Gjakderdhje - lloje, efektet dhe metodat e ndaluar të përkohshëm


Gjakderdhje - Kjo është një kusht që ndodh si rezultat i shkeljes së integritetit të enëve të gjakut. Kjo mund të ndodhë për arsye të ndryshme - lëndimit, Fusion purulent, presioni në rritje (si arteriale dhe atmosferike). Gjakderdhje mund të jetë shkaktuar nga një ndryshim në bilanc vitaminë, për shkak të ndikimit të toksinave. Një numër i sëmundjeve mund të shkaktojë gjakderdhje për shkak të ndryshimeve në përbërjen kimike të gjakut.
Llojet e gjakderdhjes

Ka gjakderdhje të brendshme, kur ka rrjedhje të gjakut në një nga zgavrat e trupit apo indeve (kjo e fundit hematoma formuar), gjakderdhje të brendshme dhe ndonjëherë e fshehur, e cila mund të përcaktojë vetëm metodat speciale të hetimit, si duket nuk e qartë. Gjithashtu, gjakderdhja e jashtme është më shumë detaje për të gjitha llojet e gjakderdhje të jashtme ne tani banojnë.


Gjakderdhje arterial përcaktojnë fare e thjeshtë, pasi që gjaku është e kuqe të ndritshme dhe të mos ndjekin jet ejected, si ajo pulsates. Gjakderdhje e tillë është shumë e rrezikshme, sepse gjaku rrjedh nga trupi shumë shpejt, duke çuar në anemi akute. Simptomet e anemisë akute përfshijnë lëkurë të zbehtë, e cila rrit, impuls të përshpejtuar, por gradualisht dobëson, tensioni i gjakut zvogëlohet, ka marramendje, sytë e errët, të vjella, të përzier. Nëse gjakderdhja nuk ndalet në kohë, ajo mund të ndodhë gjakderdhje të trurit dhe vdekja vjen shkaktuar nga uria oksigjenit.


Gjakderdhje venoz. Ky është gjaku i ngjyrë të errët rrjedh në mënyrë të barabartë, ngadalë dhe pa ndërprerje. Frymarrja gjakderdhje është zakonisht mungon, megjithatë, është pulsation papërfillshëm mund të ndodhë në venat e mëdha janë të dëmtuara ose kur venë dëmtuar është pranë arterie, atëherë impuls valë transmetuar nga arterie. Dëmet e mënyrë të rrezikshme të madh që ndodh kur frymëmarrja, venat duket presion negativ që mund të shkaktojë një emboli ajri orenditë e zemrës ose trurit.


Gjakderdhje kapilar nga ngjashmëri e tyre në mes mes venoz dhe arterial. Kapilarët Gjakderdhje nuk janë të dukshme, e dukshme vetëm se gjaku oozing si një sfungjer. Rrezik kapilar gjakderdhje mund të sigurojë vetëm në koagulimit të reduktuar të gjakut dhe në raste të tjera ajo ndalon tyre mjaft shpejt.


Parenhymatoznoe gjakderdhje është një nga llojet më të rrezikshme të gjakderdhjes, të ndaluar atë, sepse ajo është shumë e lehtë. Kjo ndodh kur nuk është shkatërrimi i enëve të gjakut, të cilat furnizojnë me gjak të organeve të brendshme. Trupi humb një sasi të madhe të gjakut, kështu që gjaku në trupin e ul ndjeshëm, duke çuar në dështimin e zemrës, mushkërive, mëlçisë, veshkave dhe tru.


Pasojat e gjakderdhjes

Presioni i gjakut është zvogëluar ndjeshëm gjakderdhje, dhe gjithashtu redukton nivelin e hemoglobinës në gjak, e cila mund të çojë në gjakderdhje të trurit. Nëse gjakderdhje ngadaltë e fundit të gjatë, trupi mund të mësohen me këtë për disa javë, dhe zhvillimin e mëtejshëm anemi dhe trupin për një kohë të gjatë mund të jetë në një hemoglobinë të ulët.


Gjaku mund të rezultojë në zgavrën e brendshme dhe kjo mund të çojë në ngjeshje të trurit, mushkëritë, zemra, prishin veprimtarinë e organeve të ndryshme të cilat mund të jetë një kërcënim serioz për jetën. Ndoshta mpirje të gjymtyrëve, në qoftë se hemorragji fasha enët e gjakut që ushqejnë indet.


Dhe gjaku që qarkullon nëpër trup, ka veti antibacterial, ndërsa në të njëjtën kohë si gjak i derdhur në zgavrën është një vend i madh për të jetuar, zhvillimin dhe riprodhimi i baktereve. Kjo mund të çojë në sëmundje infektive.


Çfarë pret pacientin, nëse nuk i është dhënë ndihmë mjekësore në kohën e duhur për gjakderdhje? Çdo gjë mund të përfundojë shumë i mirë dhe as edhe një vdekje yyazytsirnist. Trupi vetëm mund të vijnë dhe të Bled vdekje për shkak të shkeljeve të sistemit kardiovaskular, apo anemi të trurit. Por është gjithashtu e mundur që gjakderdhje fund myyazytsilno, por të gjitha varet nga lloji i gjakderdhjes. Gjithashtu, më të rënda pasojat do gjakderdhje për fëmijët moshuar dhe të rinj.


Gjakderdhje të përkohshme ndaluar

Ka metoda të përkohshme për të ndaluar gjakderdhje që mund të përdoren veçmas apo në kombinim. Rasti i parë duhet të ngrenë prirje gjymtyrë në të përbashkët dhe shtrydh enët e shkuar. Në qoftë se dëmtimi nuk është prekur arterie, është e nevojshme për të aplikuar një fashë shtypëse. Dhe tani më shumë në metodat për të ndaluar gjakderdhje


Shtypja arterie mund të përdoret për të ndaluar përkohësisht gjakderdhje gjymtyrët, kokën, qafën. Vendndodhja shtypur duhet të jenë vende të larta gjakderdhje arterie duhet të jetë e shtyrë të kockave. Vendi i shtypur për të zgjedhur në mënyrë që të kishte të paktën në masë të muskujve, rrudhë inguinale, rajoni popliteal, bërryl, sqetull - një pikë ku anijet të jetë e shtyrë gjakderdhje.


Ngjeshja e gishtit enëve të gjakut është e mundur vetëm për një periudhë të shkurtër kohe, sepse ajo mund të përdoret kur pacienti duhet të dorëzohen në një degë e afërt të kirurgjisë.


Pako imponuar kërkon aftësi dhe njohuri të caktuara. Kapëse për ndaljen e gjakut imponohet vetëm siç çon në gjakderdhje pothuajse të menjëhershëm të ndaluar, dhe impuls zhduket dhe gjymtyrë të bëhet i zbehtë. Kur instalime elektrike është e nevojshme për të vënë një shënim që tregon saktë mbulesë kohë parzmore.


 
R3r3r3123.