Kontakt dermatit
Kontakto ose dermatit alergjik - rrit ndjeshmërinë ndaj efekteve të kimikateve të caktuara, inflamacion akut ose kronik të lëkurës të shkaktuar nga ekspozimi ndaj alergeneve origjinën e saj të ndryshme.

Shkaqet

Shkaqet kryesore të dermatit kontakti - një reagim mbindjeshmëri të lëkurës në kontakt me të disa substanca që veprojnë si një alergjen. Ky degjeneruar gjenetikisht shkaktuar reagimin e sistemit imunitar. Në rolin e alergeneve në këtë lloj sëmundje janë:
metale, kryesisht nikel, e cila është përdorur gjerësisht në prodhimin e bizhuteri, monedha, stomatologji, vegla;


Latex është përdorur në mjekësi, jetën, industria e fëmijëve;
përdorin fondet e kozmetike të lëkurës;
disa ilaçe në formën e ointments, krem, etj;
pëlhura të përdorura në prodhimin e veshjeve apo të ngjyrave;
detergjenteve dhe pastrues;
ngjyra, ngjitëse, Bojëra;
kontakt dermatit alergjik mund të ndodhë në çdo substancë tjetër që e ka përsëritur kontakt me lëkurën.
Më shpesh ndodh në fëmijët duke përdorur biberona dhe nipples, gra - me mprehtë dhe bizhuteri veshur, mjekët dhe farmacistët mund të jetë një pezmatim profesional alergjik, etj


Mekanizmat e zhvillimit

Kontakt dermatit - një irritim alergjik dhe inflamacion të lëkurës në përgjigje të kontakt të përsëritur të zgjatur me alergjen. Fëmijët dhe njerëzit me lëkurë të ndjeshme mund të zhvillohet si pasojë e madje edhe kontaktit të shkurtër me alergjen.
Në zhvillimin e kësaj sëmundjeje qëndron dy faza. Faza e parë - sensibilizimi, që nga momenti i kontaktit fillestar me alergjen në formimin e një numri të mjaftueshëm të antitrupave ndaj alergjen. Mesatarisht, kjo fazë zgjat rreth një në dy javë. Në këtë fazë janë vërejtur asnjë simptomë e sëmundjes.

Në reagimet e dytë të fazës me ekspozimit të përsëritur ndaj alergeneve mund të përjetojnë inflamacion të lëkurës - nga ai lokal në mjaft masive. Ekspozimi i përsëritur alergjen shkakton reaksione të lëkurës me antitrupa alergjen lidhje me lirimin e mediatorëve inflamatore, kryesisht histamine dhe analoge të saj. Rezultati është kruarje të rënda, ënjtje dhe skuqje.

Simptomat

Simptomet e dermatit alergjik në zhvillim në fushën e kontaktit të lëkurës me alergjen. Në fëmijët me dermatit kontakti për latex biberona inflamacion zhvillohet rreth gojës. Profesionistëve të shëndetit nuk është një reaksion alergjik ndaj latex, gratë, duke punuar me pastrimin e produkteve shtëpiake, ka pezmatim i lëkurës në duart e tij. Alergji Bizhuteri mund të shkaktojnë sëmundje në earlobes dhe fytyrë (në ylli). Kur veshur këpucë të dobëta apo çorape mund të ndodhë manifestimet e dermatit kontakti në këmbë.

Një tjetër opsion është një pezmatim i thjeshtë kontakt dermatit rezultuar acarim reagimit nga lëkura kaustike ose substancave korrozive. Një reaksion alergjik nuk është vërejtur. Pezmatim Simple kontaktit mund të ndodhë kur alkalet, tretës, detergjenteve agresive. Simptomat shfaqen me të nga kontakti i parë me substanca pa një periudhë të sensibilizimit.
Manifestimet ndodhin në lëkurë në kontakt dhe përreth - është skuqje dhe ënjtje të lëkurës (nëse dekorim - nganjëherë përsërit foton e tij). Lëkura fillon të kruar, ka flluska me lëng transparent, dhe vendi flluska ia plas - zonat e dhimbshme të erozionit dhe crusts. Kur bizhuteri veshur mund të përjetojnë simptoma thith, dhimbje dhe izolimit të lëngjeve të qartë.


Metodat e diagnozës

Diagnoza fillestare është i bazuar në foto klinike, por është e nevojshme për diagnozë të saktë të testeve të aplikimit. Lëkurës është aplikuar alergjen dhe pista përgjigjet e supozuara. Ju duhet të identifikojë të gjitha alergeneve dhe kontakt me ta.

Trajtim

Trajtimi optimale për kontakt dermatit alergjik - eliminuar kontakt me alergjen: refuzimin e veshur bizhuteri, aplikimin kozmetikë dhe kimi, përdorimi në vendin e punës të pajisjeve personale mbrojtëse. Pas alergjen kontaktoni në lëkurë duhet menjëherë të larë atë me ujë dhe sapun.

Në dermatit alergjik të nevojshme për të përmbushur dietë hypoallergenic, duke marrë ilaçe. Në akute përshkruajnë antihistamines, trajtim i ditës me agjentët e anti-inflamator, kunder kruarjeve dhe plagë-shërimit.
Si për të trajtuar inflamacion të rëndë të lëkurës, tregoni mjekut tuaj. Zakonisht përshkruesit bazuar në ointments hormonale. Ata kanë përdorur të shkurtër dhe do të eliminohen gradualisht, në mënyrë që të mos provokojnë përkeqësimit. Mjekimi kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një dermatolog ose allergist.

Moti favorshme me eliminimin e plotë të ekspozimit ndaj alergjen.
Author: Alena Paretskaya, pediatër