Karcinoma e gjirit, mitrës, karcinoma qelizore squamous


Tumor kanzeroz - një kancer që zhvillohet nga struktura epiteliale të lëkurës, zorrë, gjëndra, stomak mukoza dhe sistemin e frymëmarrjes. Karcinoma eshte nje tumor malinj i shumë organe dhe sistemet e cila zhvillohet si pasojë e çrregullimeve të ndryshme të metabolizmit celular dhe dobesuar kontrollin e tyre të trupit. Pra, pasi që këto qeliza formuan ndarje të shpejtë, të fitojnë aftësi të reja dhe të bëhet pjesërisht i pavarur nga sistemi kontrolluar të trupit, ata të pushojë për të kryer funksionet e tyre në mënyrë adekuate, që janë në gjendje të dallojnë siç duhet. Dhe për shkak se ata nuk janë të përfshirë në trup, këto qeliza të bëhen të panevojshme dhe të cilëve sistemi imunitar mundohet për të hequr qafe. Numri i tepërt i qelizave të reja shumohen që kërkojnë ushqim dhe energji, duke sulmuar indet dhe organet që janë të përfshirë në arsimimin e tyre. Kjo ndodh qelizat karcinomën zbatimit në strukturën e indeve të vendosur shkatërrimin e tyre, kapjen e gjakut dhe / ose sistemin limfatik, përmes të cilit formuar metastaza.
Arsyet tumor


Trupi i çdo personi të pajisura me disa mbrojtje nga karcinoma malinje, të cilat janë sistemi i imunitetit, por të gjithë njerëzit, ajo është e ndryshme. Për funksionimin e duhur të imunitetit, qelizave të veçanta vrasës, limfociteve T, ekspozita huaj, degjenerim, formimin e tumorit dhe vrasin ata. Kështu, zhvillimi i karcinomës në vendin e parë në thelb është imuniteti i dobët që zhvillohet si pasojë e keq, të dobët të ushqyerit, pirja e duhanit, alkooli dhe droga, që merr nga rrezatimi ultravjollcë. Prandaj, të gjithë këta faktorë negative dëmtojnë strukturën e ADN-së, dhe kjo, nga ana tjetër, nuk mund të shërohen plotësisht dhe fillon të nisë tumor, i cili do të varet nga sasia dhe vetitë e carcinogens. Kjo mund të konstatohet se përmbajtja e lartë e carcinogens në trupin e njeriut, por edhe një faktor i trashëgueshëm mund të jetë shkaku i karcinomës.

Përveç kësaj, formimi i patologjisë malinje në masë të madhe varet nga llojet e ndryshme të carcinogens, të tilla si zinxhir ADN-së mund të jetë dëmtuar nga sasive të tepërta të transferimit të energjisë dhe shfaqjen e radikaleve të lira, sidomos pas ekspozimit ndaj dritës UV dhe X-rrezet. Carcinogens kimike krijimin e strukturave të reja të ADN-së, në të cilën ka adduktorы PAH-ADN, ADN-aflatoxin, NNK-ADN, ADN-amynobyfenyl, NNN-ADN dhe ADN-benzpyrene.
Zhvillimi i karcinomës mund të ndikojë viruset që ndryshojnë strukturën e ADN-së qelizave dhe shpesh vstrayvayuschyesya atë. Përfshirë shpesh në carcinogenesis inflamacion kronik, trupat e huaj, trajtim mjekësor, veçanërisht terapi hormonale.

Gjithashtu, shkencëtarët kanë përcaktuar se dëmi akumuluar në gjene dhe onkogjenët supressoriv-ndodhin ekspozim kronik ndaj carcinogens dhe disa nga faktorët që provokojnë progresion tumor dhe keqdashje e saj dhe metastazë. Ndërsa faktorët trashëgues duke rritur rrezikun e karcinomës, carcinogens shkak rimishërimit dhe dëmtimit të ADN-së.


Kanceri i gjirit


Kjo sëmundje i përket një sëmundje mjaft e shpeshtë e gjirit, dhe rreziku i kësaj patologjie me moshë rritur mjaft.

Tumor i gjirit është konsideruar si një tumor, i cili rritet nga gjëndër dhe indeve rreshtim të gjithë trupin. Ajo shpesh është diagnostikuar tumor protokovuyu, e cila është patologji e paqartë. Kanceri i gjirit fillon në kanalet e qumështit dhe boshllëqet tumor në indet e tjera të trupit nuk janë të mbuluara.
Arsyet për zhvillimin e kësaj sëmundjeje mund të filluar në fillim të menstruacioneve, shtatzënisë humbur pas fillimit të menopauzës, faktorëve të trashëgueshëm dhe shtatzënisë pas tridhjetë e pesë vjet dhe i zgjatur përdorimin e metodave hormonale. Në formimin e kancerit të gjirit nuk është roli e fundit ka luajtur gjene anormale përgjegjës për zhvillimin e tumoreve të trupit.

Në ekzaminimin normale të pacientit për të zbuluar karcinomës së gjirit është pothuajse e pamundur, megjithatë, mund të përjetojnë shkarkesë nga dalë dhe tumor rritje plotësisht e zhdukur në dhimbje.
Por diagnostikuar tumor ekzistuese protokovuyu duke përdorur mamografia, e cila ju lejon për të parë formimin e tumoreve në gji si mykrokaltsynom. Pra, hapi i ardhshëm në konfirmimin e diagnozës është biopsi.
Ka një tjetër lloj i kancerit të gjirit - një invazive, në të cilën formimi rritje tumor gjithë sipërfaqen e trupit. Ky tip i kancerit është e karakterizuar nga formimi i vulës të ngurta me tehe pabarabartë, të tërhequr thith mund të rrisë madhësinë e gjirit për shkak të formimit tumor të parregullt. Tabloja klinike të sëmundjes mund të përfshijnë simptoma të dehjes së përgjithshme, manifestohet pika në temperaturën e trupit, humbje peshe, mungesa e oreksit, dobësi, anemi mandatit aktual.

Faktorë që mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes, ajo është kimike të ndryshme, rrezatim jonizues gjatë efekteve afatgjate në trup, një sëmundje të shkaktuar nga një sëmundje virale dhe dobësuar sistemin imunitar.
Pas konfirmimit të kancerit të gjirit duhet të mbahet mend se në fazat e hershme të sëmundjes ende nuk është një dënim. Është e rëndësishme të dini se frymën e brendshme të ndikimit të njeriut në procesin e gjatë të shërimit.
Për trajtimin e kancerit të gjirit invazive janë përdorur zakonisht lampэktomyyu operacionit. Në zemër të këtij operacioni është heqja e të gjitha qelizave të kancerit në mënyrë që toka u bë rezetsyrovannыe lirë të tumorit.

Kur tumor kanzeroz ductal përshkruhen kurset e ekspozimit rrezatimit. Nëse tumor ishte rezultat i bazuar në hormone, në mënyrë për të reduktuar recurrences apo kancere të reja, terapi hormon përdoren për të trajtuar tumor.


Squamous Cell kanzeroz


Kjo sëmundje është një malinje neoplasms epiteliale të lëkurës dhe mukozës, e cila zhvillon nga keratinocytes nën carcinogens ndryshme. Përshkrimet e para të tumor qelizë squamous ndodhë në 1775, ku një kancerogjen gjetur në blozë e sëmundjes, e cila shkaktoi zhvillimin e karcinomës së lëkurës së scrotum në oxhakfshirës. Dhe në vitin 1882 bëri supozimin e parë për lidhjet midis sëmundje malinje dhe metodat e preparateve që përmbajnë arsenik në zhvillimin të njëjtën sëmundje.

Sot, tumor qelizë squamous është pothuajse 20% e të gjithë patologjisë kancerit të lëkurës. Më shpesh kjo sëmundje prek njerëzit pas pesëdhjetë vjetësh, dhe kryesisht burrat.
Faktorët sakta etiologjik e tumor qelizë squamous është ende i panjohur. Por ka disa gjëra që mund të shkaktojnë këtë tumor. Ato mund të konsiderohen njerëz të tepërta diellit me dritë të keqe dhe se sunbathing me photosensitivity lëkurës të lëkurës së parë dhe të llojeve të dytë; Të drejtat papyllomoavyrus; rrezatim rreze dhe terapi immunosuppressive, trauma, carcinogens industriale (vaj lubricating, vajguri papërpunuar, katranin, naftë).

Në mënyrë tipike, tumor qelizë squamous është në buzë, sidomos më të ulët dhe 90% e të gjitha rasteve. Por kjo mund të jetë e lokalizuar dhe sipërfaqet në natyrë, dhe mund të gjendet në këmbët e saj, penis dhe gjuhën.
Tumor squamous qelizë në bazë të ekzaminimit histologjik është i ndarë në dy forma, të tilla si orohovevayuschaya dhe neorohovevayuschaya. Për formën e parë të sëmundjes karakterizuar vizatuar përhapjes së epiteli, e cila është e shprehur polimorfizem, dhe dyskompleksatsyya dyskeratoz disa qelizave. Në formën e dytë - dominimi i qelizave që kanë bërthamë hyperchromic; shtresa qeliza epiteliale janë të ndara nga epidermë dhe cornification shprehur dobët ose plotësisht mungon.

Konfirmimi i diagnozës është gjithmonë e bazuar në metodat morfologjike të hulumtimit.
Tumor qelizë squamous ndodh me rritje lokale pushtuese, metastazë në nyjet limfatike regjionale. Më të rrezikshme në mesin e metastases hershme tumor të gjeni më të ulët cik, veshin dhe penis.
Tumor squamous qelizë e lëkurës dhe të zgjasë hematogjene nga lymphogenous. Në 15% të kancerit të buzën e poshtme mund të japë metastaza dhe 30% e squamous metastasizing karcinoma qelizore e indeve postare, ulcerat dhe format kronike e dëmtimit të rrezatimit të lëkurës. Përveç kësaj patologjie mund të zhvillohet 35 vjet pas marrjes së terapisë rrezatimi dhe djegiet.

Në bazë të të gjitha manifestimeve klinike të papilare të izoluar (exophytic) formojnë tumor squamous qelizave dhe infiltrative-ulcerative (endophytic).
Për formën exophytic arsimi si lythat që kanë sosochkovuyu sipërfaqe, me rritje të shpejtë dhe rrjedh gjak me pak trauma. Me përparimin e tumor qelizë tumori është më i lartë mbi sipërfaqe, ndërsa rritje brenda. Pas kësaj ajo duket e dendur dhe i ngadalshëm-lëvizje, por në një fazë të vonë - ka ulcerat nekrotik tumor.

Për forma эndofytnoy - një element i formimit tumor, e cila është e karakterizuar nga një sipërfaqe të lëmuar ose giperkeratoticheskaya e rritjes të shpejtë dhe ulcerat. Në këtë rast, ulçera ka një formë të parregullt krateroobraznuyu ngritur skajet dhe në fund pabarabartë të dendura, të mbuluara me crusts kafe. Me heqjen e crusts duket fund, vazhdimisht gjakderdhje dhe ajo qëndron sekrecion i lëngshëm. Kjo ulçerë rritet dhe kështu kap indet përreth. Kështu, kanceri pushton muskujve, kërc dhe pastaj kockave mbresëlënëse.

Për trajtimin e metodës squamous karcinoma qelizore kirurgjikale përdoret në formën e heqje brenda qelizave shëndetshëm me përdorimin e ngushtë ose pas radioterapi, por me lezione domethënëse - plastike lëkurës. Ndonjëherë përdoret avullimit lazer dhe terapi lazer fotodynamycheskuyu.
Mbijetesën pesëvjeçar në tumor squamous qelizë e cik, e cila është më e vogël se dy cm, 90%, dhe me shkallë të konsiderueshme dhe përhapjen e nofulla të ulët - deri në 50%. Jeta konsiderohet lokalizimin kërcënuese për tumor qelizë squamous në kanalin e veshit të jashtëm, në trekëndëshin nasolabial dhe prapa veshëve. Ky tumor mund të prodhojë metastaza të thellë, kështu që në fund ka gjakderdhje nga anije të mëdha janë dëmtuar ose komplikime infektive.Karcinoma e uterusit


Ky lloj sëmundje është një nga patologjitë më të zakonshme malinje kancerit. Karcinoma i endometrium të mitrës zhvillohet dhe quhet shpesh adenokartsynomoy.
Në zhvillimin e karcinomës së mitrës shumë faktorëve të që kanë të bëjnë me ndikimin në femra hormoni i estrogjenit trupi. Ai vijon se gratë në menopauzë në mënyrë të konsiderueshme rrit përqindjen e kontraktuese këtë sëmundje. Ka gjithashtu sugjeroi se këto tumore janë rezultat i mutacioneve gjenetike në qelizat si pasojë e ndikimit negativ të faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm të trupit. Këto përfshijnë viruset kancerogjene si herpes dhe papillomavirus njeriut; pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin; filluar herët dhe jeta çrregullt seksuale është; lëndime të ndryshme qafën e mitrës pas lindjes së fëmijës, abortin dhe marrëdhënie seksuale.

Ndër simptomat më të zakonshme të tumoreve mitrës është konsideruar i parregullt natyra vaginale gjakderdhje. Sidomos në këtë grup gratë e rrezikut të bien me periudha të parregullta dhe janë të moshës menopauznom. Kështu që për këtë arsye që 90% e kancerit të mitrës zbuluar në një fazë të hershme.
Simptomat më të zakonshme të tumoreve mitrës përfshijnë dhimbje dhe kushtet e pakëndshme në bark dhe gjatë raportit seksual; humbja e oreksit dhe peshës trupore; dobësi dhe lodhje; kapsllëk; urinim i shpeshtë; Sulmet dhimbje në këmbët e pasme. Të gjitha këto simptoma mund të tregojë praninë e sëmundjeve të tjera, kështu që është e nevojshme për t'u konsultuar me specialistët dhe të gjitha llojet e provimit për diagnozën.

Mënyra e vetme për diagnozë të saktë të tumoreve të mitrës biopsi është konsideruar si shtresa e mukozës i endometrium. Por edhe për provim të përshkruara hysteroscopy, ultrazërit Transvaginal dhe zonën e barkut. Analizat e gjakut laboratorike kryhen për të zbuluar shënuesve tumor dhe hemoglobinë. Në konfirmimin e diagnozës është e rekomanduar ndonjëherë për të nënshtrohen testimit shtesë për të përcaktuar përhapjen e karcinomës. Por ndarjet e radiografi gjoks lejon për të përcaktuar tumor atributet dispozicion në mushkëri.

Në karcinomës së mitrës shumë femra kanë nevojë për një operacion për të hequr atë. Sot, lloje të ndryshme të kirurgjisë pas përfundimit të plotë të të gjitha provimeve. Në përgjithësi, mjekët përpiqen për të kryer një operacion të tillë që të jetë në gjendje për të ruajtur trupin, dhe pas ekspozimit rrezatimit parashikuar një trajtim absolute apo kimioterapia. Por nëse tumor mitrës diagnostikuar në fazat e mëvonshme, atëherë, sigurisht, shpenzojnë hysterectomy dhe hysterectomy.

Në mesin e trajtimit të përdorur kirurgjik kryhet trajtimit hormonal drogës terapi dhe radiotherapy.
Me formën në vend të përbashkët të tumoreve mitrës nganjëherë ofrojnë rreze kalojë rrezatim si trajtimi kryesor. Kjo tregon prevalenca e sëmundjes nuk është përtej mureve të mitrës. Por kimioterapia herët në përgjithësi nuk e përdorin.
Përdorimi në terapi hormonozamenyayuschey trajtimit me progesterone redukton ose kontrollon proceset metastaza karcinomën në kancerin, veçanërisht metastases në mushkëri.Tumor papilare


Ky lloj i karcinomës zakonisht shfaqet si një nyje pa dhimbje në nyjet limfatike të qafës apo të gjëndrës tiroide. Sëmundja mund të ndikojë në njerëz të çdo moshe, por më së shumti ajo ndikon gratë, të cilët përbëjnë rreth 75% të numrit të përgjithshëm të pacientëve pas dyzet vjet.
Forma kryesore papyllyarnoy tumor të rrallë vepron ynkapsulyrovannoy, por kur në dispozicion kapsulë zbulon vetë nuk agresive. Tumor të tilla lokalizuar i tiroide gjëndër multifokale, ndryshe nga kanceri folikulare. 20-80% e gjëndra që janë hetuar si rezultat i heqje paraqitur vatra të shumta. Karakteri эkstratyreoydnoho Shpërndarja gjendet në 15% të rasteve.

Tumor kanzeroz papilare shpesh metastasizes në nyjet limfatike regjionale dhe qafën mediastinal. Pas operacionit në 40% të pacientëve gjetur keqdashje rajonal nyjeve limfatike rritur lokalizimin. Kur kryen punctures të rregullta të këtyre njësive dhe shqyrtimin e tyre mikroskopik zbuluar frekuencën e metastazë në 90%.
Tumor kanzeroz papilare është shumë më e zakonshme në mesin e lezioneve malinje tiroide dhe me trajtimin e duhur ndryshon pamjen më të favorshme. Ky lloj i karcinomës mund të vendosen pas material gjobë biopsi gjilpërë të marra nga zjarri prekur. Qelizat tumor Papyllyarnoy kanë karakteristika të caktuara dalluese nga llojet e tjera të tumoreve. Ky formacion malinje rritet ngadalë dhe zakonisht nuk jep metastaza të largëta, që nuk është përtej zonës së lezioni parësor. Por ajo shtrihet në nyjet limfatike të qafës, të cilat janë të vendosura në afërsi të gjëndrës tiroide në qendër të fibra dhe krah, paralel me pako neurovascular.

Trajtim karcinoma Papyllyarnoy përbëhet nga dy faza. Në rastin e parë, sjellja kirurgji, thyroidectomy, e cila mund të plotësohet mbajnë në limfodissektsii qendrore qafë. Për fazën e dytë të karakterizuar nga terapia radioaktive jod, por nuk është caktuar gjitha pacientët me karcinoma papyllyarnoy. Sjellja e saj në këtë rast është konfirmim i saktë i nyjeve limfatike të prekura, tumor me anë kapsulë nëntipe tumorit agresive (vыsokokletochnыh dhe stolbchatokletochnыh) ekzistuese. Ky lloj i terapisë me jod radioaktiv mund të hequr inde të prekur dhe të shkatërrojë xhepat e patologjive të tjera që mund të jenë të lokalizuara sa më afër dhe në organet e largëta të tilla si mushkëri. Pas trajtimit, procesi përfundimtar skanim një pacient për të krijuar zonat e përhapjes së mundshme të karcinomës. Pastaj terapi është caktuar karakter zëvendësimit, e cila plotësisht të mbuluar nevojat në hormonet.

Pacientët që iu nënshtrua operacionit për tumor papyllyarnoy duhet t'i nënshtrohen testeve laboratorike në vit në nivelin e tiroide stimuluese hormon, thyroxine, tyreohlobulyna dhe antitrupa për të për të parandaluar rifillimi.


Tiroide kanzeroz


Anomali malinje në gjëndrën tiroide është një nyje tipike në një tumor që zhvillon nga epiteli. Në thelb tumor tiroide ndikojnë njerëz të afërt me moshën e daljes në pension.
Simptomat e sëmundjes zakonisht varet nga ashpërsia e karcinomës së tanishme. Shkak i këtij arsimi sëmundjes konsiderohet adenoma e trupit ne formen e goiter beninje. Por, në mungesë të trajtimit të duhur ajo mund të degjenerojë në neoplasms malinje. Ka edhe faktorë të tjerë që mund të rrisë rrezikun e karcinomës tiroide. Këto përfshijnë patologji inflamatore, sensibilitet në nivel gjenetik, rrezatimin X-ray, hormonal dhe inflamacionin gjenital.

Tumor i gjëndrës tiroide për të klasifikuar sipas studimeve histologjike të tumorit papilare dhe medullyarnuyu, anaplastike dhe kancerit folikulare, Limfoma. Për llojin e parë është e karakterizuar nga shumë shfaqje soskovopodibni formuar shumë ngadalë dhe kryesisht vetëm një pjesë e gjëndrës tiroide. Por, pavarësisht nga kjo, një formacion i ngadalshëm metastasizes në nyjet limfatike të qafës së mitrës. Për llojin palce tumor, forma të rënda të sëmundjes, e karakterizuar sprouting në fazat e hershme të muskujve, trake, mushkëritë dhe indet e tjera të afërta.

Kanceri Anaplasycheskyy përhapet mjaft shpejt, duke mbuluar të gjithë trupin.
Karcinoma folikulare tiroide formojnë deri në 10% e të gjitha patologjive kancerit. Ajo rritet nga qelizat folikulare, të cilat përmbajnë jod pamjaftueshme.
Dhe forma e fundit e karcinomës - një Limfoma që rritet shumë shpejt dhe të trajtohen me rrezatim jonizues në mënyrë efektive.
Simptomet kryesore të karcinomës tiroide përfshijnë: njësi të arsimit apo të dukshme nyjet limfatike zgjerohet në qafë; zë ngjirurit e zërit; proceset frymë vështirë dhe gëlltitjes; kanceri butësi; kollë karakter të shpeshta, pa shenjat e ftohjet dhe gulçim. Por pas 40 vjet të motit mjaft zhgënjyese, si tumor pushton indet ngjitur në qafë.

Pas shenjat që tregojnë sëmundjen, përshkruajnë një ekzaminim të plotë të scintigraphy për organizimin tumor i gjëndrës tiroide. Ultratinguj Madhësia diagnoza dhe numri i nyjeve të prekura, si dhe rritja e tyre. Për të përcaktuar procesi keqdashje kryer MRI është diagnoza të sakta të sëmundjeve. Avancuar caktuar për biopsi mostrave të materialit. Studimet laboratorike tregojnë mosfunksionim gjëndër, e cila është ngritur ESR, niveli proteina, calcitonin dhe norma të reduktuara të hekurit.

Trajtimet kryesore për tumor tiroide përfshijnë prerje kirurgjikale të gjëndër prekur ose ndonjë pjesë të saj, përdorimin e jodit radioaktiv, terapi rrezatimi dhe kimioterapia kurset. Dhe efektivitetin e trajtimit të përshkruara kombinim i këtyre terapive.
Kirurgjisë mund të jetë dy llojesh: i përgjithshëm dhe subtotalnыm. Në qoftë se një grimcë ndikon tumor i gjëndrës tiroide, atëherë hiqni atë nga zonat përreth. Lezione të shumta kërkojnë heqjen dhe sëmundjet malinje, si dhe lloje të caktuara të muskujve, nyjet limfatike, venë qafës. Vetëm pastaj do të vazhdojë me proceset e shërimit të trupit nga efektet negative të qelizave të tumorit.

Me diagnozën e hershme, sëmundje kurë menaxhuar 90% pastaj plotësisht ndryshon mënyrën e jetës për pacientët, si ata të shkojnë në merrni ilaçe që zëvendësojnë funksionin e gjëndrës tiroide. Prandaj, përdorimi i drejtë i hormoneve ndihmon për të harruar në lidhje me mungesën e një autoriteti të largët.


Tumor kanzeroz trajtim


Të gjitha trajtimet janë të lidhur me ku u gjet tumor, se ajo varet nga vendndodhja dhe thellësia e mbirjes, me kancer terminal luan një rol të veçantë. Në thelb çështja është, hiqni tumor plotësisht apo jo.

Kirurgji endoscopic në shumicën e rasteve përdoren për të trajtuar tumor kanzeroz stomakut. Dhe në qoftë se tumor është një kufizim i qartë, operacioni është kryer pa ndonjë vështirësi. Pas mbirjes thellë zgavrën e trupit ose të kryer kirurgjinë robotike.
Ka kryoablyatsyya me cryotherapy ose ultrazërit. Në këtë rast bëhet tumoreve ngrirjes me përdorimin e azotit dhe karcinomës vdes lëngshme. Në të radiofrekuencave larguarit duke përdorur një sondë të veçantë të elektrodave që lëshojnë valët që vrasin tumor.

Ekspozimit Rrezatimi në disa nga tumor mund të administrohet si jashtë dhe brenda vendit. Një manipulim i cili është kryer duke përdorur jod aktivizuar quajtur radyofarmatseptycheskoy.
Qëllimi chemo-embolization i arteries mëlçisë mund të përdoret për të trajtuar shumë lloje të karcinoma e traktit gastrointestinal, i cili metastyzyruyut mëlçinë. Drogës shkatërron tumor, administrohet nëpërmjet kateteri në arterie të mëlçisë. Kështu, nuk ka përzierjen e drogës me një substancë që bllokon arterie dhe ndalon rrjedhjen e gjakut për të karcinomës.

Analogët e hormoneve të përfshijnë të tilla si Somatostatin, interferon Lanreotyd, Octreotide, të cilat kanë pak ndikim në tumor rritjes, por në çdo kohë mund të zvogëlojë ndryshime të lëkurës.
Përdorimi i veprimit kimioterapeutik e drogave që përdoren në fazat e mëvonshme të karcinomës. Për këtë qëllim, agjentët citotoksike, antibiotikët kundër tumoreve, enzimat që janë të përfshirë në proceset e shkatërrimit dhe të ngadalësojë rritjen e qelizave të tumorit.
Metodat më moderne të trajtimit përfshijnë terapi gjen, i cili rregullon ndarjen e qelizave.

Neutronet Trajtimi i referohet një lloj të ri të karcinomës terapi. Ky trajtim është diçka si një rreze e rrezatimit në të cilën neutronet janë përdorur për të. Ata janë në gjendje të depërtojnë në indet e thellë të organit të prekur dhe të shkatërrojnë qelizat e tumorit pa ndikuar të shëndetshme. Ky lloj i trajtimit tregoi interes të lartë në procesin e shërimit ishte 73% dhe madje edhe në një fazë të avancuar.
Përdorimi i terapisë imunitar, mundëson trupit për të ndihmuar të luftuar tumor, duke shkaktuar sistemin imunitar për të kapur tumor, duke e bërë atë shumë më të ndjeshme. William Coley vaksinë ose analog Pytsybanyl konsideruar më efektive në trajtimin e disa llojeve të karcinoma si rezultat i stimulimit të qelizave vrasës natyrore dhe formimin e citokineve caktuara.