Gjaku nga anusi - shkaqet


Gjaku nga anusit mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda dhe të zorrëve, sepse çdo rast të gjakderdhjes duhet të paralajmërojë të dy pacientët dhe mjekët. Edhe në qoftë se disa kohë gjakderdhje nga anusi ndalon, kjo nuk do të thotë se sëmundja është zhdukur. Pas një kohe këto simptoma janë të përsëritet përsëri, vetëm e bën sëmundja shkojë në fazë të avancuar.
Si për të përcaktuar ngjyrën e gjakut të shkaktojë gjakderdhje?
Gjakderdhje mund të ndodhë në çdo traktin gastrointestinal, dhe trupi vendoset më të lartë (ezofag, stomak), e errët është ngjyra e gjakut. Kur burimi gjakderdhje është e vendosur në traktin gastrointestinal të ulët (drejt, zorrës së trashë syhyazykadna), atëherë zgjedhja e anusit janë të kuqe.


Gjakut bëhet e zezë ose ngjyrë kafe nga ekspozimi ndaj enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit, por diarre zakonisht është prishur. Me përshpejtuar punën e gjakut intestinale nuk kanë kohë zabarvytysya një ngjyrë të errët. Në këtë rast, edhe gastrit ose Ulçera mund të shkaktojnë simptoma të tilla si gjaku nga anusit.

Ju duhet të identifikojë shkaqet kryesore gjakderdhje


Hemorroide
Baza e patologjisë qëndron venat me variçe të rektumit. Gjakderdhje shpesh ndodh pas një lëvizje zorrë, në disa pika të gjakut të kuqe të ndritshme në letër higjienike në jashtëqitjet, të brendshme apo tualet. Më pak gjak nga anusi qëndron shumë e bollshme, ndonjëherë kjo është e gjitha tualet përmbytur. Kjo ndodh në faqen thyerje.

Shkaqet e hemorroide gjakderdhje është majasëll kone dëme stol kapsllëk, pika shkarkimi i gjakut edhe ndodh kur natuzhyvaetsya pacienti ose gjatë diarre. Gjaku nga anusi me hemorroide dhe mund të trembë edhe pacientin, por fenomene të tilla janë zakonisht nuk shoqërohet me dhimbje. Dhimbje ndodh në rastet kur sëmundja është e komplikuar nga fissures apo paraproctitis. Gjakderdhje të vogël, por kronike, megjithatë, mund të çojë në anemi në të pacientit.

Në forma të avancuara të kone hemorrhoidal sëmundje janë të mëdha dhe të plagosur lehtë, zhvillon inflamacion shoqërues. Si rezultat, pacientët janë njoftimi gjithnjë e shfaqjes së tij në letër higjienike. Nëse keni hemorroide, ne ju rekomandojmë që të trajtimit në kohë të hemorroide.
Çarje rektumit
Defekti i mukozën e pjesës së poshtme të zorrëve ndodh nga tepruar shtrihen muret e saj stol trashë. Dhënë gjak të kuqe në aktin e jashtëqitjes ose menjëherë pas duket në letër higjienike, feces dysheme dhe lavanderi, ndërsa pacienti ndjen dhimbje në anus. Shpesh pika e gjakut të shfaqet gjatë kryerjes punë të rënda fizike ose kur lodhje gjatë kapsllëk. Guess ju mund të plas kur ka dhimbje, gjakderdhje, por nuk kone hemorrhoidal.

Hemorroide gjakderdhje dhe fissures zakonisht nuk janë të përziera me jashtëqitjen. Mukusit ose mungon ose gjenden në sasi të vogla. Në rastin e diktim përzier me feces që përmbajnë një sasi të mjaftueshme të mukusit, sugjeron sëmundje zorrë tumor. Ata mund të jenë të beninje (polipe) dhe malinje (kanceri i zorrë).
Polyps zorrëve
Kjo tumoret beninje që rriten në të rrjedhin ose të vendosura mbi një bazë të gjerë. Për një kohë të gjatë polyps kohë nuk shfaqet, rrallë vërehet në pacientët kapsllëk ose diarre në lidhje me shkeljen e aktivitetit motorike të zorrëve.

Rreziku i sëmundjes është se polyps shpesh degjenerojë në kancer. Polyps zonë mund të rrjedh gjak, dhe më shumë sasia e arsimit, më lehtë dëmtuar sipërfaqe.
Kanceri i zorrës së trashë
Tashmë në fazat e hershme të sëmundjes, pacientët përjetojnë siklet në zorrë, rrit nxit të pastroj, ka mukusit dhe gjaku nga anusit. Shumica ndarja ndodhin në pjesë të vogla. Si sëmundja përparon, ajo mund të jenë të shumta, gjakderdhje harlisur, pacienti në fjalë në lidhje me kapsllëk kronik, dhimbje në coccyx dhe kryqe.

Tumori mund të dyshohet në qoftë se alokimi i kafe, të përziera me fron përmban vija të gjakut dhe clots.
Diverticulosis
Në këtë shtet të shfaqen në muret e fryrë zorrëve ose çanta. Besohet se zhvillimi i patologjive që lidhen me dobësinë e murin e zorrëve, sëmundja është gjithashtu në rritje në presion të lartë në lumen e traktit digjestiv. Diverticula nuk mund të shkaktojë ndonjë simptome në pacientit për aq kohë sa ata nuk do të kenë inflamacion. Për fat të keq, kjo shpesh çon në këputje e qese, e cila manifestohet me dhimbje të forta, ethe, tensioni i muskujve në bark të ulët.

Në qoftë se ndryshimet janë bërë enët mukozën diverticulum, me anusit është gjakderdhje. Nëse pezmatimi i diverticulum ndodhur në zorrë syhyazykadniy, gjak nga anusi është e kuqe. Kur gjakderdhje nga zorrës së trashë e të drejtës mund të shihet në përzgjedhjen e gjakut të errët apo edhe të zezë. Gjendja është shumë e rrezikshme, kërkon kujdes të menjëhershëm kirurgjikale.
Anhyodysplazyya
Rritja e shkelje dhe rritur brishtësia vaskulare shfaqet në njeriun plakjes. Në shfaqin trashë mukoze zgjeruar dhe enëve të gjakut zmadhuara janë në formën e grupimeve. Gjaku nga anusi duket kuqe të ndritshme, dhimbja është zakonisht mungon. Megjithatë, gjakderdhje e tillë mund të jetë mjaft e gjatë.

Infeksion intestinal
Të ndihmojë të dallojë këtë kusht e mëposhtme simptomat: diarre të shpeshta të përzier me gjak dhe mukusit, ethe, dobësi, vjellje, të vjella. Shkaqet mund të jenë sëmundjet infektive: salmonellosis, dizenteri, amoebiasis.

Kushte të tjera në të cilat gjakderdhje mund të:


  • Semundja Crohn dhe koliti ulcerativ. Dyja këto procese janë të lidhur me çrregullimet e sistemit imunitar njerëzor. Kështu ka ulcera e mukozës, pacientët të shqetësuar në lidhje me gjakderdhje nga anusi, dhimbje të forta barku, ethe. Ato mund të gjenden si clots gjakut, dhe stools zi ose diarre të përgjakshme;

  • koliti, e cila ngrit si rezultat i radioterapi;

  • mezenteriale trombozë vaskulare;

  • koliti ishemike, sëmundja shfaqet si pasojë e çrregullimeve te qarkullimit të murit të zorrëve.

  • Gjaku gratë nga anusi lëshuar gjatë muajit të Endometrioza zorrëve.

  • në lloje të caktuara të infestations rra.

  • Definimi Arsyeja pse është gjak nga anusit, është e vështirë. Në fund të fundit, kjo simptomë mund të flasim për shtetet, nuk kërcënon jetën e pacientit, të tilla si hemorroide, fissures, dhe në lidhje me sëmundje të rëndë dhe të rrezikshme (kanceri, diverticulosis). Përveç kësaj, e njëjta pacienti mund të jetë disa sëmundje të zorrëve, të tilla si polyps dhe hemorroide.

    Disa pacientë mendojnë se pamja e gjakut vetëm shenjë e hemorroide dhe shtyrë një vizitë në proctologist, ndërkohë, mos harroni se hemorroide, polyps dhe sëmundjeve të tjera të zorrëve mund të degjenerojë në kancer. Koha më e mirë për t'u testuar dhe të sigurohemi që ju të mos keni sëmundje të rënda.