Ekzaminimi Laboratori i flokëve


Besohet se gjendja e mirë e flokëve varet tërësisht shëndetin e kokës dhe dietë të ekuilibruar. Ndoshta sepse ne kemi dashuri të tillë të maska, shampoos ublazhayemo, ndiqni vitamina në dietë.
Por, sipas mjekëve trichology, nuk ka autoritet në trupin tonë, gjendja e të cilit nuk është reflektuar në pamjen e flokëve. Ekzaminimi Laboratori i flokëve është mbajtur mjaft shpesh.
Në mënyrë tipike, trichologist vijnë me ankesa të caktuara, por rrënja e të gjitha sëmundjet mund të gjendet vetëm pas një ekzaminim të plotë. Nganjëherë kjo është e mjaftueshme për të bërë një program për të rivendosur shëndetin. Por pacienti do të ketë nevojë për të përfunduar sinqeritetin. Në këtë rast, ju duhet të kuptoni se gjendja e traktit gastrointestinal. Për këto arsye dhe trajtimit të zgjedhur - tryholohycheskye jo vetëm droga, por edhe trajtimin tonik të traktit gastrointestinal.Diagnostifikimi kompjuter flokët
Metodë relativisht e re e përdorur në mënyrë për të konfirmuar rezultatet e rishikimit të jashtëm. Me mikrokamery programi kompjuterik, dhe nuk mund ta shohë flokët e kokës nën zmadhim të lartë. Kjo ju lejon për të identifikuar më me saktësi problemet kryesore në lidhje me flokët, dhe diagnozë të saktë.

Trichogramma
Studim mikroskopik i deng flokëve dhe laboratorike testimin e flokëve. Trichogramma për të vlerësuar rritjen e flokëve në faza të ndryshme - është veçanërisht e rëndësishme kur roll aktive. Përveç përdorimit Trichogramma është e mundur për të vlerësuar efektivitetin e trajtimit të flokëve. Duhet të theksohet se para se studimi nuk mund të lani flokët tuaj për 5-15 ditë. Kur larja e flokëve, janë në fazën e fundit, është larguar mekanikisht, i cili zvogëlon besueshmërinë e rezultateve. 2 javë për të studiuar flokët nuk duhet të jetë goditje-thatë, hekuri ose shufër dhe permanent dhe ngjyrosje. Gjithashtu, ju duhet të përdorni vidyazykatysya nga automjetet hedhjen. Trichology profesionale që punojnë në kontakt me mjekët e tjera: e para - endokrinolog, gastroenterologist dhe psikolog. Varësisht nga rezultatet e flokëve që ju do të dërgoni një takim me një prej tyre. Për flokët e gjatë testimit laboratorik të flokëve mund të identifikohet lehtësisht shkelje të shëndetit, që është, sistemi në të cilën trupi po ndryshon. Ata janë gjithashtu në gjendje për të të treguar gjendjen sa kohë më parë ka pasur një problem. Por natyra e dështimit nuk ka gjasa të shpejtë të flokëve. Për shembull, në qoftë se flokët i hedh lëng në mënyrë të barabartë në të gjithë kokën, por përmbajtja e tyre yndyrë nuk është rritur, nëse ata holluar atë, ndërsa gratë shpesh të shqetësuar në lidhje me ndryshimet në humor, mund të dyshohet probleme në gjëndrën tiroide. Por ajo që i dha të rritet në problemin: dështimin e funksioneve apo të trupit strukturore shkelje - shih, për fat të keq jo. Çdo shkelje e shëndetit "shfaqet" në flokë në disa mënyra, por ende disa simptoma shpesh të shoqëruara me sëmundje të caktuara.


Humbja e flokeve
Tregon një çekuilibër hormonal, në veçanti, duke tejkaluar normën e hormoneve seksuale mashkullore - androgens. Fakti që enët e gjakut që ushqejnë gjëndër e flokëve, veçanërisht të ndjeshëm ndaj veprimeve të tyre - lumen ngushtimin, që do të thotë se flokët humbet ushqyesve dhe oksigjen për testim laboratorik të flokëve.

Plakjes herët
Në këtë rast Trichology në hulumtim laboratorik janë këshilluar për të inspektuar tiroide dhe pankreasit - nga aktivitetet e tyre varet prodhimin pigment të melatonin, i cili pikturuar flokët.


Zbokth
Ajo do të duket se kjo sëmundje fungale. Megjithatë, edhe kap atë, ju mund të shmangur sëmundje, por më tepër për të mbledh diçka kokën e tij një bandë e problemeve në formën e "Snow White". Shtysë për sëmundjen më shpesh theksojnë, probleme hormonale apo dështimin në të ushqyerit - overkill në dietën e yndyrë dhe karbohidratet.

Flokët e brishtë
Sinjalet e një faji të traktit gastrointestinal - mund të jetë një dështim sistematik dhe shkeljen e asimilimit në zorrë mikro - dhe makro, nga ushqimi.


Flokët e thatë
Menjëherë të konsultohet për studimin laboratorike e nephrologist flokëve, veçanërisht në qoftë se u bashkuan për flokët e thatë kokës të thatë. Shenjat e tilla janë në kundërshtim me veshkat.

Flokët e shurdhër
Ata thonë kap jo vetëm kujdesin e gabuar e flokëve që shkel smoothness e tyre, por edhe të reduktuar hemoglobinës lidhur me mangësi hekuri ose shkelje të absorbimit të saj në zorrë e vogël.

Errësuar e flokëve dhe laboratorike hulumtimit

Në qoftë se flokët flokëverdhë ndryshuar ngjyrën, vini re gjendjen e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Shkelja e rrjedhjes së biliare nxit lirimin e ngjyrosur pigment në gjak - ata bojë bjonde e flokëve dhe shatenok lehta. Çfarë duhet të bëni kur asgjë nuk shqetëson, por të mësojnë në lidhje me shëndetin tuaj si? Shumë vendos në urinalysis dhe gjaku, por metodë progresive është sot konsiderohet kërkimore përbërjen thelbësor të flokëve. Si numri i elementeve në këto specialist do të jetë në gjendje për të nxjerrë konkluzione në lidhje me shëndetin e përgjithshëm, probleme në sistemet e organeve, për të diagnostikuar gjendjen e mësipërm sëmundje. Për shembull, duke treguar uljen e hekurit në flokët mund të parashikojnë zhvillimin e anemisë dhe zinkut - zhvillimin e diabetit të tipit të dytë. Përqendrimi i elementeve kimike në flokët e trupit shumë herë më e lartë se në gjak dhe urinë. Ata (dhe e dobishme dhe të dëmshme) paraqitur këtu më shumë. Serum duke përdorur metoda moderne kërkimore 6-8 përcaktojnë elementet dhe në flokët e tyre - nga 20 deri 30 nga 81 elementët gjurmë të përfshira në trupin e interesit më të mëdha janë të domosdoshme: kalium, kalcium, hekur, bakër, magnez dhe zink. Përmbajtja e tyre në trup është jashtëzakonisht i vogël, por rol të madh në hulumtimet laboratorike.