Pezmatim i fytit - Trajtimi në shtëpi


Pezmatim i fytit - një dukuri mjaft të zakonshme shpesh ndodh në sfondin e përbashkët të ftohtë, sinusit, rinitit dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes. Trajtohen si metoda popullore pezmatim i fytit, si dhe përdorimin e drogës.

Parimet e trajtimit të pezmatim i fytit në shtëpiPezmatim i fytit janë të dy llojeve:

 • të mprehtë;

 • kronike.


 • Akute 7-10 ditët e fundit dhe janë mjaft të lehtë për të trajtuar, veçanërisht në qoftë se ajo është një formë e butë (pezmatim i fytit fytit). Laringjit kronik mund të zgjasë për disa muaj, të kërkojë këshillim të detyrueshëm të drogës dhe një trajtim më të gjatë.

  Në trajtimin e pezmatim i fytit, në radhë të parë, këto masa:

 • Mënyrën për komunikimet zë kursyer. Ju duhet të përpiqen për të folur sa më pak të jetë e mundur. Përjashtojnë faktorë traumatike: tym cigare, tepër të ajrit të thatë ose pluhur.

 • Pije e rregullt të ngrohtë. Përmban mundësisht mjaltë.

 • Anesthetics Disclaimer lokale. Mjet anastezik, natyrisht, lehtësimin e dhimbjeve, por ajo rrit rrezikun e mukozës shtesë lëndimit.

 • Gargling. Zbatuar agjentët antiseptik, sode, barishte.

 • Thithja. Përdoret si avull (me barishte) dhe vaji (me vajra esenciale) dhe drogës. Besohet se më efektive trajtojnë fytit kur nebulized përdorimin Thithja (pajisje për konvertimin e lëngjeve në aerosol për mbytje), sidomos në rastin e drogës.

 • Paketa. Fasha ngrohjes lokale (me alkool, vodka ose vajra esenciale) të vendosura në regjionin e fytit dhe ndonjëherë gjoks.


 • Trajtimi i mjeteve juridike popullore pezmatim i fytit • Thithja. Efektive konsiderohen inhalations me sode (gjysmë lugë çaji në një gotë me ujë), uji mineral (ujë mineral), zierje e calamus, kamomil, cinquefoil, rrënjë ëmbël flamurit dhe vajra esenciale e kamomil, bredhi, dëllinja.

 • Lëng Aloe me mjaltë. Lëng dhe mjaltë të përzier në një raport prej 3: 2 dhe për të marrë një lugë çaji tri herë në ditë, jo vetëm gëlltitjes dhe thithjen.

 • Pije mjekësi. Imët integruar qepë, pour dy gota me qumësht të nxehtë, të lënë për 10 minuta dhe tendosje. Përdorni ngrohtë në kohën e gjumit dhe në mëngjes për 3-4 ditë.

 • Eggnog. Për të përgatitur dy verdhat e vezëve rrihej me një lugë gjelle sheqer, pastaj shtoni një lugë gjelle gjalpë i shkrirë dhe përzierje tërësisht. Besohet se përdorimi i këtij mjeti brenda 4-5 ditëve, dy herë në ditë ndihmon për të rivendosur zërin.


 • Ilaçe për të trajtuar fytit • Ingalipt, Kameton. Ky spray lokal antiseptik dhe anti-inflamator.

 • Inhakamf. Mjekim i kombinuar me origjinë bimore. Në dispozicion në një lapsa të veçanta për mbytje, janë shtuar në të atëhershëm vdyhayutsya lëngshme dhe avull.

 • Chlorophyllipt. Drogës me bazë bimore, të përdorura për mbytje dhe pije.

 • Jod. Zgjidhja është përdorur për të lyej fyt.

 • Bioparox. Veprim lokal antibiotik si nje aerosol, e cila përdoret në mjekimin e pezmatim i fytit akute në formë. Mos e merrni fëmijët nën tre vjet.

 • Эrespal. Përgatitja e veprimit anti, anti-inflamator dhe bronhorasshiryayuschy. Në dispozicion në një shurup dhe tableta. Përdoret për trajtimin e formave të zgjatura dhe kronike të sëmundjes. Nuk Эrespal rekomanduar për trajtimin e pezmatim i fytit në femra shtatzëna.


 • Në rast të një kurs të zgjatur të sëmundjes, dhe në qoftë se terapia lokale nuk është efektive për trajtimin e pezmatim i fytit mund të aplikojë tableta antibiotik apo injeksione (seri penicilinë zakonisht), droga sulfanilamide, terapi hormon, antihistamines.