Pash - Trajtimi


Trajtimi i pash është efektive vetëm për 3 (max 6) orë sulmit. Ky interval quhet dritare terapeutike në të cilën ka një shans për të shmangur ndryshime të pakthyeshme në tru. Trajtimi i mëtejshëm është reduktuar në trajtimin parandalues ​​dhe të mirëmbajtjes, dhe për të eliminuar efektet e pash.
Pacienti me goditje duhet të merret menjëherë në spital, e pajisur me skaner, pasi vetëm nëpërmjet kësaj ankete mund të përcaktojë me saktësi llojin e pash dhe për të zhvilluar trajtim efektiv.


Në rast të goditje hemorragjike është përdorur shpesh një operacioni për të hequr hematoma dhe për të zvogëluar presionin intracranial.

Efektet e trajtimit të drogës e pash


Në rastin e pash mini pa komplikime të shprehur, trajtimi kryesor është reduktuar për të marrë drogë që forcojnë enët e gjakut, hedh lëng gjakun dhe normalizimin e presionit, në varësi të shkakut. Përshkruar në mënyrë të ngjashme drogë nootropic që rrisin trupit të trajtuar stresin dhe për të përmirësuar funksionin e trurit.
Goditje të mëdha, përveç duke marrë të njëjtat drogë që kërkojnë terapi rehabilitimi që redukton pasoja të rrezikshme në minimum.

Droga përdoren zakonisht:

 • cinnarizine, cavinton, nykoshpan - dilates enët e gjakut dhe përmirësimin e qarkullimit;

 • aspirina, ahapuryn, plavyke, tiklid, Courant - të parandaluar formimin e mpiksjen e gjakut dhe hedh lëng gjakut;

 • nootropil, tserebralizin, piracetam, Actovegin, latytsyn, karnytetyn - të përmirësuar aktivitetin e trurit.


 • Trajtimi tonik


  Pas trajtimit goditje është e rekomanduar për të filluar menjëherë pasi pacienti është stabilizuar dhe kriza do të kalojë. Para së gjithash - ushtrime terapeutike, sidomos në pacientët me funksion të dëmtuar motorike, spasticity muskujve. Në rast të dëmtimit të gjuhës klasa qendrës janë treguar me një terapist fjalim, pacienti është i detyruar për të dëgjuar një gjuhë të huaj, TV, radio, ndoshta lexuar. Në të ardhmen ajo mund të jetë trajtim efektiv spa në qendrat e specializuara shëndetësore që mund të ofrojnë një gamë të procedurave të rinovueshme dhe mbështetëse: fizioterapi, masazh, spa dhe banjot baltë.

  Efektet e trajtimit të mjeteve juridike popullore goditje • Mix Sophora japoneze dhe shiritat e bardhë në 1: 1 raport. 100 g përzierje shtoni gjysmë litër vodka dhe të lënë për një muaj në një vend të errët. Merrni tretësirë ​​dy teaspoons dy herë në ditë për 20 ditë, pastaj të marrë një pushim dy-javor dhe të përsëritur kursin.

 • Shkrihet 5 g mumje në 3/4 filxhan me lëng aloe. Pini zgjidhje lugë çaji 2 herë në ditë në një stomak bosh, ose të paktën 2 orë pas një vakt, për dy javë. Pas dy javësh të marrjes tretësirë ​​Propolisi, 25 pika 3 herë në ditë, atëherë një zgjidhje aloe mumje. Kursi i trajtimit duhet të zgjasë të paktën 2 muaj.

 • Me paralizë Gjuha e rekomanduar për shpëlarje gojën tuaj lakërishtë supë dhe të urtë lë të bëj.

 • Kur paraliza e gjymtyrëve mund të përdoren pako e alkoolit tinktura lule akacie (lule të thata pour vodka në një raport prej 1: 2 dhe të lënë për 15 ditë), ose fshij trupin infuzion nga një përzierje e lule të akacies, lëng qepë dhe mjaltë.

 • Asambleja bimor me Wort, buds thupër, kamomil Shën Gjonit dhe trumzë. Mix 100 g secili barëra të krijoj 2 lugë për 05 litra ujë të zier, në një termos për 40 minuta. Pini dy herë në ditë në një stomak bosh, gjysmë ore para ngrënies dhe në kohën e gjumit. Trajtim të vazhdojë, derisa përzierje është gatuar, dhe përsëritet çdo gjashtë muaj.


 • Trajtimi bimor duhet të jetë e kombinuar me ilaçe dhe mjetet tradicionale të trajtimit, dhe në çdo rast nuk do të ndalet duke marrë medikamente të përshkruara nga mjeku juaj dhe të mos injorojë receta mjekësore.