Hedh në ethe


Ndjenja si trup mbulon valë të nxehtë (faqet janë të djegur, zemra ime rreh më shpejt, rritur djersitje) - i njohur për të gjithë. Ajo është përshkruar si bëhet "në të nxehtit e hedh mua", dhe shkaqet e këtij sindromi mund të jetë me origjinë të ndryshme.

Pse hedh në vapën e grave?Ky sindrom është e lidhur shpesh me ndryshimet në nivelet e hormoneve. Në gratë, këta "hot flashes ndodhin gjatë shtatzënisë apo menopauzës. Megjithatë, edhe vajzat e reja gjatë pubertetit mund të ankohen se tyre hedh në ngrohjes. Kjo ndodh dhe para ovulacionit.

Gjatë menopauzës, ky sindrom është shoqëruar ndonjëherë nga periudhave të shkurtra të frikës dhe nervozizëm. Arsyeja për këtë është mungesa e hormonit të estrogjenit në një sfond të vezoreve venitje. Gjithashtu gjatë menopauzës ndodhin mosfunksionim autonom, për shkak të cilat jo vetëm që hedh ngrohjes dhe djersë të ftohtë, por edhe rrit presionin e gjakut.
Arsye të tjera
Nëse menopauza ka shumë ovulacioni ka ndodhur dhe nuk ka shtatzënisë - me pak fjalë, hormoneve femërore nuk dyshoj asgjë, duhet të mendojnë për arsye të tjera pse hedh ngrohjes.


 • Sëmundje tiroide. I ashtuquajturi hipo - dhe hyperthyroidism shkaktuar nga mungesa e hormoneve tiroide, që është rregullimi i shumë proceseve të rëndësishme në trup.

 • Hipertensioni dhe komplikimet e tij - goditje. Presionin e lartë të gjakut është e shoqëruar shpesh nga të nxehtit të prekshme, ndonjëherë edhe nga kjo fytyrë të kuqe.

 • Distonia vegjetative-vaskulare. Kjo sëmundje përfshin hedhje në presionin e gjakut, të cilat shpesh "Run" hormonet adrenalina dhe acetilkolinės. Për të dalluar nga njëri-tjetri veprim të lehtë. Shoqëruar eksitim adrenalina: personi ndjen nxehtësi në gjoks dhe zemër, sillet në mënyrë agresive, duke u bërë nervoz dhe me humor, fytyra e kuqe tërësisht të kundërta adrenalynovomu efekt - një person është në një humor pasiv dekadent.

 • Stresi, të vjella, aktivitet intensiv fizik. Këta faktorë pothuajse gjithmonë të ndikojë negativisht në shëndetin, kështu që nëse ju hedh ngrohjes, kryesisht të vlerësuar të shtetit dhe të punës orarin e tyre emocionale.


 • Po në qoftë se duke hedhur një ethe?


  Një sulmet në intervale të shumë muaj nuk duhet të shkaktojë dyshime, sepse ne jetojmë në një botë të plotë të stresit, shumë punë, dhe në hormonet në kalendarët e jo duke u ndjekur. Por nëse befas hedh ngrohjes rregullisht - ndoshta trupi merr alarmin. Në këtë rast, ju duhet për të provuar.

  Para së gjithash, ne duhet të hetojë të nivelit të hormoneve. Burrat duhet të kalojnë testet për zbulimin e testosteronit dhe tiroide hormoneve. Në gratë lista disa teste më shumë:

 • эkstradyol;

 • kortizolit;

 • progesterone;

 • testosterone;

 • luteinizing hormon;

 • FSH (qeskë-stimuluese hormone);

 • Hormoni;

 • hormonet tiroide (TSH, T3 T4).


 • Në gratë postmenopausal duhet të marrë estrogjenit të rritur nivelin e barnave që do të eliminojë "flashes nxehtë" dhe simptoma të tjera të pakëndshme. Nëse hedhur një temperaturë gjatë shtatzënisë - ju vetëm duhet të jetë i durueshëm, pasi hormonet pas lindjes përsëri.

  Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duhet të monitorojë me kujdes presionin e gjakut dhe për të reduktuar drogë e saj të marrë.
  Kjo ndikon vegjetativ-vaskulare dystonia (zakonisht shoqëron jetën e pacientit), duhet të zgjedhin një mënyrë jetese që nuk kontribuojnë në përkeqësim.
  Dhe, sigurisht, absolutisht të gjithë duhet të mbrojë veten nga mbingarkesa dhe stresi, sepse me sa duket këto dy faktorë dhe të sjellë bisht të gjatë e sëmundjeve më të pakëndshme.