Staphylococcus aureus në fyt - Trajtimi


Në lëkurë dhe sipërfaqet mukozës në trup mund të jetë staphylococci. Disa prej këtyre baktereve ndonjëherë të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të rënda, duke dobësuar sistemin imunitar, i cili lehtëson penetrimin në trupin e viruseve patogjene. Tjetër provokojnë sëmundje që zhvillohen kur goditet nga një transportues infektuar në mjedisin e brendshëm të njeriut.
Infeksioni me S. aureus
Bakter është transmetuar në mënyrat e mëposhtme:

 • ndërveprimin me objekte të infektuara;

 • përdorimi i produkteve të infektuara;


 • në spitale kur kanë të bëjnë me pacientët;

 • Staphylococcus aureus është i mbuluar edhe nga pikat ajrore përmes kollitjes;

 • transferimi i baktereve nëpërmjet qumështit të gjirit.


 • Shkaqet Staphylococcus fyt
  Ky bakter është në kontakt me njeriun do të hyjnë në fuqi vetëm pas dobësimit të imunitetit. Fleksibilitetin e saj të lartë e lejon atë për një kohë të gjatë është organi mukozës. Prania e baktereve në hundë në të ardhmen mund të çojë në infeksion të fytit. Aureus Staphylococcus në pikat gojë të pamundësisë për të siguruar mbrojtje imunitar. Kjo është disa kohë mund të shtypur përhapjen e infeksionit, por shkatërrojnë bakteret nuk mund.

  Shkaqet e staphylococci në laring janë:

 • Kariesi, prania e gurit;

 • sinuses nevylikuvanyy sëmundjes;

 • Në faringjit kronike dhe pezmatim i fytit;

 • domethënie e bronke në pacientët me bronkit kronik.


 • Simptomat
  Nëse përmbajtja e Staphylococcus aureus në fyt si normale, bakter do të tregojë veten ngadalë prek qelizat imune, duke krijuar të favorshme për veten e tyre uyazyka. Gradualisht, infeksioni fillon të zhvillohet në zhvillimin e mëtejshëm të Staphylococcus aureus, i cili është shoqëruar nga karakteristikat e mëposhtme:


 • një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit;

 • dhimbje koke, rritja e duke u përpjekur për të marrë nga shtrati;

 • vështirësi gëlltitjes shkak të bajamet zgjeruar;

 • purulent formacioni pllakë në sipërfaqen e grykës;

 • humbja e oreksit, të përzier;

 • ënjtje e nyjave limfatike.


 • Zbulimi me kohë i simptomat dhe trajtimi ndihmon mjekun tuaj për të filluar trajtimin dhe kurimin e sëmundjes në vetëm një javë. Shërim të plotë ndodh brenda katërmbëdhjetë ditësh.

  Staphylococcus aureus në fyt - Trajtimi


  Luftuar infeksionin Staph - një proces i gjatë. Si baktereve rezistente në shumicën e antibiotikëve, trajtimi i sëmundjes zakonisht nuk përdoret. Përjashtimet janë arsimi serioze purulent në laring.

  Bath trajtim fazë është shpërndarjen e farës për Staphylococcus aureus anëtarët e tjerë të familjes për të shmangur ndotjen e pacientit.
  Për të neutralizuar burimet e infeksionit është e rëndësishme për të kryer një pastrim të plotë të dhomës në të cilën pacienti banon. Shpesh jo-pajtueshmërisë me këto rregulla të çon në dështimin e trajtimit, shkaku është konsideruar si ilaçe me cilësi të ulët.
  Shpesh Faktorët e infeksioneve streptokoksike janë viruse që shtypin imunitet mbrojtës (të tilla si Epstein-Barr apo herpes). Mjeku duhet të kryejë një studim për të identifikuar patologji të tilla dhe trajtimin e duhur.

  Përveç drogës themelore pacienti mund të kryejë procedurën gargling zgjidhje chlorophyllipt nxjerrjen e ujit bredhi ose uthull molle.
  Është e rëndësishme që të ndryshojnë produktet dietë që përmbajnë vitaminë C. Kjo mund të jetë e rrush pa fara e zezë (komposto kokrra të freskëta apo bllokim), një zierje e lë ose hips.