Infektive endokardit
Infektive endokardit quhet inflamacion akut i rreshtim e brendshme e zemrës (endocardium) e cila mbulon të gjitha zgavrën e saj dhe aparate valvula të përbërë nga ind lidhës.
Procesi është formuar si rezultat i infektimit dhe komplikimeve të zemrës. Ky formuar ethe, dobësi dhe të dridhura, gulçim manifestimit të dhimbjes në gjoks, formimin e hipoksi kronike. Shpesh rezultati është endokardit i valvulës, mitrale dhe zemra e aortës me formimin e defekteve të fituara të zemrës të karakterit. Endokardit është një serioze, të rrezikshme për jetën patologjitë e vdekshmërisë deri në 30% dhe një tendencë për rikthim.Shkaqet

Shkaku kryesor i endokardit është një mikrobe të veçanta dashuri - viridans Staphylococcus aureus Staphylococcus, Enterokoket, Streptococcus pneumoniae ose E. coli. Megjithatë, ata duhet të depërtojnë në gjak dhe të shkaktojnë një kusht bakteremitë (sepsë). Mund të takohen endokardit shkaktuar nga anaerobe Gram-negative apo florës. Në raste të rralla, ka endokardit fungale, kryesisht gjatë catheters gjata në këmbë deje, terapi të gjatë dhe masiv antibiotik. Në raste të rralla, etiologjinë e endokardit mbetet e paqartë.

Faktorët e rrezikut për zhvillimin e endokardit infektiv kanë imunosupresioni (deficitin imunitar). Sidomos gjasa për të zhvilluar sëmundje, njerëzit me atherosclerosis, sëmundje traumatik ose reumatike të zemrës dhe valvulare atë. Rreziku i lartë i endokardit në njerëz me coarctation të aortës dhe ventricular septal defekt në pacientët me valvulave protezyrovannыmy, stimuluesve kardiakë. Rritur ndjeshëm rrezikun e endokardit infektiv në fëmijët dhe të rriturit me catheters të gjatë në këmbë intravenoze, njerëz të cilët janë droga të shpeshta me injektim (droga), shpesh operohet (rrezikun e anëtarësimit nozokomiale infeksionit).

Mekanizmat e zhvillimit (Patogjeneza endokarditi)
Endokardit infektiv zhvillohet në prezencë të caktuara faktorë - prani te baktereminë kalimtare (bakteret në gjak), të disponueshme në dëmtimin endocardial dhe membranat e brendshme të enëve të gjakut, koagulimit të gjakut me një predispozicion deri trombozës, një zhvendosje dramatike imunitetit. Bakteremia ndodh vatra e infeksionit kronik ose si rezultat i veprimeve dhe ndërhyrjeve.
Shumica e rasteve të zhvilluar në kushtet e shpërdorimit të imunitetit dhe pranisë së defekteve në defekte të qarkullimit të valvulave, shkelje e aktivizimit vaskulare pėrshkueshmėrisė e trombocitet dhe formimit mikrotrombov në membranën e brendshme të zemrës. Si rezultat i inflamacion i valvulave të zemrës janë të deformuara, qarkullimi i gjakut është formuar helmim gjaku dhe dështim të zemrës.


Endokardit Klasifikimi

Ndryshojnë endokardit fillor dhe të mesëm bakteriale. Sepsa Primar ndodh etiologies kur të ndryshme. Kjo valvulave të zemrës nuk janë ndryshuar. Mesëm ndodh kundër një sfond të problemeve me enëve të gjakut ose valvulave në keqformimet kongjenitale, reumatizmi ose kirurgji të zemrës.
Ndryshme në mëshirë të fatit:
endokardit akut, i cili rrjedh për dy muaj;
subakut, që zgjat më shumë se dy muaj;
zgjatur.
Kusht (zazhyvlennaya) forma aktive dhe joaktive të endokardit. Dhe shkalla e sëmundjes plagë është i ndarë në dyert e kufizuara dhe të valvulave të zemrës përtej valvula.

Formën e endokardit ndarë në:
infektive dhe toksike;
infektive-alergjik (imuno-inflamator);
dystorfycheskyy.

Klinika për endokardit infektiv

Simptomet janë shkaktuar kryesisht nga prania e baktereve në gjak dhe lirimin e toksinave tyre. Dobësi e dukshme me pafuqie, gulçim dhe humbje e oreksit, humbja e peshës. Simptomet tipike janë temperaturë prej 40 gradë të subfebrile me dridhura mprehta dhe djersitje të fortë. Anemi formuar, lëkurë të zbehtë dhe mukozës, lëkurës zemlystaya verdhë. Nuk mund të ketë hemoragji të vogla në lëkurë, gojës dhe shije, në sclera dhe qepallat, brishtësia formuar e enëve të gjakut. Këmbët nga hypoxia indeve bërë si daulle shkopinj me thonjtë të gjata. Mrekulli muskujve të zemrës, janë murmurs zemrës, i valvulës, zhvillim dështimin e tyre. Sepse sëmundjet e zemrës zhvillon dështim të zemrës.

Endokardit subakut është një formë e anijeve emboli në veshkat, truri, shpretkë përmes copa ndarjes depozitave trombotike. Mund të formohet mëlçisë zgjeruar dhe mërzi, veshkave formë glomerulonefriti dhe nefrit, joints prekur - ka dhimbje të përbashkët dhe inflamacion të përbashkët (arthritis).
Për endokardit do të varet nga kohëzgjatja e sëmundjes dhe moshës, llojit të mikrob, dhe të trajtimit.

Diagnostics

Kërkon ankesave të kujdesshëm që tregojnë se personi i ka xhepat e infeksioneve kronike - grykët, sinusit, plagë, kohët e fundit një operacioni. Ajo duhet të jetë dëgjuar zemrën dhe përcaktimin e kufijve të saj, por diagnoza përfundimtare është bazuar në analizën e të dhënave dhe ekzaminimit instrumentale.

Në analizën e gjakut - shqiptuar leukocytosis, përshpejtuar shkallën e sedimentimit të eritrociteve, në bakposeva zbulimin patogjen gjaku me përcaktimin e ndjeshmërisë së saj ndaj antibiotikëve. Kultura e gjakut merren në temperatura të larta.
Analiza biokimik i gjakut tregon disproteinemitë - modifikuar profilin e proteinave të gjakut gjendja imunologjike tregon një rritje të qarkullojnë komplekset imune, imunoglobulinave M, rritje antitrupa anti-ind.
Kur zemra me ultratinguj në bimësi endocardial sipërfaqe gjetur se ekziston një shenjë e drejtpërdrejtë e endokardit. Diagnoza më e saktë është scan MRI ose zemra.


Trajtimi i endokardit


Shtrimin në spital të nevojshme në një spital, pjesa tjetër e rreptë shtrat për të përmirësuar gjendjen, kufizimet e veçanta dietë. Baza e terapi të drogës - është Rezultatet antibiotikët bakpaseva dhe ndjeshmëri antibiotik. Në formë fungale përshkruar drogë antifungal.
Antimicrobials përdorura Përveç kësaj, globulinat hyperimmune, plasmapheresis dhe rrezatim ultravjollcë të gjakut. Plotësohet me trajtim jo-hormonal dhe drogës hormonal anti-inflamator. Nëse ka valvulare treguar funksionimin e zëvendësimit të valvulave dhe heqjen e objekteve të dëmtuara, valvola proteze.


Parashikim

Endokardit infektiv është sëmundja më e rëndë e zemrës me një normë të vdekshmërisë të lartë në qoftë se ajo skadon procesi zvogëlimi çon në aftësinë e kufizuar, krijon komplikime të rënda, si dhe valvulave dhe forma mbresëlënëse të aftësi të kufizuara. Format akute mund të zgjasë deri në dy muaj. Një subakut - deri në gjashtë muaj e mbaron vdekjen dhe pjesërisht të bëhet kronike.

Parandalim

Rekomandimet kryesore për pacientët me rrezik të lartë të endokardit:
nevojë për një riorganizim të plotë të foci të infeksionit kronik (grykët, kariesit, sinusit);

Mbikëqyrja e rregullt e kardiolog mbajtjes ultratinguj i zemrës dhe EKG;
monitorimi i vazhdueshëm i shëndetit të fëmijëve me defekte në zemër;
Terapi plotë antimicrobial pas çdo ndërhyrje në zemër;
trajtim spa dhe vëzhgimi.
Author: Alena Paretskaya, pediatër