Epididymis kist
Epididymis kist është rrumbullakuar, voluminoze, retentsyonnыm edukimi me të lëngshme brenda, e lokalizuar në scrotum, në zonën e koqe majtas ose djathtas.
Ky edukim - është, në fakt, e akumuluar lëngun në scrotum, i rrethuar nga predha të trasha dhe të kufizuar nga indet e tjera.
Patologjia është mjaft e zakonshme në meshkuj më të vjetër se 20 vjet, të kontabilitetit për 10% të të gjithë scrotum të patologjisë. Një lokalizimin e zakonshme e cysts në zonë është vendndodhja e appendage kokë, natyra është rrumbullakuar, formimi i dendur me lëng të qartë brenda. Për jetën e këtij arsimi nuk është e rrezikshme, ajo është e mirë në natyrë.Shkaqet

Ka furçë lindur, e cila është formuar nga patologji të tokës në zonën e qumështit Muller-së gjatë periudhës së paralindjes. Sepse nezaraschenyya cysts kanal grumbulluar brenda lëngshme e cila është ndarë nga predha scrotal zgavër.
Cysts fituara të ndodhë në njerëzit për shkak të lëndimit në scrotum, inflamacion në koqe apo epididymis, e cila është arsyeja pse ka një mbivendosje të një ose disa kanalet farës, duke shkaktuar lëngu seminal ndërton, duke formuar një cist. Brenda kist mund të zbulohen fragmente të spermës.


Simptomat

Shumica e cysts jep simptoma klinike, ndonjëherë në cysts të mëdha Madhësia mund të ndodhë transportin dhimbje mu në ijë, në të djathtë apo të majtë koqe. Simptomat mund të rritet me ndryshimin e motit dhe akte seksuale. Në raste të rralla, cysts mund peretyskaty shtojcë pastrimit formimin varfëri.

Diagnostics

Zakonisht shfaqet në kontrolle parandaluese në probing scrotum - është arsimi dendur harmonishëm. Plotësohet nga scrotum diafanoskopiyeyu hulumtim dhe mbajtjen studim me ultratinguj.


Trajtim

Nëse arsimi është i ulët dhe nuk ka ankesa - trajtim nuk kërkon manifestim i dhimbje ose parehati kryer heqjen kirurgjikale të kist. Gjatë anestezi një prerje të vogël është bërë në scrotum dhe kryer prerje e kist. Sutures hiqen pas 5-7 ditësh, jeta seksi mund te zhvillohet ne 10 ditë.
Moti i favorshëm për jetën, nuk ka probleme në shëndetin e burrave është.
Author: Alena Paretskaya, pediatër