Thithja - metodë efektive e që kanë të bëjnë me ftohjetSëmurë të gjithë njerëzit, por i njëjti sëmundje në njerëz të ndryshëm kanë pothuajse të njëjtat simptoma të. Sot ne flasim për të ftohtë e njohur. Ka shumë trajtime për këtë sëmundje dhe çdo person zgjedh atë që më ankimuar të tij.
Disa pacientë preferojnë pilula, të tjerët - të bëjë asgjë dhe të përpiqen për të "kaloni" sëmundjes. Por trajtimi më efektive dhe efikase për ftohjet është mbytje.


Në disa raste, ndihmon mbytje?

Thithja ndihmë e madhe të japë ushqyesve në organet e brendshme të frymëmarrje. Procedurat do të jetë shumë efektive në qoftë se ata të fillojnë të shpenzimeve kur simptomat e para të sëmundjeve të mëposhtme: rinitit, R3r3r362. faringjit, R3r3r364. bajame, R3r3r366. laringjit, pneumoni, sulmet e astmës, bronkit. Të gjitha këto sëmundje që përfshijnë inflamacion të mukozës, por ajo është shumë e mirë inflamacion inhalimi lehtësimin. Shërimi ndikimi i komponentëve të zgjedhura posaçërisht mbytje e dobishme për të gjithë sistemin e frymëmarrjes, dhe kjo nga ana e tij ndihmon luftën organizmave patogjene.Thithja është një terapi lokale, e cila është e mirë, pasi drogës merr direkt aty ku duhet. Procedura promovon ndarjen e gëlbazë dhe mukozë, dhe heqjen e tyre të mëvonshëm. Mukoza gjatë një peresushuyetsya të ftohtë dhe të nxitur dhe për të ndihmuar lagështoj thithur atë.


Rregullat e mbytje

Natyrisht, vetëm uyazyka përputhje me të gjitha rregullat e mbytje ajo do të jetë e dobishme për njerëzit dhe për të ndihmuar të heqin qafe e sëmundjes. Procedura duhet të kryhet nëpërmjet 1-15 orë pas një vakt, 3 deri 5 herë gjatë ditës. Pas procedura është më e mirë që të përmbahet nga shkuarja jashtë, duke kënduar, duke thirrur, pirja e duhanit dhe të hahet techen6ii në nja dy orësh.


1. Gjatë mbytje duhet të përqendrohet direkt në procedurën e vetë dhe të mos jetë i hutuar nga gjëra pa lidhje. Por kjo nuk është e vështirë për t'u ndjekur, kështu gjatësinë e procedurës është më pak se 1 minutë për fëmijët dhe jo më shumë se 3 minuta për të rriturit. Është e nevojshme që të përqëndrohet në mbytje dhe tym e tymi drogës medicinale.


2. A nuk e rrisin dozën e vajrave thelbësore, sepse vetëm ajo lënduar, dhe në vend që të lehtësojë gjendjen e pacientit vetëm përkeqësohet atë. Kundërindikuar inhalers përdorimit me ujë të valë, pasi ato mund të shkaktojnë djegur mukozës së organeve të sipërme të frymëmarrjes.


3. Ne nuk duhet të harrojmë se para se të vazhdojë me një procedurë duhet të sigurojnë që ju nuk jeni alergjik ndaj këtyre vajrave që ju përdorni. Është e dëshirueshme për përzierje vaj tyre.


4. Është e nevojshme për të marrë frymë gjatë mbytje. Nëse ju kollë. Bronkit, astma apo pneumonia, çifti duhet të marr frymë përmes gojës, dhe nëse zona problemi është hunda - atëherë frymë përmes hundës.


5. R3r3r3132. Thithja kundërindikuar:


- Në qoftë se ka një tendencë për të nazale gjakderdhje;


- Temperatura e trupit më lart 374 gradë;


- Pectoris purulent;


- Nëse nuk janë të theksuara zemrën dhe mushkëritë.


6. Për mbytje nevojë për një tenxhere me ujë, ose aparat për thithje ilaçi, mundësisht të mbuluar kokën me një peshqir. Temperatura e ujit duhet të jetë midis 30-40 gradë, ndërsa anija me ujë -. 20-30 cm Për të përmirësuar vetitë e trajtuar inkurajohen të shtoni herbs ose vajra esenciale. Në atë që përbërësit të mirë të shtuar, për trajtimin e një sëmundjeje të caktuar, do të mësuar poshtë.


Thithja me një të ftohtë

Në tas me ujë të ftohtë në të mirë të shtoni mente, eukalipt, pisha, lisi, thupër, kamomil, nenexhik, lë zi rrush pa fara dhe barbarozë. Përdor si shumica e bimëve dhe vajra esenciale që rrjedhin prej tyre. Këto bimë kanë veti të shkëlqyera anti-inflamator, vasodilating. Pas mbytje ju do të mendoni se ju mund të marr frymë, por për të konsoliduar rezultati pozitiv i procedurës duhet të përsëritet për disa ditë.


Dhimbje të fytit Thithja

Purulent pectoris janë contraindications për mbytje - harrojmë për këtë!


Por procedura ka një efekt pozitiv, kur është e nevojshme për të qetësuar dhimbjen në fytin tim. Në këtë rast, të përdorni vajra esenciale të mëposhtme: pisha, eukalipt dhe mentolovoe. Dozimi: 100 mg e ujit - 10-15 pika një nga këto vajra. Ju mund të aplikoni dhe të thata herbs: kamomil, nënën dhe njerka, i urtë, trumzë. 250 gram brewed 1 lugë gjelle herbs të thata.


Kollë Thithja

Nga bronkit mbytje shumë të mirë sode. 1 litër është shtuar 2-3 lugë sodë buke zakonshëm.


Ajo do të jetë e dobishme dhe shawls asambleja, nenexhik dhe raspberries. 1 tbsp tarifa e nevojshme për trajtime terapeutike për kollitet. Janë efektive dhe inhalimi i patate të ziera.


Në përfundim, dua të them se edhe pse mbytje praktikisht të padëmshme dhe pothuajse ka contraindications, por ende kanë disa kufizime. Kështu që përpara se të vendosni për të filluar për të kryer këto procedura duhet të konsultoheni me një mjek për të sunduar nga yyazytsirnist shfaqjes së pasojave negative.


 
R3r3r3183.