Kist pankreatik


Ndoshta jo të gjithë e di se ajo është një cist, por ajo që është - problemi keqe kuptohet në mënyrë të përkryer nga të gjithë, pa përjashtim. Pankreatik Kist - një sëmundje mjaft e zakonshme, nga të cilat ju mund të shpëtoj nga uyazyka zbulimin e hershëm. Një kohë për të identifikuar problemin, ju e dini se si ajo mund të shfaqet në trup. Kjo do të diskutohet më poshtë.

Pankreatik Kist - një tumor?Pankreatik Kist - i ashtuquajturi çantë ose një zgavër trupi leckë të mbushura me lëng. Kist mund të jetë e mbushur substanca enzimë ose mungesa e indeve të vdekur. Pra, hendeku dhe goditi qese e lëngjeve në problemet shkaktojë trupi serioze.

Cysts pankreatik mund të jetë dy llojesh: të vërteta dhe të fituar, ata janë - të rreme ose psevdokystы. Disa Arsimi - këto tumore malinje me ose pa metastases.
Këto cysts mbuluar brenda me një shtresë të epitelit. Ky problem është i trashëguar, kongjenitale. Shpesh kist e vërtetë - një formacion i vogël, obnaruzhyvayuscheesya koinçidencë dhe jo shqetësuese pacientin.
Në cysts të rreme të shtresës epiteliale pankreasit e vet atje, dhe ajo është e drejtë në trupin e indeve fijor. Shumica e njerëzve vuajnë nga cysts rreme, dhe nënvlerësojnë problemi nuk mund të jetë - në dyshim të vogël duhet menjëherë të kërkoni këshilla profesionale. Vlerësimi dhe analiza do të ndihmojë për të përcaktuar madhësinë e kist dhe vendndodhjen e saj. A kist mund të formuar në të kokës dhe të trupit dhe bisht i pankreasit.

Shkaqet kryesore të cysts në pankreas


Në trashëgim të keq disa shkaqe alternative që provokojnë shfaqjen e cysts në pankreas, dhe ata të duken si më poshtë:

 • shkelje dietë të përshtatshme dhe të shëndetshme;

 • parazitëve;

 • stres të vazhdueshëm;

 • zakone të këqija;

 • jetese joaktiv;

 • sëmundjet e transferuara parë (pankreatiti, për shembull).


 • Simptomat kryesore dhe trajtimin e cysts në pankreas


  Le të shohim se si të njohin në kist tij pankreasit dhe të bëjë atë në kohë. Sigurisht, për të identifikuar tumoret në fazat e hershme mund vetëm gjatë ekzaminimit të rregullt mjekësor. Cysts vogla nuk janë duke u ndjerë. Simptomat e para fillojnë të shfaqen vetëm kur kist bëhet madhësinë mjaft të madhe, për shkak të asaj zdavlyuvatysya fillojnë të organeve fqinje, dhe ka siklet.

  Një person i cili zhvillon cist pankreatik mund të vëreni simptomat në vijim:

 • Më të rëndësishme simptomë - dhimbje të forta në kuadratin e sipërm. Siklet mund të ndodhë edhe në bark dhe mbrapa. Ndonjëherë dhimbja bëhet zoster, dhe forca e tyre është rritur në mënyrë të konsiderueshme.

 • Kur kist në pankreas që presin një parashikim zhgënjyes, nën brinjë la kur Preket fëmija ndonjë arsimim. Kjo tregon madhësinë e madhe e kist.

 • Përzier, të vjella, urth, belching shpeshta, diarre dhe verdhëz mund të tregojë cist.

 • Ka raste kur kist i pankreasit në një ethe pacientit, nuk është një dobësi.


 • Shumica operacion pankreatik kist trajtohen. Kjo metodë e trajtimit është sot konsiderohet më efektive dhe të besueshme. Por në varësi të fazën e dhe shtrirjen e sëmundjes, mjekët gjithashtu mund të aplikojnë metodën e kullimit endoscopic, e cila gradualisht ndërton besueshmërinë, në sajë të një numër më të vogël të komplikimeve të mundshme. Dhe ndihmon për të hequr lëngun nga qese përmes catheters.