Artrit infektive artrit septik - simptomat, trajtimin, fëmijët, fotografi


Sëmundjet e nyjeve paraqesin një problem serioz mjekësor, duke ndërprerë shëndetin e përgjithshëm të pacientit dhe në mënyrë dramatike uljen e cilësisë së jetës.
Ndryshimet inflamatore në membranën synovial, sipërfaqet e kyçeve të eshtrave dhe kërc shoqëruar me dhimbje, të kufizojë lëvizjet të çojë në paaftësi.
Arthritis natyrën infektive të rrezikshme dhe madje edhe ata me manifestime të ndryshme klinike, duke komplikuar edhe diagnozë të saktë dhe trajtimin në kohë.
Përmbajtje

Çfarë është artrit infektive?


Shkaqet kryesore të sëmundjes
Faktorët e rrezikut

Simptomat dhe shenjat e artritit infektive
Diagnoza e sëmundjes
Prognoza për pacientët
ParandalimÇfarë është artrit infektive? ?


Infektive (septike) artrit quhet inflamacion të përbashkët të shkaktuara nga mikroorganizma që ishin drejtpërdrejt në zgavrën e përbashkët me gjak ose limfatike) nga burimi i infeksionit brenda trupit ose nga mjedisi gjatë traumave të hapur të përbashkët dhe ndërhyrjeve mjekësore në të (birë, artrotomyya).

Sëmundja shfaqet në çdo moshë, duke përfshirë edhe fëmijët (madje edhe foshnjat) dhe adoleshentët zakonisht prek një të përbashkët të madhe të gjymtyrëve të ulëta ose të larta, ndonjëherë - nyje mesme dhe të vogla; në raste të rralla inflamacion i mundshëm i disa nyjave.

Në përdoruesit e drogave intravenoze, pasi operacionet janë infektive arthritis lokalizimin atipike kur lit sternoclavicular apo nyjeve sakrale çapokor.
Disa autorë të identifikuar artritit infektive - inflamacion kronik autoimune në nyje, provokuar nga një të veçantë (të vendosur) agjent infektive.

Megjithatë, mekanizmat e artritit reumatoid janë dukshëm të ndryshme: roli udhëheqës nuk është shkaktuar nga patogjenëve ndryshime dhe dëmtime që rezultojnë nga sistemi vetë aktivizimin e parregullt e imunitar.

Shkaqet kryesore të sëmundjes?


Arsyeja kryesore për artrit infektive - është agjent infektive - një bakteret, virus apo kërpudhat.

Çdo infeksion akute ose kronike mund të shkaktojnë artrit, artrit infektive shfaqen në një sfond të grykët kronike, gonorre, pneumonia, gripi dhe infeksionet tjera respiratore akute virale, infeksionet e zorrëve dhe shumë sëmundje të tjera.

Përveç kësaj, infeksioni mund të merrni nga mjedisi - në këtë rast zakonisht zhvillohet disa mikroorganizmave Shoqata.
Ka një marrëdhënie të caktuar në mes të moshës pacientit dhe lloji i agjentit:Artrit infektive në seksualisht të rinj njerëzit aktivë më shpesh shkaktohet nga gonokoku. Artrit gonokoksik vërejtur edhe në të sapolindur të cilit agjenti hyn në periudhën perinatale me gonorre amtare vuajtje.
Frekuenca e dytë më i lartë i shfaqjes (të gjitha grupmoshat) ka artrit shkaktohet nga Staphylococcus aureus.

Më pak dëme përbashkët regjistruar streptokokeve; Aeruginosa Pseudomonas (me imunitetit në fëmijë të vegjël, të moshuarit, pacientët debilitated gjatë traumave të hapur); Hib (në fëmijët e vegjël): në mikroorganizmave tjerë.
Patogjene pazakonshme të rralla (kërpudhave, mikroorganizmave patogjene, etj) mund të takohen artrit në pacientët me imunitetit.Foto: artrit infektive - Streptococcus, gonokoku, Staphylococcus (e majta në të djathtë)

Faktorët e rrezikut?


Në prani të infeksionit akut ose kronik pas lëndimeve të hapur për të nyjeve artrit infektive nuk zhvillohet në të gjithë pacientët.
Fakti që një të përbashkët të shëndetshme dhe të shell saj janë në gjendje për të mbrojtur kundër depërtimit të mikroorganizmave që prodhojnë substanca antibacterial dhe qelizat që thithin bakteret.
Një numër faktorësh mund të zvogëlojë proceset mbrojtëse lokale dhe të përgjithshme, duke i dhënë mundësinë e infeksioneve të depërtojnë në të përbashkët:Çdo i mungesës së imunitetit: kundër sëmundjeve të rënda të përgjithshme (diabet, astma, kancerit, sëmundjet e gjakut), terapi imunosupresive, HIV, alkoolizmi dhe drogës varësisë, pleqëri, imunodeficiencave lindura, etj

Ndryshimet Noncommunicable përbashkëta (arthrosis, artrit reumatoid), prosthetics dhe kirurgji në nyje.
Transmetimit Lymphogenous e mikroorganizmave lehtëson praninë e vatrave të infeksionit, të vendosura në afërsi të zgavrën e kyçeve (osteomielit, i thatë, erizipela dhe sëmundjeve të tjera infektive të lëkurës, plagëve të infektuara, pickimin e insekteve, qentë, macet).Pse dhemb joints? Ndoshta për shkak të depozitave të kripës. Mëso më shumë në lidhje me atë në artikullin tonë në depozitat e kripës në nyje.
Kjo kërcënon spondylitis ankylosing? Shih këtu.


Simptomat dhe shenjat e artritit infektive?


Si në fëmijë dhe të rritur, zakonisht ndodhin nyjeve monoartrytы mëdha të ulët gjymtyrë - hip, gju, kyçin e këmbës.
Procesi i lokalizimit do të përcaktojë simptomat specifike.

Arthritis të përbashkët gju


Artrit infektive të përbashkët gju (disqet) shoqërohet me intensive, dhimbje të padurueshme nga e cila pacienti nuk mund të ecin, për të mbështetet në këmbën dhe shpjegoj ajo merr një situatë të detyruar, lakimi këmbën tuaj në gju.


Inflamacion të çon në akumulimin e lëngjeve (qelb) në shqyrtimin kyçeve zgavër zbuloi se simptomë karakteristike: ndjenja gju dhe kneecap përgjuar mbi të lehtë shtrëngon dhe lëviz (drejtimin).

Arthritis i hip


Kur inflamacion i përbashkët hip (koksyt) dhimbje të mprehta që shtrihen përtej të përbashkët, duke i dhënë një hip, gju, bythë, ijë. Në këmbë dhe në këmbë e pamundur.
Pozita pacienti pavullnetshëm: shtrirë në shpinë me prirje në hip dhe pak rezervuara drejt këmbë.

Në provim, përcaktohet nga ënjtje të përbashkët, më të theksuar në rajon gluteal.

Ënjtje mund të përhapet në ijë, bark, kofshë, gju.
Prekje e nyjeve dhe indet përreth shoqëruar nga dhimbje të forta, dhimbja është edhe një këmbë të vogla përgjimi.
Koksyt ka një tendencë për progresion të shpejtë, pa trajtim gjendja e pacientëve brenda 1-2 ditëve (nganjëherë orë) është jashtëzakonisht e vështirë, zhvillon sepsë.

Këmbës Arthritis


Kyçin e këmbës dhimbje arthritis vëren gjithashtu me lëvizje aktive dhe pasive të gjymtyrëve, në këmbë e pamundur dhe mbështetja në këmbë.


Rregullorja e detyruar (përkulje dorsal e këmbë).

Artrit akute infektive


Natyra e exudate inflamatore (qelb) dalluar akute lëngshëm, Sero-fibrotike dhe artritit septik. Shkon më të vështira artrit qelbëzuese.
Artrit akute e vende të ndryshme dhe prejardhje të ndryshme kanë simptoma të ngjashme:Reagimi temperatura. Në artrit akute në shumicën e rasteve atje ethet febrile e fillimit të papritur - temperatura e pacientit rritet me shpejtësi në 39 ° C dhe të dridhura më sipër, shpesh të shënuara, djerse e harlisur.

Pain. Dhimbja e theksuar, zakonisht zhvillohet në mënyrë dramatike, në disa raste, vendndodhja e dhimbjes në një të përbashkët mund të vërehet emigrojnë dhimbje pashprehur në disa nyje.
Ndryshimet e mosfunksionim të përbashkët. Mbi nuk është prekur ënjtje të përbashkët dhe skuqje të lëkurës, ajo merr nxehtë dhe e dhimbshme në të prekur. Funksioni i përbashkët është prishur së pari për shkak të ënjtje dhe dhimbje, kufizimin e lëvizjes. Me përparimin e procesit është shkatërrimi (shkatërrimi) i kërc, dhe në raste të rënda, kockave - një rezultat i funksionit normal të përbashkët humbur përgjithmonë.

Dehje. Në artrit akute përkeqësuar ndjeshëm shëndetin e pacientëve tregojnë shenja të dehjes: zbehtë e lëkurës, dobësi, marramendje, djersitje, vjellje (ndaj temperaturave të larta të vjella të jetë e mundur), dhimbje koke, marramendje, reduktuar ose mungesë të plotë të oreksit.Kur artrit septik i nyjeve të mëdha dhe në fund të trajtimit fillimi foto duket sepsë ose shok infektive-toksike:temperatura kalon 40 ° C;
konfuzion të dukshëm ose humbja e vetëdijes;

pakuptimtë;
Tensioni i gjakut bie;
lëkurës zbehtë me një ngjyrë kaltërosh;
impuls të shpeshta të dobët.Foto: artrit purulent
Dështimi i zhvilluar të shumta të organeve (veshkave, mëlçisë, zemrës, frymëmarrjes).

Artriti kronik infektive


Në disa raste, artrit infektive bëhet Sigurisht kronike.
Procesi i mundur kronike për tuberkulozin arthritis, mykoplazmat, klamidia etiologjisë së artritit fungale.
Artriti kronik infektive karakterizohet nga simptomat e butë;
Temperaturat mund të ketë apo të ulët klasën e ajo (brenda 375 ° C), është e paqëndrueshme.
Intensiteti i ulët dhimbje, shqetësim vazhdimisht, ndonjëherë ka sulme të dhimbshme.
Shpesh nuk ka hyperemia, edemë e dobët, pothuajse i padukshëm kur shikohet.
Funksioni i përbashkët pjesërisht ruhen: lëvizjet pasive dhe aktive janë të mundshme, por në një masë të kufizuar për dhimbje të moderuar ose contractures.
Simptomat e dehjes manifestohet me dobësi të përgjithshme, të qenët i përgjumur, ul oreksin, djersitje.Në rastin e artritit me tuberkuloz shënuar simptomë të veçantë - i zbehtë, jo lëkurën flushed mbi përbashkët fryrë ("tumor zbehtë").

Kursi i zgjatur i fistula tuberkuloz arthritis mund të formojë me lirimin e një të trasha, djathë ngjashëm në masë (masë kazeoznыe).
Fig:. Artrit tuberkuloz të përbashkët gju
Pavarësisht nga mungesa e shenjave të jashtme është shkatërrimi mjaft të shpejtë të përbashkët brenda deri në zhvillimin e ndryshimeve të pakthyeshme.
Rreziku i artritit kronik është se pacientët nuk kërkojnë kujdes mjekësor menjëherë, e shtyrë ekzaminimin dhe trajtimin - sepse dhimbja e tyre nuk është shumë i shqetësuar. Si një rezultat i përbashkët është dëmtuar, trajtimi i duhur bëhet i pamundur.

Raste të avancuara të artritit kronik mund të shkaktojë paaftësi.

Infektive (septike) artriti në fëmijët


Artrit infektive tek fëmijët ndodh disi ndryshe se sa të rriturit:fillim akute, papritur;
Në më të rënda dhe shumë të rënda, me ethe dhe dehje ethshëm të rëndësishme;
inflamacion i shoqëruar nga formimi i një sasi të madhe të lëngjeve, që çon në edemë, dhimbje dhe mungesë pothuajse të plotë të lëvizshmërisë.
Pasojat e mundshme:
Shkatërrimi i përbashkët shkallë të ashpërsisë ndryshme - nga ndryshimet minimale që mbulohen për disa muaj deri në kockë të thellë dëmit dhe kërc çon në mosfunksionim të pakthyeshme deri në mungesën e plotë të lëvizjes në të përbashkët;
Shko infeksionit të kockave përreth, lëkurës (osteomielit, celuliti);
inflamacion purulent fëmijët mund të shkaktojë shkatërrimin e zonës rritjes, të cilat dukshme shkurtimin gjymtyrë me moshën;
sepsa;
shoku infektive-toksike;
Vdekja nga shoku apo dështimit të shumëfishtë të organeve.
Një dhimbje të padurueshme në supe? Ndoshta periarthritis humeroscapular. Mëso më shumë në lidhje me sëmundjen e artikujt tonë periarthritis e sup përbashkët.
Si për të trajtuar nevralgji ndër brinjëve? Detajet këtu.
Si për të zbuluar përdhes? Lexoni këtu.

Diagnoza?


Artrit akute infektive është foto aq e ndritshme klinike, ajo është e lehtë për të njohur edhe kur sondazh dhe ekzaminimi i pacientit.
Studim dhe mbledhjen e historisë:sqaron natyrën e dhimbje të përbashkët dhe të ankesave të tjera të kufizimit të lëvizjes, temperatura, etj);

paguar praninë e faktorëve të rrezikut, duke treguar burimet e mundshme të infeksionit kronik (grykët), kohët e fundit e infeksionit akut;
vlerësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit dhe ndryshimet lokale (ënjtje, skuqje, butësi, shkalla e mosfunksionim).Studimi i detyrueshëm konfirmuar diagnozën e artritit infektive dhe përcakton shkakun e tij të drejtpërdrejtë (patogjen) është një birë të përbashkët me një lëng synovial gardh.
Fig:. Sup birë të përbashkët

Rezulton të lëngshme është nënshtruar mikroskopi, analiza biokimike dhe mbjellje në mjedis ushqyes me ndjeshmëri ndaj antibiotikëve.
Kur artrit infektive në lëngun synovial zbuloi një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut, ul nivelet e glukozës (sidomos kur e procesit purulent).
Si metoda të tjera të diagnozës duke përdorur numërimin e gjakut, e cila tregon shenja të inflamacionit (leukocytosis me një ndryshim në të majtë, përshpejtuar ESR, reduktuar nivelin e hemoglobinës).
Diagnostifikimi radiale neynformatyvna artrit akute (si ndryshimet kockëmadh shfaqen jo më herët se 10 ditë nga fillimi), por të mbajtur detyrimisht për të sqaruar statusin e eshtrave.

Artriti kronik në X-ray janë shenja tipike të shkatërrimit të përbashkët.

Trajtimi i artritit infektive


Për të shmangur komplikime të rënda të trajtimit të artritit infektive duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur - menjëherë pas kalimit të diagnozës paraprake, madje edhe para se të marrë rezultatet e hetimit shtesë.
Foto: artrit infektive të përbashkët gju
Spital i detyrueshëm.

Mjekim


Si të trajtimit emëruar antibiotikët shkakor, dhe antibiotikët kanë filluar të hyjnë pa pritur për rezultatet e mbjella ndjeshmërinë e florës.

Zgjidhni një përgatitje për intramuskulare ose administrim intravenoz (në varësi të ashpërsia e artritit) me një spektër të gjerë të veprimit, i cili ka vlerësuar efektivitetin e pacientit.
Për drogë e zgjedhjes përfshijnë:përfaqësues të penicillins mbrojtura (amoxiclav);
makrolide (sumamed);
cefalosporinë (ceftriakson, cefepime);
aminoglycosides (gentamicin).Në qoftë se pas 2-3 ditësh të fillimit të terapisë me antibiotikë mbetet temperatura, nuk ka përmirësim të shëndetit, të drogës është zëvendësuar me një tjetër.

Photo: droga për trajtimin e artritit infektive
Kur artrit infektive natyra nebakteriynyy (virale, fungale) së bashku me antibiotikë përshkruhen ilaçe antivirale ose antifungal.
Kohëzgjatja e trajtimit - nga 10 ditë deri në disa muaj, me korrigjim pas rezultatet e mbjellje. Nëse është e nevojshme, mund të rekomandohet injeksion intraarticular e antibiotikëve.
Droga të tjera të përdorura për trajtimin e artritit:dhimbje;
antipiretik;
anti-inflamator.Analgjezik, antipiretik dhe efekte anti-inflamatore ashpërsi të ndryshme me droga nonsteroidal anti-inflamator:analginum - shprehur më mirë analgjezik dhe antipiretik në fuqi;
Aspirina - shprehur më mirë antipiretik dhe efekt anti-inflamator;
Ketorol - Efekti analgjetik i mirë;
ibuprofen, ybuklyn, nimesulid - të gjitha efektet e theksuara;
DIKLOFENAK - një efekt të madh anti-inflamator dhe analgjezik është e mirë.
Në terapi serioze kusht detoxification kryhet në rastet e shokut ose sepsë pacientët transferuar në ICU.

Kirurgji


Ymmobylyzyruetsya përbashkët prekur domosdoshmërisht (fikse të palëvizshme).
Për të eliminuar birë shfrim dhe kullimit kryhet përbashkët të siguruar rrjedhjen e lëngjeve.
Nëse nuk ka efekt në rastet koksyta artrit qelbëzues pas goditur një trup të huaj në zgavrën e përbashkët, në qoftë se kryhet osteomielit autopsisë kyçeve zgavër (artrotomyya), e ndjekur nga kullimit.
Gjatë operacionit në të njëjtën kohë excised plotësisht dhe hiqen indeve të dëmtuara.

Mjete popullore Trajtimi


Përdorin mjetet thjesht popullore në trajtimin e artritit infektive papranueshme - kërcënon zhvillimin e komplikimeve të rënda të sëmundjes.
Si një trajtim plotësues bashku me metodat terapi fizike mund të përdoret receta popullore gjatë periudhës së rimëkëmbjes, dhe artriti kronik.
Uses:Mjetet lokale të ngrohjes dhe të efektit analgjezik;
Mjetet juridike popullore për administrimin oral (projektuar për të plotësoj mangësi kalcium dhe forcojnë imunitetin);

për trajtim lokal - decoctions, infusions e bimëve (rodhe, mustaqe artë, eukalipt, dëllinjë, urtë, Calendula), përfundojë ngrohtë trupin me balte, parafine, vajguri, ozokerit;
joints PAN ngrohtë të nxehtë me rërë ose kripë;
me gojë - TEAS bimor, fruta pije lëng, predha grimcuar veze.
Shembuj të recetave:Merrni 2 lugë kripë trashë, 1 lugë çaji pluhur mustardë të përzier me vajguri për të marrë qëndrueshmëri në masë mazhuschey. Përzierje fshij në lëkurë mbi nyje dhimbshme derisa të zhytur plotësisht dhe të mbyllë. Ajo është aplikuar një herë në ditë.

Përzierje 1/2 filxhan terpentinë dhe vodka, shtoni një lugë çift të lëngjeve luledielli (papërpunuar!) Oil. Përzierje rezultuar është përdorur për të compress, njomet ajo chotyrysharovu garzë, butësisht shtrydh dhe vënë në të përbashkët. Leckë kati ose compress mësuar letër celofan shtresa e izoluar (pambuku, pëlhurë leshi). Compress të bërë para se të shkojnë në shtrat, duke lënë në mëngjes.
Fresh fletë lakër larë dhe të nxehta në ujë të nxehtë, duke bërë prerje të lehta me një thikë në sipërfaqen e letrës (ose letër përshkon në disa vende me një pirun). Letër për të imponuar të përbashkët (lyej optional sipërfaqe të saj mund mjaltë), të vendosur në krye të saj dhe celofan pribintovyvayut. Kjo metodë heq nyje puffiness këqija.

Lugë gjelle letër boronicë tharë me ujë të zier dhe të insistojnë në një banjë me ujë për pesëmbëdhjetë minuta. Brenda një lugë 3 herë në ditë.Para se të përdorni trajtime popullore duhet të konsultoheni me mjekun tuaj: disa mund të kundërindikuar.
Mos harroni se vetë kërcënon zhvillimin e komplikacione të rënda.

Moti për pacientin?


Nëse trajtimi me kohë është filluar dhe mungesa e ndryshimeve të para-ekzistuese në nyje (artrit, artrit reumatoid, protezë) motit të favorshëm - rreth 70% e pacientëve ka arritur shërim të plotë me restaurimin e funksionit të përbashkët.

Kur comorbidity, filluar me vonesë ose trajtim joadekuat, rezistenca e një mikroorganizëm për terapinë me antibiotikë në zhvillimin shkelje të pakthyeshme prej 25-50%. Vdekja është e mundur në pacientët debilitated thellë në pleqëri.
Kur sepsa në septik vdekshmërisë sfond artrit mbetet relativisht i lartë (15%).
Çfarë është një zgjatje e diskut intervertebral? Si mund të shërohet? Përgjigje të gjitha pyetjeve mund të gjenden në artikullin tonë në trajtimin e zgjatje intervertebral disk.

Pse mesit shpinë intervertebral hernie të ndodhë? Kjo mund të lexohet këtu.

Masat e parandalimit?


Parandalimi është reduktuar për parandalimin e infeksionit të nyjeve të sfondit e sëmundjeve infektive.
Në qoftë se ka të paktën një trajtim faktor rreziku i ndonjë infeksioni duhet të jetë antibiotikët detyrueshme.
Në thekshëm plagët e nyjeve trajtimin e plagëve të kërkuara në një spital kirurgjikale.
Disa masa jo-specifike parandaluese mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e artritit:
mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ushqyerit e mirë forcon imunitetin;
Mungesa e imoralitet redukton në mënyrë dramatike zhvillimit yyazytsirnist gonorrheal artrit;
zbulimin e hershëm e tuberkulozi (Testi Mantoux në fëmijët dhe adoleshentët, të rriturit fluoroscopy) minimizon rrezikun e artritit me tuberkuloz.
Për parandalimin e komplikimeve duhet:kryer një kurs të plotë të trajtimit nën mbikëqyrje mjekësore;
monitorojnë efektivitetin e terapisë antibiotike nga studime të përsëritura të lëngjeve synovial;

pas përfundimit të terapisë antimicrobial duhet fizioterapi, masazh, të ushtrojë terapi.Në periudhën shërim për normalizimin e shpejtë të përbashkët mund të rekomandohet kalcium shtesë, chondroprotectors, multivitamin.