Kur trajtimin e kollë


Sigurisht, nuk ka nevojë çdo herë për të parë një mjek në fyt butë gërvisht ose një kollë të vogël. Këto çrregullime janë të rastit. Ti e di se çfarë është ajo, me simptoma të ngjashme të njohur për pothuajse çdo gjë. Këto çrregullime janë vetëm disa ditë. Por në qoftë se jo, është mirë që të konsultoheni me mjekun, veçanërisht në qoftë se kur kolliteni ju ndjeni dhimbje të mprehtë ose mukusit excreted me gjak dhe kollë nuk qetësuar pas dy javësh. Gjithsesi nuk duhet të rri duarkryq dhe të otkashlyvayas splovuyuchy një shkatërrim të vjetër. Duke folur për trajtimin e kollë vetë - sigurisht analfabete, të saktë për të folur në lidhje me tërheqjes kollë - një simptomë, dhe edhe më të mirë - për trajtimin e sëmundjes themelore, e cila është një simptomë e kollë (diagnostikuar nga një mjek, në asnjë rast nuk duhet të vetë-mjekoj).


Për të lehtësuar përdorimin e kollë do të thotë për të lëngëzohet gëlbazë. Atëherë ajo mund të shfaqet dhe të lehtë për të ndarë nga mushkëritë. Për vite dëshmuar se mënyra më e mirë e gëlbazë hedh lëng është pirja e tepruar. Pini sa më shumë ujë si ju mund të qëndrojë atë, mundësisht minerale. Ju gjithashtu duhet të mbajnë ujë të mjaftueshëm në trup dhe me kollë të thatë. Në këtë rast, pasi ajo do të jetë më e lehtë për të trajtuar. Nuk ka nevojë të përdorë droga, kollitjes dërrmuese. Kollë ndodh si përgjigje e trupit për të hequr stimul, kështu që shtypja e refleks kollë me droga të forta (kryesisht përmban codeine) mund të jetë i papërshtatshëm, veçanërisht në rastin e pështymë arsimit të vazhdueshëm, nga të cilat ju ndoshta duhet të heqin qafe. Nëse ju thyejnë mekanizmin e pështymë, ajo do të grumbullohen në pjesët e poshtme të mushkërive.


Përdorni kripur për pije në fyt. Nga një kollë të fortë ndodhin iritim dhe dhimbje të fytit. Ju filloni me kollë më shpesh. Për të reduktuar këto efekte, shpesh fyt pije ujë të kripur. Për të përgatitur këtë vend e zgjidhje një gjysmë lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë. Uji Swallow nuk duhet të jetë, sidomos në qoftë se ju do të ndiqni një dietë me kufizimin e kripës. Të heqë dorë nga pirja e duhanit. Edhe pse kjo është mënyra më e qartë, ne duhet të theksojë rëndësinë e ndërprerjen e duhanit. Kollë mund të lindin dhe të rriten për shkak të pirjes së duhanit. Nëse ju nuk mund vidyazykatysya veten nga ky zakon, pyesni doktorin tuaj për të rekomanduar një program efektiv,

Përdorni përgatitjet për mënyrat e zgjerimit povitryaprovidnym. Që më në fund të heqin qafe kollë të zgjatur, pyesni doktorin tuaj për të përshkruajnë barna me veprim bronhorasshiryayuschy. Ata të përshpejtojë procesin e pastrimit mushkëritë dhe të kontribuojë në ndërprerjen e kollitjes. Breathe ajër me lagështi. Ajrit të thatë irriton mushkëritë dhe rrit kollë. Përdorimi i aparateve për humidifying ajrin, ju lehtësuar gjendjen tuaj. Ajër me lagështi është më e lehtë të depërtojnë në mushkëri. Megjithatë, ajo duhet të monitorojë pastërtinë e instrumenteve, ata mund të mblidhen myk. Pra, nëse ju keni mbindjeshmëri ndaj kërpudhat, kollë mund të përkeqësohet.

Një nga mënyrat më të mira për të forcuar efektivitetin e kollë (respektivisht, dhe kalimin e saj në fillim) është përdorimi i vajrave thelbësore në mbytje me avull. Një duhet të zgjedhin ato vajra që zbutur Mukoza udhë ajrore, rezistojnë infeksion, nëse është e nevojshme, dhe për të nxitur ndarjen e pështymë. Në mesin e vajrave lehtësuese është rrëshirë benzoic dhe vaj livando. Shumë vajra esenciale kanë veti antiseptike, veçanërisht tymyanovoe dhe eukalipt. Për të rritur kollitje rekomandojë mayoranovoe temjan apo vaj. Ju mund ta bëni këtë përzierje, aroma e të cilit ju më të këndshme. Farmacitë shet edhe përzierje të gatshëm për mbytje.