunduar dhe të përpiqen të konsumojnë ditë më pak kripë 2100mh.