Gjakderdhje hemorroide


Hemorroide janë të mbuluara me mukozën, i cili është i mbushur me enët e hollë. Ata janë të dëmtuar lehtë, sidomos me lëvizjet komplekse zorrëve dhe masa shumë e vështirë fekal. Rezultati është një hemorroide gjakderdhje gradë të intensitetit të ndryshme. Kjo simptomë është e nevojshme për të trajtuar, pasi ajo mund të çojë në komplikacione të rënda, riprodhimin e mikroorganizmave patogjene në rektum.

Çfarë duhet të bëni me gjakderdhje hemorroide?Së pari, ju duhet të bëni një takim me proctologist, veçanërisht në qoftë se dëmtuar nyja hemorrhoidal është e vendosur brenda zorrë.

Terapia Patologjia varet nga intensiteti i gjakderdhjes. Jo hemorragji shumë të bollshme, të cilat paraqiten si pika të vogla të kuqe në letër higjienike, pas një lëvizje zorrë, nuk shkaktojnë dhimbje, lehtë eliminohen me anë të agjentëve lokalë. Rrjedhje intensive biologjike lëngu që zgjat më shumë se 20 minuta, apo edhe sistem kërkon qasje komplekse kirurgjikale.
Trajtimi i gjakderdhje hemorroide bazuar në nevojën vasoconstriction. Vlen të përmendet se shpëtoj e problemit është vetëm terapi simptomatike dhe nuk eliminojnë inflamacion dhe dëme shkakton patologji - majasëll.

Si për të trajtuar hemorroide gjakderdhje?


Për të luftuar hemorragji neobilnoy, masat e mëposhtme:

 • dietë të veçantë;

 • dush i ftohtë për 10-15 minuta;

 • microclysters me zgjidhje tanin ose supë perimesh;

 • Eliminimi i letër higjienike, i cili rekomandoi podmyvaniya në vend të ujit të ngrohtë me preservatives ose infuzion të lisi leh;

 • ilaçe lokale në formën e ointments, të tilla Gepatrombin P Proktozan, Troxevasin, lehtësim.


 • Nganjëherë situata të tilla emëruar qirinj, por zakonisht, proctology shmangur përdorimin e tyre, në mënyrë që të mos dëmtojë mukozës më shumë.

  Trajtimi i hemorroide brendshme me gjakderdhje e harlisur


  Nëse hemorragji intensive, është e rekomandueshme që një qasje sistematike të integruar:

 • marrjen e drogës;

 • Futja e ointments dhe supozitorëve me efekt anti-inflamator;

 • ndonjëherë - injeksion i agjentëve Hemostatic;

 • të ndihmojë në parandalimin ilaçe anemi me hekur, vitamina C dhe K;

 • sclerotherapy.


 • Në situata të rënda kirurgji treguar përfshin prerje e një vendi gjakderdhje. Minimalisht kirurgji invazive në raste të tilla janë përdorur shumë rrallë, pasi ata nuk e përjashtojnë rrezikun e përsëritje të sëmundjes.

  Pllakat nga hemorroidet, me gjakderdhje të bollshme:

 • Detraleks;

 • Aspirina;

 • Troxevasin.


 • Për injeksione zakonisht përdoret Vikasol, nganjëherë - Etamzilat. Të dy drogës mund të shpejt të ndaluar rrjedhjet e lëngjeve biologjike, të nxitur trombyrovanyyu zonën e dëmtuar.
  Gjithashtu gjakderdhje nga hemorroidet emërojë qirinj:

 • adrenalin;

 • i tanin;

 • Relief;

 • Gepatrombin R.


 • Substancat aktive SPARK lehtësimin e mëtejshëm inflamacion, bllok dhimbje.
  Në metodat e drogës në trajtimin e një hemorragji të butë dhe të bollshme duhet të ndjekin një dietë.

  Hemorroide Ushqimi me gjakderdhje


  Detyra kryesore për korrigjimin e dietë - normalizimin e tretjes dhe qëndrueshmëri stol kontrollit në mënyrë që ajo ishte e butë, por jo të butë ose të lëngshme.
  Produktet e lejuara:

 • drithëra përveç oriz, bollgur dhe misri;

 • bukë ndenjur ose i krisur;

 • supave mucous, mundësisht supë perimesh;

 • mish diete ose peshk;

 • lëngje kosi natyrore, TEAS bimor, komposto Berry.


 • Ndalohet:

 • alkooli;

 • Ushqimet yndyrore dhe produktet;

 • ushqimi me qumësht të tërë;

 • kakao dhe kafe;

 • desserts;

 • turshi, konservuar, erëza.