Kortizolit rritur


Shpesh, duke marrë rezultatet e testimit, njëri pyet veten se çfarë do të thotë këtë apo atë pikë. Në këtë artikull ne do të flasim për atë që është kortizolit hormon. Çfarë ndodh nëse ngritur kortizolit, dhe çfarë mund të çojë.

Çfarë është kortizolit, dhe pse është në rritje?Kortizolit - një hormon i prodhuar nga gjëndra. Shpesh ajo është quajtur hormonet e stresit, e cila shpjegon qëllimin e saj. Kortizolit është përgjegjës për furnizimin e aminoacidet dhe glukozës gjatë situatave stresuese. Stresi mund të jetë çdo gjë - të cilat, nga fatkeqësia e thjeshtë në punë ose në shtëpi, të jetë kërcënuese. Në çdo rast, trupi fillon të reagojnë për situatën dhe për të prodhuar kortizolit, e cila i jep një rritje të forcës dhe rrit rrjedhjen e gjakut në muskujt. Prandaj, ka rrjedhjen e gjakut nga të gjitha sistemet e tjera të trupit, e cila shkakton imunitet të ulët. Nëse jetën e përditshme më të lehtë për të kontrolluar emocionet e tyre, në rast të situatave me të vërtetë të rrezikshme (kërcënim potencial për jetën) rritjen e prodhimit të kortizolit në vëllim mund të shpëtojë jetën. Ky lloj i atavizëm - në një kohë kur njerëzit gjuajtur dhe luftoi, por në momentet e rrezikut të kërkuara forca të mëdha fizike - në rritje kortizolit ka qenë shpëtimi. Aktualisht, kur aktiviteti fizik nuk është aq e lartë, por thekson të vazhdojë të na shoqërojë (megjithëse në një formë të modifikuar), ngarkesa të tilla hormonal mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. Vërtetuar se kur kortizolit u rrit, por asnjë aktivitet fizik, kryesisht prek muskujt dhe bie glycogen (rezervat energjetike të plotësoj mungesën e glukozës).

Simptomat rritur kortizolit në trup


Kur kortizolit në rritje - simptomat mund të përfshijnë:

 • Çrregullime të gjumit. Normalisht, sasia e kortizolit arrin maksimumin e vet në mëngjes. Kështu erdhi mbrëmja vjen në minimum. Kur rritja e kortizolit është e gjatë, në mbrëmje nuk ndalet prodhimin e saj dhe njerëzit vazhdimisht në një gjendje të eksitim të butë, ku është e vështirë të bjerë në gjumë. Nëse një person bie në gjumë, gjumi dhe zgjuar në mëngjes ndjenjë prehje.

 • Rritja e peshës. Edhe pse stërvitje dhe ushqimin e duhur, pesha nuk është zvogëluar. Përqendrimi i yndyrë rreth belit dhe barkut vazhdon të rritet - të gjitha makinë testuar për hormonet.

 • Lodhje të vazhdueshme nga aktiviteti edhe të vogla fizike.

 • Ftohjet e shpeshta. Kur kortizolit dobëson sistemin imunitar, duke i bërë njerëzit më të prekshëm ndaj viruseve dhe infeksioneve.

 • Depresioni, mendime vetëvrasjeje, apatia. Kjo simptomë mund të ngritur kortizolit. Arsyeja është se reduktimin seratonina kortizolit prodhimit.

 • Problemet e tretjes. Diarre, kapsllëk, dhimbje barku - të gjitha të cilat mund të të shoqërojë shkeljen e kortizolit.

 • Nëse ngritur kortizolit tek gratë, mund të ketë simptoma të tilla si shfaqjen e flokëve të vështirë të zezë në terren, tipike të meshkujve (gjoks, fytyrë), cikli shkelje, pubertet në fillim.


 • Normalisht, kortizolit është ngritur në njerëz të dyshimtë, pak kujdes për komoditetin e tyre fizik dhe moral. Në çdo rast, në qoftë se ju keni nivelet e hormoneve të saktësisë mund të përcaktohet vetëm analiza, dhe të përshkruajnë ilaçe një mjek. Një ditë para analizave për të shmangur alkoolit, stërvitje dhe mos pirjen e duhanit. Si dhe nevojën për t'u konsultuar me një mjek nëse ju jeni duke marrë - disa ilaçe. Kjo mund të ndikojë në besueshmërinë e analizës.

  Trajtimi me rritjen e kortizolit


  Për të ndihmuar në trajtimin kur kortizolit ngritur mund të jetë një ndryshim jetese - natyra shëtitjet, stërvitje, yoga, meditim, banja zbutës, komunikimi me kafshët. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të rregulluar peshën, të reduktuar konsumin e kafesë dhe alkoolit. Ka disa lloje të drogës natyrore, në gjendje për të përballuar me rritjen e shkaqeve kortizolit:

 • Rhodiola Rosea;

 • Omega-3 acide;

 • Wort Shën Gjonit;

 • e ëmbël;

 • vitamina B dhe C.