Kur ju mund të bëni pa drogë


Shumë barna kanë contraindications dhe efektet anësore. Mund edhe origjinalitet të një droge. Përveç drogës para kosto, dhe mjekët nuk lodhem të përsëritur se në një numër të sëmundjeve dhe kushtet jo ilaçe efektive, dhe të jetesës, dietës dhe stërvitjes. Ose një kombinim i ilaçeve dhe trajtimit. Në çdo rast, shtetet e mëposhtme mund të përpiqen për të ndihmuar trupin më vete.


Dhimbje të ulët mbrapa


Lëvizja në vend të painkillers


Kur përsëri fillon të lënduar njerëzit instinktivisht ligët mbrapa dhe të ndjehen se pozicioni sjell lehtësim. Nuk është rastësi, dhe rezultatet e hulumtimit konfirmoj që pas fillimit të klasave gjimnastikë mjekësore apo njerëzit yoga që vuajnë nga dhimbje kronike mbrapa mund të zvogëlojë medikamente dhimbje ose edhe të bëjë pa to. Dhe ky është një rezultat i madh, për shkak se dhimbja mund të zgjasë për tre muaj ose më shumë pas episodit të parë, në rastin e anestezi zgjatur nonsteroidal droga anti-inflamatore të tilla si aspirina ose ibuprofen, mund të preken mukozës e stomakut.

Në studimin e fundit, subjektet kryer ushtrimet yoga për 75 minuta një herë në javë, duke praktikuar COBRA paraqesin, flutur, notar dhe një luftëtar, dhe kryerjen e ushtrimeve të tjera. Duke bërë joga gjithashtu mund të kuptoj se sjellje negative dhe lëvizjet që provokojnë sulmet e dhimbjes, dhe për të rregulluar zakonet e tyre.Kollë


Mjaltë në vend të shurupit kollë
Sa kohë është shpenzuar mbi atë për të shtrydh mjaltë nga një enë plastike të bukës me vajra? Ndërsa hidhte mund të kontrolloni email dhe sociale rrjeteve, dhe të shikojnë lajme. Por viskozitetit e mjaltë e bën atë një zëvendësim i madh për shurup kollë. Dhe mjaltë, dhe shurup kollë janë një dhe të njëjtin qëllim - për të vij dhe të lehtësojë acarim fyt.

Kur krahasojmë efektivitetin e mjaltë dhe ilaçe kollë të tilla si Robytussyn (Dextromethorphan aktiv përbërës), mjaltë ishte efektive. Ky studim u krye në mesin e fëmijëve (rezultatet e publikuara në Arkivit Journal of Pediatrics & Adoleshenti Medicine), megjithatë, sipas autorit studim Ian Paula, asistent profesor i Pediatrisë dhe kanalizimeve Penn State University, studion trajtimi i kollës në të rriturit duhet të tregojnë rezultate të ngjashme. Dhe çfarë është veçanërisht e bukur është fakti se përdorimi i mjaltit për nuk ka efekte anësore normale e Dextromethorphan si marramendje.Dhimbje koke të shpeshta


Më pak droga, më shumë gjumë
Nëse një person vuan nga dhimbje koke, duke marrë medikamente më shumë se 15 ditë në muaj, pilula dhimbje mund të përkeqësohet vetëm shëndetin. Mekanizmi i këtij fenomeni është i panjohur, por kjo ndodh më shpesh në pacientët duke marrë drogë me përbërësit aktiv të shumta, të tilla Эksedryn (ai përmban aspirina, paracetamol dhe kafeinë). Nëse është e mundur, ju nuk duhet të marrë përgatitjet komplekse nuk e tejkalon dozen dhe të përpiqen të kufizojnë drogës dy ditë në javë.

Në të njëjtën kohë gjate gjumit përdoren të njëjtat zonat e trurit, që i dhimbje koke. Pra, vuajnë nga dhimbje koke të shpeshta duhet të normalizojë regjimin të bjerë në gjumë në të njëjtën kohë dhe për të shmangur privimi gjumë.


Kapsllëk


Uji në vend të laksativ
Zorrë është reduktuar, duke promovuar stol poshtë. Megjithatë, në disa raste, veprimtaria e tij ngadalëson, ose ajo merr shumë lëng nga stol. Arsyet për këtë mund të jenë të ndryshme - nuk fibra të mjaftueshme në dietë, pak trafik, dehidratim, disa ilaçe. Në këtë rast, shtyhet stol dhe të bëhet shumë e thatë. Kjo formon kapsllëk.

Amerikanët shpenzojnë rreth 725.000.000 dollarë në vit për laxatives OTC. Ata që ta përdorë droga të tilla shpesh kanë për të rritur dozën, si zorrë fillon të varet nga barnat (laxatives shkaktojë disa muskuj të lehta cramping e zorrëve). Megjithatë, ju mund të bëni pa laxatives - ju vetëm të pini dy gota ujë para mëngjes. Uji thekshëm zorrët, duke e bërë stools më voluminoze dhe të butë, dhe procesi i jashtëqitjes lehtë. Vuajnë nga kapsllëk gjithmonë duhet të hani indeve mëngjes - të tilla si një mollë apo banane. Fiber edhe vëllimi, dhe ajo stimulon kontraktimet ritmike të zorrëve - të njëjtë, duke e bërë laxatives.

Alergji
Filter vend të barnave
Ilaçet alergji përdoret për të ndryshuar reagimin e trupit ndaj alergeneve. Ju mund të provoni një qasje krejtësisht të ndryshme - për të hequr qafe alergeneve. Filtrat e ajrit të ndihmojë për të reduktuar ndjeshëm numrin e substancave që shkaktojnë kollitjes, teshtitjes dhe gulçim. Aktualisht, ka filtra ndërtuar në sistemin e ventilimit, të cilat e lejojnë për të hequr alergeneve me origjinë shtazore në 55% dhe spore fungale me 75%. Megjithatë, para se ilaçe alergji shfuqizimin, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.