Staphylococcus aureus - trajtim


A keni menduar ndonjëherë se qeniet e gjalla rreth nesh, të padukshme edhe për të parë të mprehtë? Jo, ata nuk janë të padukshme, jo vendasit e planeteve huaj, si dhe përfaqësuesit e zakonshme të botës mikroskopike - mikrobet dhe bakteret. Ata jetojnë me ne, në kopshtet tona dhe pemishte, në shtëpitë tona dhe apartamente në trupin tonë dhe rroba dhe madje edhe brenda nesh.
Disa prej tyre të na ndihmojë të tretet ushqimi dhe të mbrojtur veten nga sëmundje, të tjerët - të shkaktojnë helmim dhe të provokojnë sëmundje të ndryshme. Shifër mjaft të ndritshme dhe të njohur në të kaluarën konsiderohet Staphylococcus aureus, simptomat dhe trajtimin e të cilat do të diskutohen në artikullin e sotëm.


Shkaqet e Sëmundjeve
Por, para se ju e konsideroni trajtimin e Staphylococcus aureus mjeteve juridike tradicionale dhe popullore, le të njohur plotësisht me këtë "padukshme". Bëri ai me të vërtetë e keqe, pasi mjekët thonë se ai dhe për të cilin ajo është me të vërtetë vlerë të frikës.
Prandaj, Staphylococcus aureus - Microflora përfaqësuese të jetesës, dhe në fund të emrit të saj tregon se ajo i takon COCCI - mikrobet që shkaktojnë inflamacione të ndryshme. Gama e aktiviteteve "kriminale" të mikrob është mjaft e gjerë. Kjo mund të ndikojë në lëkurë dhe mukozës e traktit respirator, dhe pjesë të ndryshme të organeve të brendshme. Dhe ndërsa sistemi imunitar presë fortë, parshyvets nuk shfaqet. Megjithatë, ajo është diku podstыt, pereoholodytysya, shumë i shqetësuar, i ftohtë i lodhur pasi ai do të dalë jashtë.

Nëse infeksioni jeton në hundë dhe nasopharynx, ka një ftohtësi nga të ftohtë për pneumoni butë fuqishme. Nëse mikrob mbërthyer në lëkurë, puçrra fytyre fundit lulëzojnë. Nëse traktin gastrointestinal prekur, gjendjen në zhvillim si helmim ose gastrit fortë. Nëse Staph "ngjit" në zemër, një ndjenjë të ngjashme me simptomat e angina dhe perikardit.
Por më e keqja - kur mikrob dhënë hyn në gjak. Në këtë rast, zhvillimin e një inflamacion të përbashkët - sepsë, veçanërisht e frikshme për fëmijët e vegjël. Moms Shumë termi njohur "djegur fëmijë," kjo është pikërisht reagimi i kontaminimit të gjakut të S. aureus.

Trajtimi i mjeteve juridike Staphylococcus aureus popullore


Trajtimi i Staphylococcus aureus kryhet me antibiotikë, sepse ajo është një florës patogjene. Gjithë Vështirësia qëndron në faktin se ky mikrob shpejt përshtatet me çdo lloj të ilaçeve. Prandaj, shkatërrimi i saj i mjekut ngre dy objektiva - për të parandaluar dhe për të zvogëluar veprim me antibiotikë, megjithatë, nuk reduktojnë bakteret e dobishme.
Këto rregulla zbatohen për trajtimin e Staphylococcus aureus dhe fyt dhe zorrët, dhe lëkurës, veçanërisht në gjak. Ndihmë e mirë këtu mund të bëhen mjekësia tradicionale. Këtu janë disa opsione të trajtimit Staphylococcus aureus mjete popullore.


  • Për të hequr imunitetin e përgjithshëm rekomanduar për të ngrënë kajsi të freskëta dhe rrush pa fara e zezë. Këto fruta të pranishëm substancë të ngjashme me antibiotik, dhe një përqindje të lartë të vitaminës C.

  • Me humbjen e nasopharynx madhe zierje ndihmë pije e bimëve dhe kafshëve Calendula, lule kamomil dhe rrënjë rodhe. Vetëm pije duhet të fillojë menjëherë në shenjat e para të infeksionit, kur sëmundja nuk bëhet plotësisht operacionale.

  • Çdo dëmtim të puçrra fytyre të lëkurës , vlon dhe carbuncles rekomanduar kremra hudhër. Për të bërë këtë ilaç një hudhër grimcuar mesatare derdh një gotë të ftohtë me ujë të zier dhe insistojnë 2 orë. Atëherë ajo është e lagur mirë fashë dhe e vënë atë në zonat e prekura.

  • Për forcimin e përgjithshme të trupit të dobishme 40 minuta para mëngjesit pini një gjysmë gotë me lëng të freskët me selino dhe majdanoz. Këto bimë përmbajnë shumë vitamina dhe substanca të ngjashme me antibiotikët.


  • Por mos harroni, Staphylococcus aureus - mikrob keqe, mjekun e saj kryesore të trajtimit të emëruar nga, dhe bimëve të luajë vetëm një rol mbështetës.