Kur një mpirë lënë dorën, çka në qoftë se dora mpirë


Kohët e fundit, ankesa të tilla si mpirje të dorës së majtë. Kjo situatë është tejet frustruese, jo vetëm fizikisht, por edhe në aspektin emocional. Sulmet lënë mpirje të dorës duket pastaj squeezing mbaresa nervore dhe / ose enët e gjakut. I shoqëruar nga shteti aktuale të ndjesi shpimi gjilpërash lehtë. Sot ne do të trajtojë temën e krahut pse mpirë e majtë? Ne u japim këshilla mbi çfarë të bëni në qoftë se dora e majtë është mpirë.
Mpirje e përkohshme e dorës së majtë

Ajo ndjehet e pakëndshme ndodh kur muskujt e brezin sup dhe qafën tensionuar për një kohë të gjatë apo nuk ishin pozitë shumë të rehatshme, të tilla si puna në kompjuter. Mpirje në këtë situatë mund të ndodhë krejtësisht nëpër dorë, duke përfshirë bërryl, sup brez. Për të shpjeguar këtë fenomen mund të jetë mjaft e thjeshtë - indet e humbet dozën e nevojshme të oksigjenit dhe ushqyesve. Për të parandaluar mpirje të dorës së majtë në këtë rast është e nevojshme për të ndryshuar periodikisht pozicionin e trupit, të bëjë një ushtrim pak, stërvitje në punën e detyruar të zgjatur ulur. Nëse dora është e mpirë, ajo ndihmon masazh, stërvitje. Mpirje përkohshëm i majtë mund të shfaqet kur i veshur me të ngushta, rroba të pakëndshme, vendin e mbetur gjatë të dorës në një nivel më lart në zemër. Siklet në dorën e majtë ka mbajtur një orë pasi faktori nxitje u eliminua. Nëse gjendja nuk është përmirësuar dhe ende krahun mpirë u nis për një kohë të gjatë, ajo duhet të shkojë në një neurolog.Periudhave të shkurtra periodike të mpirje të dorës së majtë vërehet një përkeqësimin e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk. Në qoftë se një krah të mpirë e majtë dhe të përzier, dhimbje koke, marramendje, ky gjak simptomat e furnizimit të trurit të dëmtuar.


Krahun e majtë të mpirë në sëmundjet kardiovaskulare

Simptoma të tilla duhet të shkaktojë ndonjë shqetësim në njerëz me sëmundje koronare të zemrës, enët e atherosclerosis. Përkundrazi dështuar në zemër. Dhimbje në anën e majtë të gjoksit, mpirje në gjymtyrë majtë, gulçim, djerse të ftohtë - kjo shpesh preinfarction simptomat pectoris, dhe mund të them se më e keqe e furnizimit me gjak të trurit. Kur simptoma të tilla duhet të marrin ilaçe që janë të përcaktuara më parë nga një mjek dhe të thërrasë një ambulancë. Është e rëndësishme të mbani mend se sa më parë një pacient me një sulmi në zemër do të sjellë në spital dhe të sigurojë kujdes mjekësor, aq më shumë mundësi për një përfundim të suksesshëm për të ngrënë.


Mpirje papritur në duar, i shoqëruar nga një, dhimbje të fortë të mprehtë, e cila ka tendencë të rritet, dhe ka një ënjtje të gjymtyrëve, këto simptoma sugjerojnë trombozë e anijeve të mëdha lënë gjymtyrë. Nëse dhimbja e ulën brenda një ore, pacienti duhet dërguar menjëherë në spital. Zvarritje mund të çojë në nekrozë e indeve, përpjekjet e pavarura për të përmirësuar gjendjen gjithashtu mund të çojë në pasoja negative.


Sëmundja shoqërohet me mpirje të dorës së majtë

Spondylosis qafës së mitrës është një sëmundje kronike e shtyllës kurrizore dhe karakterizohet nga rritja anormale e kockave në zonën e rruazë qafës. Përveç kësaj për të qenë krahu i mpirë majtë ka dhimbje në qafë, në rrip sup mund të dëmtojë veshët dhe sytë. Për karakteristikë e qafës së mitrës spondylosis e dhimbje në rritje në zbatimin e lëvizjeve. Për dëmtimet rrjet heqësit e ardhshme me dhimbje dhe mpirje lind dorën e majtë. Lëndimet e tilla shpesh marrin motoçiklistëve, snowboarders dhe përfaqësues të sporteve tjera ekstreme. Avitaminosis shpesh shoqërohet me mpirje, si këto simptoma mund të ndodhë kur një mungesë e kalciumit në trup.


Çfarë ndodh nëse mpirë la krahun?

Nëse parehati të shkaktuara nga ndonjë prej këtyre sëmundjeve, është e nevojshme që të marrin masa për trajtimin e tyre. Në qoftë se kjo është një sulm në zemër, ju keni nevojë për kujdes mjekësor urgjent. Arthritis ose osteokondroza nonsteroidal anti-inflamator ilaçe kërkuar pranim. Në disa raste, një mjek mund të emërohet një kurs të ilaqet kundër depresionit. Ushtrime mëngjesit të ndihmojë për të shmangur siklet në gjymtyrë. Pas ushtrimet e mëngjesit duhet të zgjasë duart deri dhe të qëndrojnë në këtë pozicion për 10-15 sekonda për të ndihmuar në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në gjymtyrët. Futje e përditshme e xhenxhefil ndihmon në forcimin e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Heqin qafe e shqetësimit të dhimbshme në dorën e majtë do të lehta masazh. Lëvizje aktive, not, fizioterapi përmirësuar osteokondroza shëndetësor. Në mpirje periodik të majtë rekomanduar kufirin për një kohë të aktivitetit fizik.


Këto këshilla duhet të perceptohet si një shtet lehtësim, por më tepër vidyazykatysya vetë-diagnozën. Pa anketat shtesë, komente dhe mjeku neurolog konsultimet për krijimin e një diagnozë të vërtetë e pamundur. Vetëm lejojë ekzaminim në kohë për të zbuluar sëmundje, e cila mund të jetë shkaku i simptomave të tilla si mpirje të dorës së majtë.


 
R3r3r397.