Otitis jashtme


Externa otitis është një sëmundje inflamatore që është në natyrë, e cila zhvillohet nga ana e jashtme e kanalit veshit. Që nga ajo mund të hasni çdo. Megjithatë, rreziku i përfshirë njerëzit me imunitet të dëmtuar, notarëve dhe personat me sëmundje kronike. Edhe pse komplikacione të rënda se sëmundja nuk ka, por ai në mënyrë të konsiderueshme ndikon në shëndetin.
Rrezikut Kategoritë
Në mesin e atyre të gatshëm për të sëmundjes, të identifikojnë grupet e mëposhtme:

 • fëmijët;

 • që vuajnë nga ekzema, e cila mund të zhvillohet gjatë erozioni;


 • ata që e kanë vërejtur praninë e tape sulfurik;

 • njerëzit që kanë kanalin e veshit të ngushtë;

 • personat me sistem imunitar të dobët.


 • Otitis vesh jashtëm - Llojet
  Ka dy forma të sëmundjes:

 • përhapur otitis;

 • otitis kufizuar.


 • Në formën e kufizuar në kanalin e veshit formuar çiban që nuk mund të zbulohen gjatë inspektimit. Prania e saj mund të tregojë dhimbjen kur ju prekni veshin ose kur përtypet. Pak vlim breshëri dhe dhimbja zhduket.
  Otitis Shperndare shoqëruar me inflamacion rreth kanalit të veshit. Patogjene janë Streptococcus apo baktereve të tjera që hyjnë në trup nëpërmjet çara të vogla dhe plagë në dëmtimit të lëkurës, si pasojë e pastrimit veshët. Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e kësaj forme të otitis media përfshijnë:


 • alergji;

 • djegiet termike ose kimike;

 • çrregullime metabolike.


 • Kufizuar veshit otitis jashtëm - Simptomat
  Shenjat kryesore që tregojnë zhvillimin e inflamacionit përfshijnë:

 • dhimbje që mund të japin dhëmbët, sytë, qafën, kokën dhe forcuar gjatë rozyazyka dhe përtypet;

 • një rritje të dukshme në vesh, paraqitja e ënjtje;

 • gunga, të vendosura në vesh të prekur;

 • Simptomat e dehjes (temperaturë të lartë, ethe).


 • Përhapur otitis jashtme

  Simptomet e otitis media në këtë rast për shkak të ulcerës praninë dhe paraqiten si më poshtë:

 • djegie dhe kruarje të lëkurës;

 • ndarja e karakterit purulent e veshit;

 • Dhimbje që ndodh në një tragus kontaktit.


 • Për të zbuluar ndryshimet në otitis kryer otoscopy. Në akute përhapur otitis jashtëm vërejtur:

 • reduktimin e madhësisë së kanalit të veshit;

 • Infiltrimi i lëkurës në rajonin cipë-kërcor;

 • hyperemia (rrit rrjedhjen e gjakut) daulle e veshit;

 • akumulimin ottorzhennoho e qelb dhe epiteli.


 • Forma kronike është i shoqëruar nga një trashje e membranës epidermë dhe kanalin e veshit.
  Si për të trajtuar externa otit?
  Për trajtimin e otitis kufizuar të përcaktuara për të pacientit:

 • turundas me acidi borik kombinuar me glicerol;

 • Vaj Mupyrotsyn;

 • Agjentët antipiretik dhe analgjezik.


 • Për të luftuar formën përhapur e sëmundjes duke përdorur një trajtim të plotë që përfshin:

 • Konsumimi i ushqimit të pasur me vitamina;

 • Aktivitetet inflamator;

 • Terapia antimicrobial (mupyrotsyn vaj);

 • fizioterapi, duke përfshirë trajtimet me lazer, UHF dhe dritën ultravjollcë.


 • Kur shpërndarjen e plehut të përshkruara:

 • Myramistin zgjidhje Lavage veshit;

 • prypudryuvannya pluhur alkool borik;

 • për përsëritje të dyshuar përshkruajnë antibiotikët.


 • Para intervenimit kirurgjik në trajtimin e otitis externa turistik në raste të tilla:

 • me dhimbje në rritje;

 • pjekur vlim;

 • limfatike nyjet në rrezik.


 • Parandalimi i externa otitis
  Për të parandaluar sëmundjen duke ndjekur teknikën e duhur për pastrimin veshët. Edhe me shtupë pambuku konvencionale mund të kompakt squfur akumuluar dhe dëmtojnë lëkurën. Kur banje është e rëndësishme për të mbrojtur veshët nga uji. Lagështi mund të intensifikojë inflamacion.