Shenjat e jashtme manifestime të beriberi


Ditët e para të pranverës sjell gëzim dhe jo një ndjenjë të mirëpritur të lumturisë, por zhgënjimi, nervozizëm, lodhje. Kjo është e gjitha i njohur për ju? Dhe kjo nuk do të duan të merren për çdo biznes, ju nuk doni të shkoni në palestër tuaj të preferuar, të dalë dhe madje edhe vetëm buzëqeshje. Shenjat e jashtme manifestimet e simptomeve beriberi shumë të ngjashme dhe të zakonshme të depresionit. Është shumë e vështirë për të njohur gjendjen e tyre, si duhet të identifikojnë shkaqet e tyre, për të filluar shënjestër luftën kundër sëmundjes.
Trupi i rraskapitur pas pushimeve zyyazykah me festat luksoze dhe shumë të alkoolit, gëzimi tepërt dhe emocion, mungesa e shëtitje të gjata në ajër të pastër e acar të fortë kërkon një festë e thjeshtë sa mund të duket në shikim të parë. Megjithatë, nuk është e nevojshme të shërohet. Manifestimet më të hershme të simptomeve vitaminë mangësi do të kërkojë masa radikale, durim dhe privilegj për veten tuaj. Para së gjithash, ju mund të dëgjoni se çfarë trupi kërkon aq shumë. Ndoshta, si i freskët mollë, portokall, dhe ndoshta anasjelltas, mish, peshk diçka? Shumë njerëz mendojnë se manifestimet e beriberi mund të minimizohet, nëse mjaft i frutave dhe perimeve. Megjithatë, kjo është jo vetëm ushqime të cilat mund të përmbajnë trupi ka nevojë për vitamina! Pra, nëse diçka që ju me të vërtetë doni, nuk e mohojnë vetes kënaqësinë për të ngrënë, edhe në qoftë se ka ende katër ditë dietë! Nëse ju nuk doni të plotësisht të zbrazë trupin tuaj brenda dhe jashtë, të shkojnë në detyrën e vetë. Nuk është ende e tërë pranverë dhe verë sezon, kështu që ju lehtë mund të humbni peshë, për aq kohë sa të forcuar shëndetin!Nëse ju jeni ndjenjë edhe në planin fizik, që nuk është duke përjetuar një ethe, rrufë dhe nuk ka jo temperatura, aq më shumë të ngjarë se është shkaktuar nga dobësia e beriberi, shenjat e jashtme të cilat mund të konsiderohen. Lëkura bëhet inatosur, fillon të zhvishem off, skuqem, duket krejtësisht e pajetë dhe të tharë. Rreth flokët e saj dhe të thonë se nuk ka: zbehtë, i dobët, vazhdimisht në rënie, ato sjellin çrregullime shumë të tjera. Nëse ju shikoni në buzë, këtu shenjat e jashtme e mungesës së vitaminave bërë vetë ndjerë: në qoshet zakonisht ndodhin plagë dhe plagë dhe buzët chapped duken overdried. Çdo apel mungon, gjendja e të cilit nuk mund të jetë një fjalim!


Disa vijnë për kënaqësinë e asaj peshë humbur nuk është e dëshirueshme, dhe dietë trillime e nevojshme! Është e vështirë të arsyeshme lumtur sepse oreks të dobët dhe humbje peshe - është gjithashtu një manifestim i beriberi, të cilat kërcënojnë të çojë në një lodhje të plotë mendore dhe fizike. Edhe në qoftë se ju nuk doni të hani, nuk kapryznychayte Bëhu ndjeshme: hani disa portokall, grejpfrut, të përgatisë një çaj me vitaminë egra u rrit dhe nenexhik lë currants dhe raspberries, të cilat do të ishte mirë të aksioneve deri që sezonin e verës. Le mëngjes do të jetë e lehtë, atëherë ndoshta në kohën drekë trupi vetë ka nevojë për ushqim. Në marrjen vitaminë komplekse si fruta dhe teas mund të rrisin efikasitetin, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Goditjes hezitimin e tij për të ngrënë dhe të pirë, dhe pas disa ditësh trupi do të ju falenderoj me gëzim e tyre dhe humor të mirë!


Shenjat e jashtme të vitaminës mangësi mund të manifestuar veten në formën e djersitje të tepruar, pavarësisht mungesës së pirët me tepri dhe të motit të nxehtë. Në periudhën kritike palestër të jetë e mundur, pa marrë parasysh se sa shumë ju përpiqeni për të formuar dhe të forcojë grupe të ndryshme të muskujve, ata kokëfortësi refuzojnë të nënshtrohen trajnimit. Kjo simptomë quhet distrofi muskulare, nuk kërkon trajtim të veçantë, por pa vëmendjen mund të mbetet. Si një zgjidhje të problemit - përsëri vitaminë komplekse.

Tani me kujdes, për të eliminuar shenjat e jashtme se trupi juaj është në nevojë urgjente për të vitaminave, të mjaftueshme për të drejtuar në farmaci dhe për të blerë të gjitha vitaminat atje komplekse në dispozicion. Për të bërë dietë mund të në mënyrë të pavarur, njom atë dozën e nevojshme të vitaminave. Për shembull, zëvendësim tuaj enët e mishit menu peshku. Peshku mund të përdoret në çdo formë: zier, skuqur, e pjekur. Nëse ju doni të sjellë jo vetëm dobi, nuk e teproj me ushqime të skuqura, me përjashtim të atij një kohë të përkëdhel trupin tuaj.


Përfshijnë në dietën e kale detit. Në qoftë se ju të përgatisë një sallatë, karkaleca shtuar, qepë, karrota, lëng limoni, pak hudhër, ju mund të merrni jo vetëm të ulët të kalorive, por vitamina shijshme, shumë të dobishme dhe të pasura pjatë. Në qoftë se shtëpia ka disa kokrra gruri konvencionale rritet atë për veten tuaj - kjo nuk është e vështirë. Hidh fara në ujë të ngrohtë, kur disa prej tyre noton, largimin e tyre. Vend tjetër i garzë të lagur, të vënë në një disk, të mbuluar filxhan të lartë të vogël. Ajo do të marrë një ditë e thjeshtë, dhe mëngjes juaj do të dorëzohet sprouted grurë. Shtoni atë në pjatë tuaj kryesore, të tilla si bollgur. Pas disa ditë ju do të ndiheni të gëzuar.


Eliminimi shenja të jashtme të drejtpërdrejta që ju jeni duke përjetuar beriberi ndihmë vitaminë veçantë koktej që ju mund të gatuaj vetë. Mix lëng grejpfrut me ujë mineral, limon, portokall, ju mund të shtoni një shije të vogël të mjaltit. Kjo nuk është vetëm njom trupin me vitamina, ajo është gjithashtu e qartë të gjitha sistemet e organeve, sidomos veshkat dhe sistemin limfatik. Kjo pije stimulon trupin kërkohet kolagjenit të lëkurës, e cila manifestohet në disa ditë në lëkurën elastike dhe të zhdërvjellët.


Të zgjoheni i gëzuar në mëngjes, ju duhet të plotësoni në kohë dhe të ketë një pushim të mirë. Për këtë natë ju mund të merrni çaj me nenexhik, i cili gjithashtu do të ndihmojë në eliminimin e manifestimet e vitaminës mangësi, që ndikon në sistemin nervor.