Infeksionet e syve dhe zgjidhje


Summer - koha e përkryer për t'u çlodhur. Të shërohet nga monotonia gri të jetës së përditshme, ne jemi të mjaftueshme, thonë ata, vetëm shikoni në të gjitha sytë. " Green drurëve humbje e ngjyrës livadhet, qielli blu - shumëllojshmëri e përshtypjeve të marrim 80% me mprehtësi. Edhe një pikël e vogël e pluhurit që merr në sy, mund të shkaktojë parehati të rënda, prishin disponimin dhe shëndetin e përgjithshëm. Në verë, duke qëndruar në një ndërveprim të ngushtë me elementet e natyrës (dielli, era, uji), tregojnë vëmendje të veçantë në një nga organet më delikate dhe të pambrojtur - sytë. Ne do të flasim për atë që mund të kërcënojë shëndetin e tyre dhe se si për të shmangur probleme të mundshme. Sot ne flasim për infeksion të syve dhe metodat e eliminimit.


Summer - një ditë të gjatë dritë, qielli i qartë, mundësi për të bask në diell. Por dobia maksimale dhe kënaqësi që ju merrni. Nëse ti e di të vërtetën e thjeshtë: UV tepërt i rrezikshëm! Kjo mund të shkaktojë sëmundje të lëkurës, rritjen e tumorit, imunitet të reduktuar, dhe probleme me sytë e tij. Ata duhet të jenë të mbrojtur nga rrezet e diellit, e cila kontribuon në macular degjenerim i retinës, provokon zhvillimin e cataracts. Shmangni kjo ndihmë syze dielli, zgjedhja e të cilit duhet të vijnë shumë seriozisht. Syzet Disponueshmëria qelqi të errët ose plastike nuk është asgjë, thotë ultravjollcë thithjen përbërje të veçantë, e cila është pothuajse e pa ngjyrë. Kjo është arsyeja pse syze dielli mund të jetë transparent. Gjëja kryesore - kjo është një certifikatë, e cila reflekton gjithë informacionin e nevojshëm. Ultraviolet Tipi A ndikon UVA akronim, dhe lloj ultravjollcë B - UVB. Kjo e fundit është konsideruar më e rrezikshme për vizionin: shkalla e lartë thithjen, aq më mirë. Nëse ju zgjidhni lente plastike, ata duhet të shënojnë UV400. Përndryshe, ju mund të jetë pronar i një të bukur dhe me stil syzet, të cilat nuk i mbrojnë sytë nga rrezet e diellit ashpër.


Ngrohjes në rrugë na bën të fshehur në dhomën ku ne jemi të kënaqur për të përdorur shërbimet e një kondicioner apo tifoz, por nuk e di se duke eliminuar infeksionin. Një freskuese e bukur ftohtë dhe ndihmon udhëtim jashtë ngrohjes mesditës. Por kjo mënyrë e shpëtimit nga të nxehtit ka meta e saj: e ajrit thaj ajrit, e cila ndikon negativisht në trupin tonë duke përfshirë mukozën e syrit. Kjo mund të shfaqet sindromi sy të thatë, kur gjëndër lacrimal prodhon më pak lot se e nevojshme për të formuar një film mbrojtëse lotsjellës mbulon kornea. Simptomat e kësaj sëmundjeje janë fotofobi, ndjesi e jashtme e trupit, skuqje e syrit.


Kohët e fundit Sindromi i syrit të thatë vuan më shumë njerëz dhe shumë prej tyre nuk e di në lidhje me metodat heqjen. Ajo është e lidhur me ndotjen e mjedisit (smogut, tym), të punojnë shumë orë në kompjuter, si dhe qëndrim të gjatë në dhoma me ajër të kondicionuar. Prandaj, së bashku me humidifiers ajër të kondicionuar dhe të përdorin. Përveç kësaj, duke punuar në kompjuter, shikuar televizor dhe duke lexuar libra shpesh përpiqen për të injoroj; ajo nuk do të thahen film lotsjellës. Në rast të simptomave të pakëndshme Merrni përgatitjet hidratues avantazh - lot artificial. Preferencë bie pa preservatives, ata kanë një efekt të qëndrueshme, rehati më të mirë dhe të përmbajnë më pak komponentë shtesë, sytë irrituese.


Një prej sëmundjeve të syrit më të zakonshme në verë - është konjuktivit (inflamacion i mukozën e syrit), vështirë se dikush e di në lidhje me metodën e largimit të tij. Në sytë e ndjenja siklet në proteina dhe mukozën ndonjëherë duket rrjet të dendur e enëve të gjakut dhe shkarkimit purulent. Shkaku më i zakonshëm i konjuktivit infektive është mikrobet patogjene (staphylococci, streptokoket, etj), kështu që është e rëndësishme për të vëzhguar higjienës personale: të lajë duart pas të qenit në rrugë dhe në transportin publik, përdorni peshqir individuale dhe Kozmetikë: bojë për vetulla, eyeliner. Kur not në ujë të hapur mund të vini epidemisë konjuktivit.


Kjo sëmundje karakterizohet nga rritje nyjet limfatike, pamjen e ftohtë, hypertrophy e follicles qepallat e ulët, shkarkimin e harlisur purulent. Vetëm duke notuar në ujë të pastër, përdorni syze mbrojtëse. Jashtë në bregdet, pije fytyrën me ujë të pastër. Përveç kësaj, konjuktivit mund të shkaktohet nga efektet negative fizike (pluhur, ajrit të thatë, UV tepruar) dhe mund të jetë alergjik në natyrë. Nëse keni simptoma të sëmundjeje që menjëherë të kthehet Ti okulist. Nëse ju shkoni tjetër në vende të largëta nga qytetërimi, mos harroni të vënë në kit e chloramphenicol - testuar antibiotik lokal që mund të përdoren në rast të problemeve të ndryshme me sytë (p.sh. kur shikon lëmishtën goditur ose conjunctivitis zhvilluar).


Një sëmundje e zakonshme sy është elbi - inflamacion i follicles flokët ose gjëndër dhjamor, e vendosur në buzë të qepallave. Sa e çuditshme si ajo Dashuri, por elbi verë provokon imunitetin e dobët lidhur me ekspozimit të tepërt të diellit. Shkaku i sëmundjes mund të jetë higjienën personale (jo duart e pista, peshqir dikujt tjetër, etj). Është e rëndësishme për të trajtuar këtë sëmundje në dukje të thjeshtë, si elbi mund të japin komplikime, p.sh. chalazion - një inflamacion kronik i kërc qepallë (një bizele e vogël nën povikm, firmë për të prekur). Përveç kësaj, nën maskën e elbi mund të fshehin sëmundje të ndryshme infektive, kancerit dhe formimin cistike. Në çdo rast, trajtimi do të jetë krejtësisht ndryshe. Një vizitë te mjeku është e nevojshme, sidomos në rastin e përsëritur ose elbi, në rast të disa.