Lacunar pectoris


Bajamet Palatine janë thelluar, i quajtur boshllëqet. Një lloj i grykët, e cila shkon nga bajamet humbjen janë angina lacunar. Ajo është e karakterizuar nga një inflamacionit akut të lëngut mukusit me plumbin pleh organik. Në mungesë të trajtimit të duhur të sëmundjes bëhet kronik.

Shkaqet e lacunar pectorisSëmundja shkaktohet zakonisht nga një infeksion. Bajame të kryer një funksion mbrojtës në trup, duke parandaluar depërtimin e mikroorganizmave patogjene në rrugët e frymëmarrjes. Me dobësimin e gjëndrave imunitetit nuk mund të përballen me këtë detyrë, dhe nuk ka infeksion.

Duhet të theksohet se në të rriturit patologji shpesh bëhet kronike dhe të përsëritura në vjeshtë.
Gjithashtu shkakton inflamacion mund të jenë:

 • hipotermi;

 • kushteve të vështira ambientale;

 • infeksionet e kavitetit oral dhe nasopharynx;

 • sëmundjes periodontale;

 • karies.


 • Infeksioni zakonisht ndodh nga inhalimi i ajrit nëpërmjet ushqimit dhe shtëpiake kontaktet e personit të sëmurë.

  Simptomat Angina lacunar


  Shenjat klinike të sëmundjes shfaqen menjëherë pas infektimit, dhe pas 10-12 orësh. Ndonjëherë inkubacionit periudha lacunar pectoris është 2-3 ditë.

  Simptomat karakteristike:

 • dridhura;

 • dhimbje koke;

 • skuqje të rënda nga bajamet, ënjtje të tyre;

 • siklet kur gëlltitjes pështymë, ushqim dhe pije, prerja dhe djegia dhimbje;

 • ethe deri në 40 gradë vlerat;

 • pllakë pasur të verdhë ose off-bardhë në sipërfaqe dhe në boshllëqet zgavër;

 • dhimbje të muskujve, zakonisht viçi, në shpinë;

 • nyjet limfatike fryrë (qafës);

 • rritet shkalla e zemrës për 90-120 rrahje në minutë;

 • Sindromi dehje;

 • trekëndësh zbehje nasolabial me shtyer njëkohshëm të cheeks.


 • Ndonjëherë pectoris lacunar ndodh pa temperaturë apo me një rritje të lehtë të (deri në 37-373 gradë). Gjithashtu, kjo shifër mund të ndryshojnë gjatë ditës në rangun e 25-3 gradë.

  Komplikimet Angina lacunar


  Me përparimin e mëtejshëm të patologjisë së infeksionit depërton më thellë në traktin respirator, kërcënuese pneumoni. Lloj përshkroi gjithashtu i sëmundjes mund të shkojnë në një tjetër formë - angina fybrynoznuyu, e cila është e komplikuar lezione të indet e trurit.

  Ndër efektet sistemike do të përfshijnë:

 • pyelonephritis;

 • miokardit;

 • reumatizma.


 • Si për të trajtuar lacunar pectoris?


  Gjëja e parë për të mbajtur pjesën tjetër shtrat dhe një dietë të veçantë:

 • pije të bollshme të ngrohtë;

 • konsumi i ushqimeve të pasura me proteina dhe vitamina;

 • Ushqim likuid (të gjithë ushqimet në formën e nevrikosur).


 • Për të luftuar mikroorganizmave patogjene në trajtimin e lacunar pectoris përshkruajnë antibiotikët. Droga më efektive gjetur seri penicilinë, në veçanti - augmentin. Ajo mund të kombinohet me Amoxicillin dhe Klavunalatom për të siguruar zhdukjen e plotë e baktereve.

  Otolaryngologists gjithashtu përdorin këto lloje të antibiotikëve:

 • macrolides gjerë spektrit, të tilla si Azithromycin;

 • cefalosporinat (Zynnat, Aksetyn, Supraks);

 • fluoroquinolones (moxifloxacin).


 • Të përcaktuar se cilat medikamente do të jetë më efektive, ju mund të përdorni vija analizë nga zgavrën me gojë.
  Përveç barnave të përdorura terapi simptomatike, drogë antipiretik dhe anti-inflamator (NIMESIL, Ibuprofen), zgjidhje antiseptik për gargling, antihistamines (loratadine, Suprastin). Përveç kësaj për të larjes së lacunas e bajamet ose zgjidhje chlorophyllipt furatsillina.