Zyasovuyemo çfarë parezë


Shumë njerëz nuk e shohin dallimin në mes frazat "Duart parezë" dhe "dora e prerë". Dhe shumë mirë. Sepse kjo do të thotë asgjë si ajo që ata nuk e dinë se është një sëmundje e rrezikshme që është i shoqëruar me dobësi të muskujve - parezë. Në mënyrë të qartë, këto dy fjalë që ndryshojnë vetëm nga një letër, në seancën e perceptuar në të njëjtën mënyrë. Për fat të keq, vetëm në seancë. Ata që e preku këtë sëmundje ndjenjë shumë e njohur e kufizimeve të përhershme në lëvizjet që pengon të jetojnë plotësisht dhe të gëzojnë jetën në të gjitha manifestimet e tij. Parezë - një fjalë me origjinë greke (parezë), që do të thotë dobësuar, paralizë e pjesshme. Dhe nuk ka të bëjë me dëmtimin e sipërfaqe të lëkurës. Për të mos ngatërrohet me parezë paralizë (paralizë). Edhe pse paralizë parezë nervore është shumë e ngjashme me mekanizmin e shfaqjes. Në mjekësi dalluar parezë e parezë periferike dhe qendrore. Parë është shkaktuar nga lezione te nervave periferike dhe qelizave nervore përgjegjëse për lëvizjen e tjera ndodh kur sistemi nervor qendror (tumoret e trurit, aksident cerebrovaskulare). Ju nuk mund të argumentojnë se çdo parezë shoqëruar nga një rënie në tonin e muskujve, sepse qendrore parezë Përkundrazi, ajo është rritja tipike. Monoparez mund të mbulojnë vetëm disa një gjymtyrë (këmbë, dorë) dhe hemiparesis gjysmën e trupit. Ekziston edhe një gjë e tillë. si parezë ndjeshme - është kur arsyeja e vërtetë është se qendrat motorike thjesht nuk arrijnë impulset e përçuesve të ndjeshme. Një person i tillë nuk është i koordinuar plotësisht lëvizjet e tyre dhe me sy mbyllur, ai nuk mund të përcaktojë vendndodhjen e gjymtyrëve të tyre në hapësirë.


Ju nuk mund të themi se parezë absolutisht e pashërueshme, por efekti i trajtimit varet kryesisht nga ajo që ishte shkaku i sëmundjes, se sa shpejt u dhënë ndihmën e parë. Në mënyrë tipike, parezë ndodh pas lëndimit të rëndë të trurit dhe palcës kurrizore. Për shembull, tetraparesis (dobësimi i funksioneve motorike) është rezultat i një dëmtimi të trurit, por kjo nuk do të thotë që të gjithë njerëzit që kanë vuajtur dëmtim të tillë duhet parezë sëmurë. Shpesh sëmundje të veshkave të prekur, por arsyeja mund të jetë thjesht për të ardhur keq, duke hedhur kokën mprehtë. Mbikëqyr neurolog sëmundje dhe ai do të gjetur shkakun e sëmundjes dhe të bëjë trajtim regjim. Në përgjithësi, trajtimi nuk është e nënshtruar veten parezë dhe trauma që ka shkaktuar krijuar një defekt. Nuk është e pazakontë kur është e nevojshme kirurgji për të reduktuar efektet negative të lëndimit dhe, në qoftë se nuk kthehen ish kryerjen nervore, ose të paktën të përmirësuar atë. Nëse arsyeja është gjakderdhje në tru, mjekim të caktuar, qarkullimi nalazhyvayuschee. Shërim apo përmirësim në gjendjen e përgjithshme varet nga sistemi imunitar, i cili është i nevojshëm për të ruajtur ose përmirësuar përdorimin komplekset vitaminë-minerale. Kursi i trajtimit është e shoqëruar nga një grup i masazh dhe ushtrim. Sigurisht, shumë varet nga optimizmi i pacientit i cili është i gatshëm për të bërë të gjitha këshillat e ekspertëve dhe të përpiqen për aktivitet të përballueshme fizike, muskujt e atrofizuar në fund. Në fakt, në lezione periferike vërejtur muskujt dukshme kequshqyerja. Aktualisht, këto lloje të mjekësisë të njohur e kësaj sëmundjeje si stomak parezë, zorrë, laring, fshikëz dhe organet e tjera. Kjo nuk është fituar vetëm për shkak të lëndimeve, por lindja, kur një foshnje e porsalindur vuan patologji të trurit. Varësisht nga ashpërsia e lezioneve, sëmundja mund të japin vetë ndjeu menjëherë, por si rritjen e foshnjës, dhe zhvillimi është spontane dhe të shpejtë. Ajo duhet të jetë frikë nga lëndimet në lindjen e fëmijës, sepse lëndim pleksus në zonën e sup përbashkët mund të shkaktojë parezë e dorës së fëmijës. Zonat e prekura e shqetësim fëmijëve nëpërmjet dhimbjes. Çfarë parezë e laring, lezioni muskujve vokale është zakonisht bilateral. Kjo formë e sëmundjes mund të shkaktohet nga pezmatimi në qafë dhe gjoks, si dhe trazirat në qendrat e trurit. Ndonjëherë kjo është një rezultat i histeri. Pacienti me plagë humb atë dhe prodhon një rrapëllimë karakteristike. Më vete të thuhet në lidhje me shkakun e sëmundjeve të tilla si histeri. Pas parezë - një sëmundje e sistemit nervor. Histeri e natyrshme, zakonisht popullsia femër në këtë rast nuk mund të flasim për origjinën organike e sëmundjes. Greva parezë pjesërisht krahun ose këmbën, dhe jo plotësisht. Hysteria mund të shkaktojnë lloje të tjera të paralizës, parezë në renditjen janë mjaft të rralla. Sëmundja është më e zakonshme në fëmijët e të dy gjinive dhe të manifestohet në kontraktimet e muskujve spontane, trupin ngjethura. Ndonjëherë shkaku mund të jetë një frikë të fortë. Edhe i rritur, të frikësuar, jo rrallë ndjen dobësi në këmbë, të quajtur "Këmbët i dha rrugë". Nuk është e habitshme që fëmija të prekshme, imunitet, frika të tilla mund të shkaktojnë sëmundje. Stomak parezë apo zorrë - nuk është gjë tjetër veçse një shkelje e funksionit motorik të këtyre organeve. Në stomak, të shqetësuar mekanizëm tretjes dhe mekanizmin e prodhimit në zorrë. Kjo mund të jetë një sëmundje kronike si diabeti. Për gastropareza ndjenja tipike të përzier dhe të vjella që ndodh disa orë pasi të hahet. Të gjitha pa kërkuar ushqim tretet jashtë dhe kjo është e panatyrshme. Ne duhet të kuptojmë se nuk ka sëmundje të vetë-parezë, si rezultat i shumë patologjive që ndodhin në trup. Prandaj, mjekësi të përparuar autoritare deklaron se truri i njeriut përdor fuqinë e 1/5 së rezervave të saj, dhe fusha të tjera, në rastin e dëmtimit të mëparshme, të gatshëm për të marrë përsipër funksionet e tyre. Gjëja kryesore - dëshira e njeriut dhe besimi në veten tuaj.