Kist gjirit - Trajtimi


Breast kist - një formacion mirë në ngushticën, e mbushur me lëng dhe të përcaktuar qartë. Ajo duket në formë të kapsulave, përmbajtjen e të cilave përbëhet nga lëngshme nevospalennoy, kështu fazat fillestare të simptomave të prekshme të kist nuk ka.

Breast Kist - SimptomatKapsula madhësia e vogël nuk do të të çojë në dhimbje dhe djegie, dhe shpesh gjatë mamografia.
Nëse kist të madh, para menstruacioneve një grua mund të ndjeni compaction, dhimbje dhe ndjenja të djegjes në gjoks. Shumë shpesh këto simptoma janë të pranishëm në periudha të tjera të ciklit, por nëse ato ndodhin rregullisht, kështu që kist është rritur ndjeshëm. Në këtë rast sipër saj në sipërfaqen e lëkurës mund të jetë njolla cyanotic dhe deformim dukshme e gjirit.

Në rastin e inflamacionit mund të përjetojnë të dridhura, ethe dhe rritje nyjet limfatike inguinale.

Shkaqet e cysts gjirit


Kjo sëmundje ndodh kundër një sfond të çrregullimeve hormonale, kështu që shpesh ndodh në gratë e moshës riprodhuese (35-55 vjeç) të cilët nuk e kanë duruar lindjes.
Shkaku kryesor i gjirit cysts mjekët besojnë estrogjenit, në qoftë se i prodhuar në tepërt.
Kjo kontribuon në përdorimin e zgjatur të kontraceptivëve hormonal (mbi 4 vjet) dhe çrregullime endokrinologjik, si dhe transferimin e kirurgjisë të gjirit.

Llojet e cysts gjirit • A kist tipik gjirit karakterizuar nga mure lëmuara dhe ka një madhësi prej 5 mm.

 • Kist atipike gjirit nga tipik ku zvarrisës vet brenda zgavrën.

 • Kist fijor gjirit ndodh në një zgavër të mbushur me kancer të fshehtë.

 • Kist dhjamor gjirit ndryshe fijor, nuk kanë të bëjnë me gjëndrra sekretuese, si ajo ndodh sekrecionet del nga shtrati dhjamor, dhe pastaj zakuporyvshys formon lyth i cili nuk është i rilindur në krahasim me llojet e tjera të cysts.

 • Single-dhoma kist gjirit përbëhet nga një dhomë.

 • Kist Multi gjirit është quajtur edhe polycystic: të shumta, të madhësive të ndryshme të kapsula rritur dhe të shkrihen në një multi-zonë.


 • Varësisht nga lokacioni të dalluar cist majtë gjirit ose cist e gjirit duhur.

  Si për të kuruar cist gjirit?


  Për trajtimin e kësaj sëmundjeje duhet të kontaktoni onkolog mammologist, i cili do të emërojë inspektim dhe të përcaktojë një metodë efektive të trajtimit në varësi të të dhënave.

  Cysts të vogla i nënshtrohen trajtimit konservativ: në qoftë se arsimi nuk është më shumë se 05 mm, të hequr cysts e gjirit është e nevojshme.
  Drejtimi kryesor i trajtimit konservativ - normalizimin ekuilibrin hormonal, i cili do të marrë më shumë gjasa, jo një ekspert, endokrinolog, gjinekolog dhe ndoshta immunologist do të takohet problemin tërësisht.
  Për cysts rezorbimit mund të përshkruajnë ilaçe, por të jetë e mundur në qoftë se formimi i madhësisë relativisht të madhe, duhet të bëni cysts gjirit birë, mjeku do të birë vыkachaet lëngun nga një cist, pastaj të futur zgjidhje në mënyrë që të shkatërrojnë kockat. Trajtimi iyazytsirnyy tillë në një të thjeshtë të vetme-kockave, pa dyshim e natyrës malinje.

  Operacioni në kockave të gjirit është e nevojshme, dhe në qoftë se ajo ka një veçori të multi atipike. Pull pëlhurë dërguar pastaj për ekzaminim histologjik.

  Kist gjirit dhe Shtatzënia


  Kist madhësia e vogël parandalon shtatëzaninë normale, lindjes dhe laktacionit më vonë.
  Nëse është e ngazëllyer, është i madh dhe është i dyshuar për procesin e përfshirjes malinje, atëherë ajo është larguar metodën më të thjeshtë.

  Kist më të rrezikshme të gjirit?


  Nga vetë kist është një tumor i mirë që nuk është kanceri paraqet një kërcënim për trupin. Megjithatë, mundësia e një mjekëve malinje degjenerimit vlerësuar në 3%, e cila është arsyeja pse mjekët rekomandojnë për të hequr atë, edhe nëse kist nuk është rritur në madhësi dhe nuk e mërzit pacientin.