Vlera e pjatave të peshkut në dietë


Jo aq shumë në botë janë ushqime të pasura në të dy vitamina A, D, E, dhe fosfor, hekur, magnez, zink, selen, kalcium dhe aminoacidet e nevojshme për funksionimin normal të zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut, stomakut dhe gjëndrën tiroide. Në peshqit e të gjitha këtyre elementeve është më se e mjaftueshme. Përveç kësaj, ky produkt, i cili kurrë më shumë se 30% është yndyrë shumë të lehtë dhe të shpejt tretet, stomaku digests proteina peshku njerëzore dhe një gjysmë deri në dy orë në krahasim me pesë orë të shkojnë në mësim, të themi, viçi.Vuan nga ushqimi mbipeshë ideale do të ujërave të ëmbla peshk ku 100 gram. Vetëm 25 gram yndyrë. Dhe pacientët me diabet mund ta përdorin atë pa kufij: karbohidratet në këtë produkt - 01%.

Peshku, duke e bërë këtë pulë e konkurrencës, konsiderohet si një nga burimet më të mira të përballueshme proteina të cilësisë së lartë që përmban të gjitha amino acidet e nevojshme për jetën. E dallon atë nga proteina të mishit që ka shumë methionine.

Sepse kolagjenit, të cilat janë të indit lidhor, ka aftësinë për të lehtë të lëvizur në formë të tretshme, peshku zakonisht lehtë të ziera butë, indet e saj të bëhet lirshme, e cila kontribuon në përthithjen më të plotë dhe të shpejtë të ushqyesve. Llojet e peshqve më të pasur me proteina konsiderohen salmon, troftë, salmon, Beluga, në fjalë të tjera, të gjitha salmon dhe bli njësitë e peshkut. Vlera e pjatave të peshkut në dietë është përforcuar edhe nga vlera e tyre të lartë ushqyese për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore Omega-3 dhe omega-6. Në shumicën e varieteteve të interesuara e detare peshk yndyror - salmon, skumbri, harengë, troftë, salmon dhe të tjerët.


Acidet polyunsaturated ketë një aktivitet të lartë fiziologjik, një efekt i dobishëm për rrjedhën e proceseve ndërqelizore kanë pronat e anti-inflamator të reduktuar përmbajtjen lipidet në gjak, të kontribuojë për humbje peshe.

Çdo peshku është një burim i vlefshëm i lehtësisht të arritshme si fosfor, jod dhe fluorit. Mëlçia peshk shumë të pasura me vitamina A, D dhe E. Sigurisht, mbani në mend se gjatë magazinimit të zgjatur, ngrirje, le të vetëm tharje, vlera ushqyese e peshkut është e humbur në masë të madhe.

Ushqimi dhe cilësi mjekësore peshk ishin të njohur për njerëzimin në të kaluarën e largët. Peshku në kërkesë jo vetëm në ushqim, por edhe për qëllime mjekësore. Zam Peshku u konsiderua si një mënyrë e mirë për hemorragji, peshk i gjatë lumi mëlçisë përdoret për të hequr cataracts, dhe mish lin, i cili aplikohet në këmbë, ka ndihmuar me ethe. Tani këto trajtime, natyrisht, zbriti në histori, por mjekësia moderne ende vlen shumë substanca që rrjedhin nga peshku. Kjo insulinë dhe pancreatin dhe kompolon Gjithkush e di se vaj peshku, që rrjedhin nga mëlçisë së cod. Përveç kësaj, u zbulua se shumë lloje të indeve të peshkut kanë veti antiseptike.


Shkencëtarët amerikanë si rezultat i shkallë të gjerë studime afatgjata kanë gjetur se konsumi i rregullt i peshkut pjekur ose i skuqur ndihmon për të parandaluar rrezikun e aritmisë kardiake. Për 12 vjet, kjo studiuar me kujdes dhe në krahasim dietë e popullsisë të moshës mbi 65 vjeç. Si rezultat i kësaj, u zbulua se përdoret peshk deti disa herë në javë pësoi aritmi të zemrës shumë më pak se sa ata që hanin atë një herë në muaj ose më pak. Ekspertët ia atribuojnë këtë efekt pozitiv në zemër të acideve yndyrore të njëjta, të cilat e mësipërme. Hulumtuesit shpresojnë se duke bindur popullsinë në favor të produkteve të peshkimit, ju mund të arrijë një reduktim të ndjeshëm në incidencën e dridhje atrial.


Në vendet evropiane, njerëzit janë gjithashtu duke u përpjekur për të fut konceptin e përfitimet e peshkut kundrejt produkteve të mishit. Rezultatet e hulumtimit në Francë ka treguar se njerëzit që hanë peshk vuajnë nga kanceri i zorrës së trashë është shumë më rrallë se sa të dashuruar e enët e mishit.

Ushqimi detare dhe oqean peshk, ne mund të mbrojnë veten e tyre nga rreziku i pash dhe vdekje e papritur për shkak të ndërprerjes së zemrës. Edhe hahet një vakt peshku në javë, kemi reduktuar arrestimin yyazytsirnist papritur kardiak dy herë. Kjo na ndihmon acidet ri-yndyrore. Sipas statistikave, konsumi javor i peshkut zvogëlon rrezikun e pash me 22% dhe konsumi 5 herë në javë - 54%. Të ketë një efekt të ngjashëm dhe prodhimet e detit të tjera, të tilla si algat, të tilla si alga deti.


Peshk lumi është konsideruar edhe në vet të dobishme dhe të nevojshme në dietë. Për cilësitë ushqyese ajo krijon mjaft konkurrojnë me mish të mirë, dhe absorbohet nga trupi shpejtë dhe të lehtë. Kjo i jep të drejtën për të përdorur gjerësisht në të ushqyerit klinike të jetë një komponentë kritike e dietën e fëmijëve dhe të moshuarve.

Mos harroni vlerën e pjatave të peshkut në të ushqyerit klinike: dietë peshku rekomandohet shpesh për trashje.

Ajo duhet të kihet parasysh se numri dhe përbërja e ushqyesve dhe mineraleve në peshk të ekspozuar ndaj luhatjeve sezonale. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga uyazyka qëndrimit, foragjere dhe ujë, dhe mosha e peshkut. Peshku më lëndë ushqyese të pasur para hedhje vezëve, dhe gjatë hedhje vezëve dhe pas tij - në të kundërtën.


Vlera e pjatave të peshkut të madh, jo vetëm për forcimin e sistemeve kardiovaskulare dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Dietë e duhur dhe të balancuar, një nga elementet thelbësore të cilat është gjithmonë e peshkut varet nga gjatësia e jetës sonë, truri, cilësinë e kujtesës. Vaj peshku, si një furnizues i acideve yndyrore, ndihmon qarkullimin e gjakut, dhe për shkak të qarkullimit më të mirë-themeluar në gjak, aq më shpejt ushqyesve marrë në qelizat e trurit.

Siç mund ta shikoni, vlera e pjatave të peshkut, kemi përdorur një dietë shpesh minimizoi. Përkundër faktit se Rusia mund të quhet një nga "deti" të vendeve në rajonet qendrore të peshkut nuk u bë një ushqim tradicional, pa të cilat ajo nuk është kuzhina nacionale. Ka shumë për të mësuar nga evropianët.