Tumor Kartsinoidni kur kirurgjia - jo jashtë


Kur tumore kanceroze të arrijë një shumë të madhe, operacioni nuk mund të jetë e mundur. Megjithatë, trajtime të tjera mund të përballen me tumore neuroendocrine. Edhe pse këto metoda nuk janë të kuruar kancerin, por të paktën ata të ngadalësojë ose madje edhe të ndaluar përparimin e saj dhe të lehtësuar simptomat.


Një shumëllojshmëri e trajtimeve për kancer


Varësisht nga vendndodhja e tumorit dhe shpejtësinë e përhapjes së saj, mjekët mund të trajtuar kancerin në mënyra të ndryshme. Edhe në qoftë se operacioni nuk mund të përdoren për heqjen e plotë të tumorit, ajo mund të jetë prerë nga pjesërisht. Kjo procedurë është quajtur tsytoreduktsyey.


Mjekët thonë se metoda më e mirë e ndikimit në tumoret kanceroze - trajtim agresiv që përfshin përdorimin e rresht shumëfishtë terapitë. Për shembull, fillimisht prodhuar tsytoreduktyvnыe kirurgji, pastaj terapi rrezatimi dhe kimioterapia më në fund. Kjo qasje ndihmon për të parandaluar zhvillimin e tumoreve.


Ilaçet kundër rritjen e tumorit


Droga të ndryshme mund të ndaluar rritjen e tumoreve malinje dhe për të reduktuar shenjat kartsinoidnoho sindrom, e cila nga ana e paraqitur grupin e mëposhtme të simptomave: skuqje e lëkurës, gulçim, diarre. Ky sindrom ndodh kur tumori shkakton rritjen e hormoneve të tilla si serotonin ose histamine.

Octreotide . Ai është një nga drogat më të zakonshme që janë emëruar kundër kancerit. Në shitjen e drogës shkon me emrin sandostatin. Ky medikament është e ngjashme me një hormon i prodhuar nga trupi në gjendje të mirë. Octreotide ndihmon skuqje të lëkurës lufta dhe diarre provokuar sindromi kartsynoydnыm dhe zhvillimin e ngadaltë tumor.
Interferonet . Këto droga të zvogëlojë shkallën e sindromi kartsinoidnoho manifestimit dhe pengojnë rritjen e tumorit. Megjithatë, interferonet të ketë disa efekte të rënda anësore, sepse ata nuk janë të dobishme të gjitha grupet e pacientëve.

Antihistamines . Medikamentet që pengojnë veprimin e histaminës në trup, mund të lehtësojë simptomat kartsinoidnoho sindromi, por nuk mund të rezistojë zhvillimin e tumorit.Tani studiuesit janë të përkushtuar për të gjetur droga të reja mund të ngadalësojë ose madje edhe të ndaluar rritjen e tumoreve malinje. Në këtë fazë, disa droga të reja janë të certifikuara, kështu që në të ardhmen e afërt mund të rrisë kapacitetin e kancerit trajtim.


Larguarit kundër tumoreve kartsinoidnyh


Metoda Larguarit quajtur shkatërrimi ose zvogëlimi i injektimit tumorit shkatërron thelbin e saj direkt në tumor. Kjo metodë është përdorur shpesh kur tumori arriti të mëlçisë, dhe kur operacioni nuk është i mundur për shkak të madhësisë, vendndodhjen ose më shumë tumore.

Ka disa lloje të larguarit:Cryotherapy (kryoablyatsyya) . Kjo metodë bazohet në futjen e azotit të lëngët në tumor për të shkatërruar qelizat e sëmura nga ngrirjes.
Injeksion intradermal e etanolit . Kjo metodë përdor alkool të përqendruar.
Radiofrekuencave larguarit . Tumor është shkatërruar nga valët e larta të radios.

Kimioterapia, për të vrarë qelizat e kancerit


Kimioterapia përdorimin e drogës fuqishëm për të eliminuar qelizat e kancerit. Mjekët mund të përdorin medikamente ose një kombinim i disa. Këto barna mund të dëmtojë qelizat e shëndetshme, kështu që shpesh ka efekte anësore të pakëndshme. Efektet anësore më të zakonshme përfshijnë humbjen e flokëve, lodhje, përzier dhe të vjella. Shumica e efekteve anësore zhduken herë trajtim përfundon. Në disa raste të përdorin drogat më tej se të shtypur efekte anësore të tilla si të përzier dhe të vjella.

Për fat të keq, kimioterapia nuk ka gjithmonë copes me detyrën për të shkatërruar tumoret kartsinoidnyh. Metoda është kimioterapia mjaft efektive në disa raste, të tilla si tumoret e pankreasit. Çdo dëmtim të organeve të tjera kimioterapia nuk demonstrojnë të njëjtën efikasitet.
Megjithatë, ndonjëherë mjekët rekomandojnë terapi nëse tumor të shkaktojë simptoma të rënda, shpejt përhapet, ose në rast të dështimit të trajtimeve të tjera. Në fund të fundit, gjithsesi, kimioterapia vonojnë rritjen dhe përhapjen e tumoreve.

Kimioterapia është gjithashtu një metodë efektive nëse tumor ishte në mëlçi. Në disa raste, droga me të cilën ne e trajtojmë kanë hyrë direkt në arterie furnizimin mëlçinë me gjak. Kështu, tumor merr një numër të madh të substancave aktive, dhe i gjithë trupi nuk është i ekspozuar ndaj toksinave. Ndonjëherë përdoret së bashku me agjentët kimioterapia që bllokojnë arterie. Si rezultat, tumor nuk është e mjaftueshme oksigjen dhe ushqyesve, dhe si rezultat, qelizat e kancerit vdesin.


Terapi Rrezatimi kundër dhimbjeveTerapi Rrezatimi është një metodë trajtimi që përdor rrezatim të lartë të energjisë vret qelizat e kancerit. Kjo terapi është përdorur gjerësisht për lloje të ndryshme të kancerit. Terapi Rrezatimi mund të lehtësojë dhimbjet kur kanceri është përhapur në sistemin skeletor. Disa herë rrezatimi mund të jetë më efektive në kombinim me trajtimet e tjera.


Një qasje e re për trajtimin e tumoreve kartsinoidnyh


Ka një shumëllojshmëri të trajtimeve të reja, shumë efektive në trajtimin e tumoreve kartsinoidnyh. Lloje të reja të drogave, të quajtur terapi në shënjestër, janë përdorur në praktikën mjekësore për kancer. Mjekët ende vetëm filluar të përdorin ato për tumoret kartsinoidnyh. Këto droga të reja mund të ndikojnë në qelizat e kancerit më të saktë se droga e mëparshme, dhe të ketë një ndikim të rënda në trup, si kimioterapia.

Shkencëtarët janë gjithashtu duke u përpjekur për të gjetur dhe të mësojnë të përdorin një lloj të ri të rrezatimit njohur si radyofarmatsevtyka. Kjo metodë përdor një ilaç që shkon direkt në tumore carcinoid. Medikament është i kombinuar me një substancë radioaktive që është injektuar në trupin me injeksion. Pasi droga arritur në tumor, ajo lëshon rrezatim, i cili shkatërron qelizat e tumorit.


Mundësi e rrallë: transplantimi i mëlçisë


Në raste të veçanta, transplantimi i organeve mund të jetë një zgjidhje, nëse tumoret carcinoid arritur të mëlçisë. Gjatë transplantin, mëlçisë e tërë e pacientit është zëvendësuar me një organ donatorëve. Përkundër faktit se transplantimi nuk është një trajtim klasik, ajo mund të përfitojnë disa pacientë.Parashikimet për tumoret unresectable carcinoid


Përparime të fundit në trajtimin e kanë ndihmuar të përmirësuar prognozën për pacientët me kancer kartsynoydnыm, edhe në qoftë se tumoreve mjaft të mëdha. Sot, njerëzit mund të jetojnë 10 deri 15 vjet me këtë sëmundje.
Gjatë dhjetëvjeçarit të fundit në zhvillimin e trajtimeve të shumta, sepse, përveç operacionit, ka mundësi të mjaftueshme për të luftuar sëmundjen.