Kist ovarian - trajtim, simptomat, heqja kist ovarian


Kist ovarian - një entitet mirë patologjik që ndodh në indet e vezores dhe është një zgavër të mbushur me lëng. Më të formuar shpesh cist në gratë e moshës riprodhuese (30% e femrave përballen me këtë problem gjinekologjik). Llojet e cysts ovarian, kist dermoid Korpus luteum, folikulare, эndometroydnaya dhe Mucinous. Dhe эndometroydnaya dhe Mucinous me kalimin e kohës mund të zhvillohet në një tumor malinj dhe u përhap në një zonë mjaft të madhe. Më të shpeshta të ashtuquajturit cysts ovarian funksionale që rriten nga struktura prodhuar nga vezoret gjatë ovulimit. Formimi i tillë në shumicën e rasteve nuk kërkojnë trajtim, si i formuar dhe më pas shpërndarë (2-3 cikli menstrual) pa simptoma


Kist - shkaqet


Shkaqet kryesore të cysts ovarian: ndërprerjeve gjenetike dhe hormonale, abortit, hypothyroidism, follykuloheneznыe dhe çrregullime endokrine. Vajzat dhe gratë e reja mund të zhvillojë një cist për shkak të ndikimit të të dy faktorëve të jashtëm (profesionale dhe shtëpiake uyazyka rëndë, helmim, rrezatimit, etj) dhe të brendshëm (të sëmundjeve të veshkave gjëndra dhe gjëndrën tiroide, sëmundjet kronike, infeksionet e ndryshme, etj). Shpesh gratë që kishin neoplasms ovarian gjetur këtë kishte jostabilitet hormonal provokuar nga stresi, Ngarkesat e punës të tepërta, depresioni dhe depresioni emocional. Në këtë drejtim, ne besim mund të themi se të gjitha sëmundjet lindin nga nervat

Simptomet e cysts ovarian
Nuk ka ndjenjë të pakëndshme në bark, e cila duket se dhimbje e shurdhër dhemb, mu në të ulët mbrapa dhe rektumit. Zgjatet ose të shkurtohet interval mezhmenstrualnыy për shkak të mosfunksionimit të vezoreve ndodh paaftësia për të krijoj. Nëse cysts këputje e kapsulë, një dhimbje të fortë prerjes në bark të ulët, dhe kur ekzemë temperaturën e trupit rritet në 39 ° C. Në rastet kur cysts shtrembëruara këmbë (nganjëherë mjaft shpesh), ka një presion të dhimbshme mbi zorrët, e cila është e shoqëruar nga kryetari dhe të përzier. Në rastet e një rritje të konsiderueshme në tumor krijon presion mbi fshikëz, duke rezultuar në urinim të trazuar.

Ju duhet të dini se në disa raste sëmundja është asimptomatike, kështu që është e rëndësishme për të rregullisht kushtojnë kohë për të vizituar një gjinekolog dhe të bëjë ultratinguj legenit
Diagnoza dhe trajtimi i cysts ovarian


Diagnoza:
- Ekzaminim gjinekologjik vizuale e cila përfshin të mbikqyrjes dhe sipërfaqësore provimin e organeve gjenitale
- Tomography llogaritur dhe me ultratinguj
- Test Shtatzënia
- Birë vaginë
- Laparoscopy
- Gjak të plotë dhe urina


- Analiza për të zbuluar praninë e shënuesve tumor - antitrupa
Trajtimi i cysts ovarian emëruar rreptësisht individuale, bazuar në rezultatet e arritura pas diagnozës, dhe kryhet si kirurgjikale dhe ilaçe.
Në rast të cysts vogla asimptomatik, vonuar trajtim për 2 - 3 ciklit menstrual, duke lejuar tumoret shpërndajë të tyre.
Kur kist Korpus luteum apo kist folikulare është caktuar mjekim, i cili përfshin drogës hormonal (kontraceptive), promovimin e rezorbimit e tumoreve. Nëse nevoja për terapi ndihmës aneksuar marrjes së drogës anti-inflamator. Nëse brenda 2 - 3 cikle menstruale resorption e tumoreve nuk ndodhi - kirurgji caktuar

Laparoscopy është metoda më e zakonshme e trajtimit kirurgjik të cysts ovarian, e cila mund të shpëtojë organet gjenitale (e arritur nëpërmjet përdorimit të mjeteve të veçantë kirurgjikale: tumor kapsulë është hequr me trauma minimale të indeve të shëndetshme të vezores). Kjo grua mund të jetë e mundur për të mbetur shtatzënë dhe të ketë një fëmijë si rezultat i
Parandalim
Trajtimi në kohë i ndonji proceset inflamatore në zhvillim në organet pelvike. Mbajtja e një cikël të rregullt menstrual. Nëse është e mundur, për të shmangur helmim, trauma, nikotinë dhe alkool

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. kruajtje vulvar, shkaqet dhe trajtimi
2. vulvovaginal: simptomat, trajtimi
3. Trajtimi i trashje dhe parandalimi