Kist nofull sinus


Nëse rajon nofullës ka bllokim e mukusit gjëndër kist mund të krijojnë sinus nofullës. Ajo është një dy shtresa e murit të fshikëzës, i mbushur me një lëng trashë. Epiteli Brendshme mirë i mbuluar me qelizat që prodhojnë mukus.
Shkaqet e cysts majtë apo sinus duhur nofullës
Faktori më i zakonshëm që shkakton patologjinë e përshkruar është rinitit të origjinave të ndryshme. Arsye të tjera vuri në dukje:

 • sinusit;

 • Karakteristika të lindura anatomike e strukturës së hundës;


 • polysynusyt;

 • sëmundjet e dhëmbëve, nofulla e sipërme;

 • alergji.


 • Simptomet e kist nofullës sinus
  Shpesh pacienti nuk e kupton se ai është i pranishëm në tumoret beninje hundë, kështu që diagnoza ndodh rastësisht gjatë mjekut mjek inspektimit.
  Në disa raste, veçanërisht në qoftë se ka një plagë e sinuseve paranazale, vërehet foto e mëposhtme klinike:

 • shkarkimi i vogël purulent, sinusit;

 • dhimbje koke të rënda, e lokalizuar në pjesën ballore të para;

 • kongjestion i hundës, zakonisht - nga vendndodhjen e kist;

 • dhimbje në zonën e rritjes së re që i jep në orbitë dhe tempullin.


 • Përveç kësaj, një nga shenjat dalluese të sëmundjes ndonjëherë është ndryshim i papritur e presionit të gjakut, sidomos në njerëzit e moshës mbi 40 vjet.
  Pasojat e formimit kist në sinus nofullës
  Ka 3 lloje të komplikimeve të kësaj sëmundjeje:

 • zhvillimi i OSA (pengues Sleep Apnea). Sepse ndalesa (disa sekonda) frymëmarrjen gjatë gjumit, dhe kjo, nga ana tjetër, provokon sëmundje kardiovaskulare;

 • inflamacion kronik në nofullës zgavrën sinus kist;

 • Trupi mungesë e oksigjenit (kjo është shkaktuar nga hundës vështirësi të vazhdueshme frymëmarrjes).


 • Trajtimi i kist nofullës sinus
  Nëse tumoret beninje nuk shkaktojnë asnjë simptomë e pengon rrjedhjen e ajrit në trup, trajtimi është kryer. Në këtë rast, ne rekomandojmë monitorohet periodikisht nga një specialist për të monitoruar madhësinë dhe prirjet për të rritur.
  Vetëm trajtim efektiv për sëmundjes është përshkruar nga operacioni, e cila kryhet me mënyra të ndryshme.

  Heqja kirurgjikale e cysts sinus nofull
  Ka dy teknologji klasik kirurgjike eliminuar tumoret:

 • Operacion Denker;

 • Caldwell-operacion Duka.


 • Në rastin e parë është trepanation nofull sinus përmes murit para në e dyta - me rrudhë në prag të gojës së tij.
  Të dy teknika mjaft traumatike, të dhimbshme dhe të përfshijë një periudhë të gjatë të rimëkëmbjes. Avantazhi i kirurgjisë është konsideruar si një qasje absolute kirurg në të gjitha departamentet e sinus nofullës, duke përfshirë - në mur mbrapa, duke siguruar lirinë e procedurave të kryera.

  Heqjen endoskopike e cysts sinus nofull
  Një metodë më moderne është minimalisht invazive operacioni me dëme minimale të indeve të buta. Pas spivustya hundë gjirin futur kamera mikroskopike, përmes të cilit të gjitha veprimet kirurg mund të vëzhgojnë në monitor në një shkallë më të madhe. Mbi buzën e sipërme është oficer i vogël prerje për të hyrë pincë vogla. Me ndihmën e tyre kapsulë kist është ndërprerë dhe larguar, ndërsa indeve të buta për të shëruar shumë shpejt.

  Largimi nga lazer nofull sinus kist
  Kjo ndërhyrje - është pa dhimbje dhe kërkon pothuajse asnjë rehabilitim. Gjatë shkurtër rreze procedurë lazer avullohet neoplazma plotësisht përmbajtjen.
  Disavantazhi i këtij transaksioni është rreziku i rikthim, si kist nuk është ndërprerë në eshtrat e tyre të armëve të murit.