Pezmatim i fytit - Simptomat dhe diagnozaTermi "pezmatim i fytit" kuptuar inflamacion dhe edemë e laring - e udhë ajrore e sipërme mes fyt dhe trake. Ajo laring është përgjegjës për zërin, njeriun. Shumica nga shkaqet kryesore për pezmatim i fytit, të tilla si viruse të ftohtë apo të ngarkesës tepruar zëshëm të zakonshme, nuk janë serioze. Nga ana tjetër, në disa raste kërkohet ekzaminim mjekësor, veçanërisht me kancer të dyshuar të laring.


Catching fytit?


Në rastet kur shkaku i kësaj sëmundjeje është një virus apo bakteret, pezmatim i fytit mund të jetë ngjitëse për të tjerët. Nëse inflamacion dhe ënjtje të kancerit fyt të shkaktuara nga degjenerimi celular ose zë tepruar ngarkesës, njeriu nuk është i rrezikshëm për të tjerët.
Cilat janë simptomat e pezmatim i fytit?


Simptomë kryesor i kësaj sëmundjeje është pamja ngjirur, i dobët, luhatje zë. Në disa raste, pacienti nuk mund të flasim. Shpesh ndryshojnë funksion zë paraprin dhimbje të fytit dhe parehati në këtë fushë të udhë ajrore e sipërme mund të mbahen për të trajtuar fytit.
Fillimisht, pacienti vuri në dukje një zë ndryshim në mëngjes pas gjumit. Ne kemi nevojë për më shumë kohë dhe përpjekje për të rivendosur zërin normale fryrë. Shpesh pacienti kollitet ose duke u përpjekur për të pastruar fytin, veçanërisht në qoftë se shkaku i sëmundjes është një virus apo infeksion tjetër.


Simptomat më të zakonshme të pezmatim i fytit janë:
Zëri i ngjirur
Ndjenja e një gudulis në fyt (shpesh në rastin e pezmatim i fytit të shkaktuar nga zbaticë)
Përpjekjet e vazhdueshme për të pastruar fytin (shpesh në rastin e pezmatim i fytit të shkaktuar nga zbaticë)
Ethe
Kollë mund të shkaktohet nga bronkit ose sinusit)
HyperaemiaPezmatim i fytit shpesh ndodh me sëmundjet e fytit, zakonisht disa ditë pas dhimbje kur gëlltitjes. Edhe pas simptoma të lehta infeksionit kurë e zërit karakteristika duke u ndjerë disa javë.

Manifestimet e pezmatim i fytit në shumicën e rasteve të përkohshme, me përjashtim të situatave ku ka sëmundje të tjera. Nëse pezmatim i fytit shoqerohet me sindromi i rëndë dhimbje, vështirësi gëlltitjes, peshtyn gjak, dukuri opuholepodobnoho qafën e arsimit, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Një fëmijë që vuajnë nga dhimbje të forta, jargëzim tepruar, probleme të frymëmarrjes, duhet të jenë të dyshuar эpyhlotyt - një sëmundje serioze që kërkon kujdes emergjent. Ky ndërlikim mund të ndodhë fytit në të rriturit, por është më e zakonshme tek fëmijët.Kur të kërkoni ndihmë mjekësore?


Shumica e rasteve të shenjave pezmatim i fytit zhduken në disa ditë, edhe pse sëmundja mund të zgjasë deri në 2 javë për të përfunduar zhdukjen e simptomave. Konsultohuni me një mjek nëse problemet u ngrit papritmas, për asnjë arsye të dukshme dhe ju nuk do të merrni më të lehtë pas disa ditësh. Nëse ka dhimbje të forta, peshtyn gjak, vështirësi gëlltitjes, atëherë kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore.
Në raste të rralla, pezmatim i fytit mund të jetë një sëmundje serioze, veçanërisht në rastin e transformimit malinj të qelizave të laring. Simptomet e mëposhtme kërkojnë një person për të nënshtrohet kontrollit mjekësor:
Temperaturë të lartë e trupit, i shoqëruar nga dhimbje të fytit
Kollë me pleh të verdhë apo të gjelbër (ndoshta për shkak të bronkit ose sinusit)
Kollë me gjak
Paaftësia për të pirë lëngje
Problemet me fyt apo frymë në të kaluarën
Kursi i gjatë i sëmundjes (simptomet vazhdojnë për 2-3 javë, pavarësisht nga mënyra e zërit)Fëmijët pezmatim i fytit manifestohet në mënyra të ndryshme se sa të rriturit. Ky funksion është për shkak të një sensibilitet më të madh ndaj infeksionit nga mikrobet specifike janë miratuar lehtësisht rreth pacientit.
Në qoftë se fëmija ishte zëri i ngjirur, me simptomat e infeksionit viral (ethe deri në 37-38 zënë hundët, dhimbje të muskujve, kollitjes, shkarkimit hundës) ose pa, trajtimi regjimi është kryer nga të rriturit .
Nëse fëmija ka ethe, dhimbje të fytit, fëmija nuk do të hajë dhe të pijë, reduktohet numri i pelena përdorura (prova e konsumit të ulët të lëngjeve), ju duhet të bëni një takim me një mjek.Kur keni nevojë për trajtim në spital?
Në disa raste, situata mund të rrezikojnë jetën e njeriut, dhe për këtë arsye nuk mund të shtyhen kërkojnë ndihmë mjekësore. Thërrisni një ambulancë nëse:
Ka vështirësi në frymëmarrje
Ekziston një ndjenjë e fyt compression
Paaftësia për gëlltitje
Nuk u drooling
Ne duhet të ulemi, të jetë në gjendje të marrë frymëNëse fëmija shfaq jargëzim tepruar, zhurmë apo fishkëllimë fyt gjatë mbytje dhe tym, probleme të frymëmarrjes, ju duhet të kontaktoni menjëherë në spital.


Features diagnozën e pezmatim i fytit
Sëmundjet Historia ekzaminimin mjekësor


Për të diagnostikuar mjeku laringjit përcakton që i parapriu sëmundje dhe një ekzaminim fizik. Jetë i sigurt për të inspektuar qafën në drejtim të zonave të sëmundjes, nyjet limfatike zgjeruar, dhe kur shihet nga hundë, gojë dhe fyt duke kërkuar për shenja të inflamacionit. Ky ekzaminim ndihmon të përcaktojë shkakun e simptomat e pezmatim i fytit të konfirmuar diagnozën ose për të përcaktuar sëmundjen.Shërbimet e specializuara


Pacienti ishte dërguar për konsultim të otolaringolog (mjeku ENT) në rastet e mëposhtme:Në qoftë se simptomat nuk ishin dobësuar nga 2 javë
nëse manifestimi papritur e pezmatim i fytit dhe dhimbje të forta që jep veshin), vështirësi në gëlltitjes, peshtyn gjak
mjeku dyshon comorbidities pas mbledhjes historinë dhe ekzaminimin mjekësor
dyshohet se sëmundja mund të marrë ose të japë komplikime kronike. Për shembull, këngëtarë profesionistë në pezmatim i fytit periodik nevojë për ndihmë të ekspertëve. Mjeku mund të përmirësojë teknikën kënduarit për të parandaluar zhvillimin e nodules dhe polyps në litarët vokale.
Nëse eksperti ka konstatuar se përveç inflamacion të laring, ka probleme të tjera, studimi i kërkon sa më poshtë:Laryngoscopy. Në këtë studim, mjeku shqyrton pasme të fytit, fyt, litarët vokale duke përdorur një tub prirje me një aparat fotografik dhe ndriçim në fund (LARYNGOSCOPE). Përveç kësaj, gjatë këtij manipulimi është e mundur për të marrë një mostër e indeve për biopsi. Këto qeliza janë studiuar sa i përket kancerit dhe sëmundjeve të tjera. Është e nevojshme të mendoni për malignancies, në qoftë se pacienti pi për një periudhë të gjatë kohore dhe që kanë nyjet në qafë.

Vydeolarynhostroboskopyya. Ky studim i lejon mjeku për të parë dridhje të shpejtë të folds vokale duke përdorur një mjet të veçantë të ndriçim, teleskop optik.Për të sqaruar simptomat për të eliminuar comorbidities mund të kryejë teste të tjera.


Çfarë është e nevojshme për diagnozën?


Sqarimi i historisë së sëmundjes dhe ekzaminimin fizik mund të kryhet disa herë.Për diagnozën e saktë kryer një vesh të plotë hetimi, hundë dhe qafën.

Nëse simptomat, veçanërisht tek fëmijët, mund të kenë nevojë x-rrezet e qafës apo gjoks.
Mjeku mund të insistojnë në kryerjen laryngoscopy. Në këtë studim, një tub i hollë me një aparat fotografik është futur nëpër vrimë hunde në fyt (pas anestezi mukozën e hundës). Procedura zgjat disa minuta, por i jep një shumë informacione të dobishme, të tilla si duke e kthyer në gjendjen e nervore që kontrollon lëvizjen e litarët vokale.
Ndonjëherë fëmijët, rrallë në të rriturit, mjeku përshkruan një analizë të përgjithshme të gjakut.


Lexo më Trajtimin e pezmatim i fytit në shtëpi dhe në spital