Keratokonusi
Keratokonusi - Patologji sy pa inflamacion në kornea, e cila është karakterizuar nga zgjatje, hedh lëng dhe zonën corneal turbullt, duke rezultuar në vizion të trazuar. Sëmundja ndodh në një moshë të re nga 20 në 40 vjet, shpesh e procesit të dyanshëm.

Shkaqet

Në formimin Keratokonusi është zonë corneal hedh lëng qendrore. Të dhënat e fundit tregojnë ndikimin e apoptozës - programuar vdekja e qelizave para kohe. Sepse corneal hedh lëng lëng dhomën e përparme presion vypynaye një zonë e hollë dhe shkaktimin e turbullirave të saj.


Ka edhe të çojë në shkaqet keratokonit. Këto përfshijnë:
një nga manifestimet e anomalive gjenetike dhe sëmundjet trashëgimore;
Sytë rrezatimit ultravjollcë;
Sëmundjet corneal;
zgjedhur gabimisht lentet e kontaktit.

Simptomat

Sëmundja ka shenjat tipike në varësi të llojit të saj. Klasifikimi i shfaqjes në kohë keratokonit:
të mprehtë;
kronike;
një e papritur. Ky lloj është i rrallë. Në fazat e avancuara të sëmundjes së kornesë ose kurs të zgjatur kronike. Ka një hendek detsmetovoy dhomës cipë dhe rrjedhje lagështi mëparshëm gjithë kornea. Nuk është ënjtje e fortë dhe dhimbje në korne, vizion reduktuar ndjeshëm, këputje e mundur corneal.

Keratokoni akute është zhvillimi i saj në skenë në përputhje me karakteristikat karakteristike morfologjike:
faza e parë dhe të dytë të japin ndryshime të vogla në morfologjinë e kornea, dhe mbaresa nervore janë qartë të dukshme;
Faza e tretë përshkruan perde corneal në krye të kon, në shell detsmetovoy janë plasaritur;
Faza e katërt zakonisht e bën më të hollimit të kornesë dhe trazim të saj;
Faza e pestë - të gjithë kornea krejtësisht me re, vizion reduktuar në mënyrë dramatike, në kuadrin e aftësisë së kufizuar në zhvillim.

Nuk janë simptomat tipike për të cilat mjeku dyshon Keratokonusit - reduktuar mprehtësi vizuale, pikë të vazhdueshme të ndryshimit përmes fryrë progresiv të kornesë, shtrembërimin e konturet normale të objekteve, sytë e përlotur, dhimbje të syve dhe fotofobi.

Diagnostics

Kërkohet sytë pasqyrë me mprehtësi vizuale pa korrigjim dhe me lente korrigjim, dhe zbulimin refractometry e astigmatizëm dhe miopi. Ju duhet të biomicroscopy një pasqyrë të kornea dhe zbulimin e ndryshimeve tipike. Kaloni skyoskopyyu, ophthalmoscopy, të përcaktuar trashësinë e kornesë dhe ultratinguj sytë.

Në fazat fillestare të diagnozës ndihmon:
keratotopohrafyya kompjuter - shkalla e thyerjes dhe konfigurimit të kornesë, në të gjitha pjesët e saj;
endoteliale dhe mikroskopi confocal.

Trajtim

Si për të trajtuar Keratokonusit, një okulist do t'ju tregojë në detaje në pritje. Trajtimi fillon menjëherë pas zbulimit të sëmundjes. Ka korrigjim konservative dhe kirurgjikale e keratokonit.
Së pari, kalojnë korrigjimin lentet e kontaktit të buta apo të forta, droga përdoren për të normalizuar metabolizmin në kornea, ata pikoj vazhdimisht disa herë në ditë, të aplikojnë subkonъyunktyvalnыe dhe injeksion parabulbarno drogë. Fizioterapi treguar - phonophoresis apo magnet.

Në Keratokonusit akute treguar ndihmuar para operacionit për të parandaluar vrimë corneal - duke treguar mydryatyky, ointments dhe dressings nën presion. Aplikoni ointments anti-inflamator jo-hormonale dhe hormonale dhe bie, antibacterial dhe antihipertensivëve.
Trajtimi bashkëkohor i keratokonus - ndër-linkinh. Ky lehtësim dhimbje me heqjen e shtresës së sipërme të epitelit të ngopjes kornea e riboflavin. Pastaj, rrezatim i UV-rrezeve dhe lentet e veshur në periudhën postoperative.
Nëse trajtimi nuk japin efekt operacion treguar - transplanti të plotë corneal. Marrje ryshfeti mbijeton mirë, nuk refuzimi, faza e shërimit duhet të mbajnë lente kontakti.

Shumë mjekë dini disa mënyra të tjera për të kuruar Keratokonusit - një implantimin corneal rrjet ose terapi fototerapevtycheskaya. Në secilin rast trajtim perzgjedhur individualisht.
Prognoza për një fillim të hershme të trajtimit është e favorshme. Në raste të avancuara mund të jetë humbja e plotë e vizionit dhe aftësisë së kufizuar.
Author: Alena Paretskaya, pediatër