Inflamacion infektive zorrëve 

Zorrë është një pjesë e rëndësishme e sistemit të tretjes, ku ndarja e proteinave dhe yndyrave të monosoedineniy dhe thithjen e substancave dietetike dhe ushqyese në gjak. Përveç kësaj, mikroorganizmave populluara plotësisht gut janë në gjendje të sintetizojnë vitamina të B dhe disa faktorë të sistemit mbrojtës.
Si rezultat, inflamatore të zorrëve duhet të nuk merret si një sëmundje e një trup, dhe patologjisë serioze të gjithë trupin. Duke pasur parasysh vendin e shkatërrimit, inflamacion të zorrëve janë të ndarë në lokal dhe i përhapur. Thekson inflamacion të tilla si enterit, i cili mbulon zorrë e vogël dhe zorrë prek kolit.Shkaqet inflamacion në zorrë

Proceset inflamatore të zorrëve - nuk është e pazakontë, siç vërehet edhe tek fëmijët. Kjo mund të jetë një mangësi lactase, në të cilën trupi i fëmijës nuk mund të tretet sheqer qumësht, duke rezultuar në rritjen e shpejtë të fëmijës është hazoobrazuyuschey dhe microflora putrefactive, duke çuar në formë akute enterocolitis. Një tjetër shkak i zakonshëm për inflamacion të zorrëve në fëmijët është dysbacteriosis, duke rezultuar në kolonizimin e zorrëve ndodh patogjene dhe mungesën e lactobacilli dhe bifidobacteria.


Për zhvillimin e kolit dhe enterit në të rriturit mund të kontribuojnë në sëmundje të ndryshme, natyrën noncontagious dhe infektive. Më shpesh gastrit inflamacion përhapet parë në duodenum dhe pastaj për zorrë e vogël. Shkaku i zorrë inflamatore mund të jetë coprostasia, pra vështirësia e lëvizjes së ushqimit nëpër zorrë, e cila është vërejtur shpesh në volvulus dhe peristaltikės varfër të zorrëve. Në meshat ndenjur zorrët shumëfishohen me shpejtësi E. coli, microflora putrefactive dhe të këqijat. Ju duhet ta dini se zorrët zavorotok është një kërcënim serioz, që kërkon trajtim kirurgjik të menjëhershëm që kërkon trajtim të specializuar. Dhe hepatiti infektive shoqërohet pothuajse gjithmonë me enterit.


Përveç kësaj, inflamacion lokal zorrëve vërejtur pas administrimit të barnave të caktuara. Dhe shkaku i enterit mund të jetë greva e paarsyeshme e urisë për shkak të agresivitetit të lartë të lëngje ndihmon tretjen e ushqimit. Inflamacion i zorrët mund të shkaktojnë kolit ulcerative kronike, e cila ndodh në njerëzit me 1-2 mijë. Dhe në rreshtim të zorrës së trashë janë formuar lezione kolit, të cilat rregullisht rrjedh gjak dhe nuk shërohet. Besohet se sëmundja Crohn është një sëmundje e natyrës trashëguar, dhe ajo është përfshirë tashmë në patogjenezën e proceseve autoimune. Sëmundja ndikon në mukozën e zorrëve dhe ndryshimet ndodhin brenda traktin e tretjes.


Simptomet e inflamacion të zorrëve

Simptomet e inflamacion akut të zorrëve shumë të theksuar, pasi pacienti shfaq dhimbje të mprehtë barku, diarre me praninë e mukusit, kërkojnë të dhimbshme të pastroj, duke ngritur temperaturën në 375-38 gradë. Përveç kësaj, stol mund të jetë i pranishëm në gjak, feces dhe ato mund të jetë e zezë, e cila tregon praninë e gjakut të fshehur. Kur pacienti zhvilluar kolit, masat fekal nuk ka vija të kuqe. Nëse inflamacion kronik të zorrëve të pacientit, sëmundja ka një kurs undulating, por me periudha të remissions dhe acarimin. Përveç dhimbje të forta të barkut dhe çrregullime të jashtëqitjes, pacienti shikuar përkeqësimin, apatinë dhe marramendje. Si rezultat i shkeljes së sintezën e vitaminave të grupit B sëmundjes në pacientët fillojnë flokët dhe lëkurën, mosfunksionim të sistemit nervor. Nëse ai ka kolit ulcerative apo sëmundje kronike Crohn, rezultati i këtyre sëmundjeve paraqiten lezione të lëkurës, si një patologji të pavarur, duke rezultuar në pacientit duket celuliti, pyoderma të zhvilluar në duart dhe këmbët, dhe gangrenë e mundshme e gjymtyrë. Një rëndim i dhimbjes pasi të hahet ose humbje e oreksit zakonisht çon në humbje peshe.


Trajtimi i inflamacionit të zorrëve

Trajtimi i zorrëve të caktojë vetëm personel të kualifikuar. Një trajtim është konsideruar më e rëndësishme në një dietë ku ju mund të hani ushqime të kripura dhe të tymosur, ushqime të skuqura, shumica e frutave dhe perimeve sepse këto ushqime të rritur sekretimin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, dhe të japë një efekt stimulues. Për shembull, ditët e para pas mjeku mëtejshëm diagnozën rekomandon agjërimin dhe pi, dhe në qoftë se ju mund të, atëherë ju mund të hani një sasi të vogël të tërshërë apo qull oriz. Kur një pacient formë akute të inflamacionit të zorrëve të vogla, trajtimi duke përdorur adsorbents dhe lidhësit dhe concoctions rrëshqitës. Fara liri dhe lisi leh është universale mjet efektiv të mjekësisë tradicionale. Për shembull, si një e mirë fondet e anti-inflamator nga mjekësia popullore e përdorur tretësirë ​​Kalgan, supë kamomil ekstrakt dhe propolis. Sa për medikamente, mjeku përshkruan Metronidazole, e cila është në gjendje të shkatërrojë mikroorganizmave protozoare në zorrë dhe pastaj një kurs të mëtejshëm të probiotics. Mjeti më i popullarizuar në terapi simptomatike për zorrë inflamatore është omeprazol.


 
R3r3r392.