Hemangioma shpella


Jo shumë njerëz e dinë se tumoret mund të zhvillohet jo vetëm në inde por edhe në enët e gjakut. Një shembull i mrekullueshëm - të pakëndshme për të parë neoplazma mirë, të cilat janë quajtur kavernoznыmy hemanhyomamy. Kjo është një nga anijet defektet më të zakonshme. Më shpesh kjo manifestohet menjëherë pas lindjes. Kjo është arsyeja pse shumë besojnë se hemangioma shpella dhe sidomos sëmundje të fëmijëve. Në fakt, tumoret mund të shfaqen në personin e çdo moshe.

Shkaqet dhe hemangiomas shpella lloje kryesoreStudimi i natyrës së kësaj sëmundjeje janë ruajtur sot e kësaj dite. Por, për fat të keq, për të përmendur arsyen e saktë pse hemangiomas ndodhin në fëmijët dhe të rriturit, por dështoi. Më e besueshme është duke konsideruar një version që Maroon dhe cyanotic rritje e shndritshme mbi lëkurën që rezultojnë nga përçarje e rritjes së indeve të enëve të gjakut. Prandaj emri alternativ për sëmundje - hyperplasia vaskulare. Ta themi thjesht, tumoret shfaqen për shkak të faktit se indet e enëve të gjakut fillon të rritet uncontrollably.

Zhvillohen tumoret mund të dyja në lëkurë dhe mukozës. Shpesh profesionistët duhet të përballen dhe të mëlçisë kavernoznыmy hemanhyomamy. Më pak sëmundje ndikon në shpretkë, organet e traktit gastrointestinal, trurit apo shtyllës kurrizore, gonads.
Për të promovuar shfaqjen e tumoreve të tilla mund faktorët në vijim:

 • trashëgim të keqe;

 • sëmundjet e organeve të brendshme që mund të çojë në çrregullimet vaskulare;

 • abuzimi i disa ilaçeve;

 • rrezatim zgjatur me rrezet ultravjollcë;

 • Sëmundjet virale dhe bakteriale;

 • ndërprerje hormonale;

 • kushtet e dobëta mjedisore.


 • Ka disa lloje kryesore të hemangiomas:

 • Hemangioma shpella quajtur edhe tumor shpella vaskulare. Ajo përbëhet nga një dëmtimit të dhëmbëve vaskulare tumor që ndryshojnë në formë dhe madhësi, në të cilën gjaku normalisht mpikset.

 • Kapilar hemangioma zhvillohet shumë shpejt. Njollat ​​e rozë, ngjyrë gështenjë ose ngjyrë vjollcë të përbëhet nga capillaries.

 • Lloj shumë i rrallë i hemangiomas - ratsemycheskye. Këto tumore përbëhen nga arteriale dhe anijeve deje.

 • Kapilar-shpella hemangioma - një tumor shumë e komplikuar. Dikush mund të zbulojë grimcave ënjtur nervor, lidhës, enëve të gjakut dhe indeve limfoid të njëjtën kohë. Në varësi të përbërjes së tumorit dhe mund të ndryshojë ngjyra e saj.


 • Trajtimi i lëkurës dhe hemangiomas brendshme shpella


  Edhe pse hemangioma shpella dhe sëmundjet janë konsideruar relativisht të sigurt për të hequr qafe të këtyre tumoreve nevojë. Për më tepër, ajo është e rekomanduar për të bërë shumë shpejt. Sidomos ne rastin e tumoreve të brendshme.

  Gjëja më e rrezikshme se koha hemangioma shpella e palcës kurrizore, mëlçi, shpretkë ose ndonjë autoritet tjetër nuk mund të identifikohen. Kur tumoret u rrit në masë të madhe në madhësi, ata ia plas nga gjakderdhje të brendshme do të fillojë. Për të shmangur efektet e tilla të ndihmojë inspektim të rregullt.
  Një trajtim me të vërtetë efektiv e tumoreve sot është heqja e hemangioma shpella. Çfarë është e vërtetë, ky operacion nuk tregon të gjitha. Kirurgjisë është vetëm e këshillueshme kur hemangiomas rritet me shpejtësi në madhësi.

  Hiq neoplazmë në mënyrat e mëposhtme:

 • lazer;

 • terapi rrezatimi;

 • terapi hormon zëvendësimin;

 • cryodestruction;

 • sklerozë;

 • kirurgji tradicionale.