Ilaç më të mirë për të ftohtë të përbashkët


Në mënyrë që të përcaktohet ilaç më të mirë për të ftohtë të përbashkët nuk do të ndjehen të gjithë gamën e farmaci. Diversiteti pika, sprays dhe gels aq e madhe që vetëm shpërndaj sytë. Për të kuptuar se ilaç më të mirë për të ftohtë të përbashkët, është e nevojshme të dinë përbërjen, karakteristikat dhe contraindications e secilit. Ne do të ju ndihmojë që të mos merrni humbur në përzgjedhje.

Përcaktoni ilaç më të mirë për të ftohtë të përbashkëtPothuajse të gjitha barnat e kësaj kategorie janë të veprimit vasoconstrictor, duke normalizimin e qarkullimit të gjakut, të lehtësojë ënjtje dhe për të parandaluar formimin e tepruar të mukusit që lehtëson frymëmarrjes. Varësisht nga forca e veprimit, pika të tilla nga të ftohtë të përbashkët mund të ndahen në tre grupe:

1. Përgatitjet hapa të shkurtër:

 • Naftizin;

 • Fenilefrine;

 • Sanoryn;

 • Tyzyn.


 • 2. Përgatitjet e kalibrit të mesëm:

 • Halazolin;

 • Tramazolin;

 • Rynostop;

 • Xylene;

 • Otryvyn.


 • 3. Përgatitjet Aksione të gjatë:

 • Nazol;

 • Oksimetazolin;

 • Nazyvin.


 • Ilaçet që përmbajnë llojin nafazolyn parë dhe efektive për 4-5 orë. Ndonjëherë prodhuesit shtojnë përbërës aktiv vaj kryesor esencial të eukalipt dhe të komponentëve të tjera ndihmëse, duke e bërë të drogës më efektive. Këto pika nga të ftohtë të përbashkët është shumë problematike, pasi pacienti duhet të përdorin ato të paktën 4 herë në ditë. 3 Nights trajtim më të gjatë nuk është i rekomanduar.

  Drops hapat e mesme do të ju ndihmojë të merrni frymë një hundë për 6-10 orë, por ksylometazolyn në strukturën e tyre nuk rekomandohet për fëmijët nën 6 vjeç. Ky ilaç mund të përdoret në mënyrë të sigurt, brenda një periudhe prej 5-6 dite.
  Ilaçe me efekt që zgjat më shumë se 10 orë, duke shkaktuar vasospasm të gjatë, kështu që ata duhet të përdoren me kujdes. Ato mund të përdoren gjatë shtatzënisë, diabeti dhe çrregullimet e veshkave të ndryshme ashpërsi. Fëmijët nën këto pika edhe nuk përshtaten. Ju nuk mund të them se gjatë vepruar droga - janë mjete më të mira për ftohtë të përbashkët, por i fuqishëm - nuk ka dyshim.

  Ilaç më të mirë për të ftohtë të përbashkët - të kombinuara?


  Në vitet e fundit të bëhet kombinim i ftohtë mjetet juridike popullore që kombinojnë komponentët nga efekti antihistamine vasoconstrictor. Kjo e bën të lehtë për të hequr qafe simptomat e ftohjet dhe alergjitë. Një nga drogat më të efektshme në këtë fushë janë Vybrotsyl. Jo keq Alerhomaks gjithashtu provuar.

  Ilaç më të mirë popullore për të ftohtë të përbashkët


  Në mjekësinë popullore për të rekomanduar karrota ftohtë ose lëng panxhar. Fllad shtrydhur lëng për përzierje me vajra bimore natyrore në raport me njëri-tjetrin dhe të varrosur në hundë disa herë në ditë. Resume hundë normale frymëmarrjes ndihmon lëng aloe. Ajo duhet të jetë futur çdo 4 orë për 3-4 pika në secilën vrimë hunde. Fëmijët në këtë mënyrë nuk mund të jetë e përshtatshme si bimë e hidhur lëng.

  Një efekt i ngjashëm të ofrojë produkte farmaceutike të bazuar në përbërësit bimor dhe vajra esenciale - Pinosol dhe Pinovit.
  Por, pa dyshim, ilaç më të mirë popullore për të ftohtë të përbashkët - të larë me ujë të kripur. Për ta bërë këtë në 1 litër ujë të zier në temperaturë dhome duhet të shpërndajë gjysmë lugë çaji sode pjekje dhe të njëjtën kripë deti. Ujitur hundë duhet të jetë çdo disa orë. Kjo metodë është shumë efektive dhe plotësisht i sigurt. Nëse dries mukusit, ajo mund të lyej vajra i butë ose vazelinë. Kanë këtë produkt farmaceutik dhe analog - sprays bazë ujin e detit Akvamaris dhe Humer. Ata janë të përshtatshme edhe për foshnjat. Këto barna kanë shkruar shumë nënat në mjetet juridike të mirë të ftohtë, dhe për arsye të mirë!