Kartsinoidprychyny, simptomat, natyrisht, trajtim


Carcinoid (neyrokartsynoma, sindromi carcinoid, arhentaffynoma) - shumë të rralla hormonally - tumor aktive, struktura e saj ngjan kancerin. Ajo i përket një grupi APUD. Në shumicën e rasteve, këto tumore ndodhin mirë, por që ka aftësinë për të metastasize - shpesh të çojë në komplikacione shumë të rënda.
Ky tumor është lokalizuar kryesisht në gastro - traktin e zorrëve: 80% e rasteve të regjistruara në shtojcë dhe raste të tjera ndodhin në zorrët, stomakun, fshikëz e tëmthit dhe pankreasit. Rrallë ndodh ënjtje në vezore, mëlçisë, bronke dhe organe të tjera. Madhësia Kartsynoyda shkon nga 0.1 cm deri në 2 cm në disa raste mund të arrijë 6 deri në 8 cm në diametër. Në strukturën e saj tumori ka plotnoelasticheskuyu cilësi të verdhë - gri. Tipari më karakteristik i sëmundjes është prania e granula në citoplazmë dhe qelizave arhentaffynnыh dvoyakoprelomlyayuschyh lipide.


Gjithashtu kartsynoyda veçantë tipar është rritja e ngadaltë e tumorit. Metastases ndodhin në fazat e mëvonshme të sëmundjes (rreth 40% e rasteve të raportuara), përjashtim është K. shtojcë, rrallë metastatic
Shkaqet
Shkaqet e kësaj sëmundjeje, si në tumore të tjera dhe të tjera, deri më sot, nuk është sqaruar plotësisht. Shumë simptomave të shkaktuara nga aktiviteti hormonal e tumorit. Bazuar në rezultatet e studimeve të shumta laboratorike kanë treguar rritje ndarjen e qelizave të tumorit histamine, serotonin, bradikinines, dhe prostaglandins lyzylbradykynyna.

Klinikisht, sëmundja është e ndarë në funksionimin dhe carcinoid jo-funksionale. Feature K. funksionimi është se ajo mund të jetë një periudhë mjaft të gjatë kohore mund të jetë asimptomatike
Simptomat


Kursi dhe simptomat e kësaj sëmundjeje është një kombinim i simptomave lokale të shkaktuara nga tumori vetë dhe veprimtarinë e saj hormonal. Manifestimet lokale përfshijnë: dhimbje lokale, simptomat ngjan apendiksit akute, simptomat e pengimit të zorrëve, mund të shkaktojë dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve dhe të zorrëve gjakderdhje, humbje të konsiderueshme peshe dhe anemi. Gjithashtu sindromi carcinoid karakterizohet reagime vasomotor, ndryshime karakteristike të lëkurës, konfiskimet, bronchospasm, lezioni i mushkërive dhe hyperperystaltyka zemra traktin gastrointestinal.

Simptomë mjaft karakteristikë e sëmundjes papritmas ka një skuqje afatshkurtër e lëkurës së fytyrës dhe trupin e sipërme, e cila është shoqëruar nga një ndjenjë e ethe, dobësi e përgjithshme, takikardi, kullojnë hundët, sytë e përlotur, bronchospasm, hipotension, nauze, të vjella, cramping dhimbje barku dhe diarre. Kohëzgjatja e konfiskimeve ndryshon nga disa sekonda për dhjetë minuta, dhe gjatë ditës mund të përsëritet shumë herë. Shpesh pacientët e diagnostikuar trikuspidal zemrës pamjaftueshmërinë valvulave, dështimin e qarkullimit të gjakut, pulmonare gojën arterie stenozë.


Diagnoza e sëmundjes sidomos nëse tumori është i vogël - shumë e vështirë. Në fazat e hershme të mosfunksionimit K. është shpesh rastësisht gjatë ekzaminimit ose gjatë operacionit. Funksional K. diagnostikuar si dhe lëvizje të tjera të ngjashme, bazuar në hulumtimet instrumentale dhe laboratorike dhe foto e përgjithshme klinike
Trajtim


Vetëm trajtim kirurgjikale, e cila është radikal heqja e tumorit dhe metastazat. Agjentëve kimioterapeutik për trajtimin e kësaj sëmundje joefektive. Moti relativisht të favorshme për jetën, por vetëm në mungesë të metastases.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. mostretje
2. Simptomat Trajtimi sarkoidosis
3. Trajtimi Pancreatitis dhe sëmundje