Ethe tropikale Ethet


Ethe ethe tropikale, i njohur gjithashtu si ethe ethe tropikale - një sëmundje virale transmyssyvnoe që ndodh kryesisht në Juglindore dhe Azinë Jugore, Qendrore dhe Amerika e Jugut, Afrikë, Oqeani dhe Karaibe.

Ethe ethe tropikale shkaktonBurimi i infeksionit është njerëz të sëmurë, majmunë dhe shkopinj. Virusi i etheve tropikale transmetohet tek njerëzit nga mushkonja e infektuar. Ekzistojnë katër lloje të viruseve që shkaktojnë sëmundje tropikale, të cilat janë shpërndarë specieve mushkonjë Aedes aegypti (rrallë - specie Aedes albopictus).

Tipar i sëmundjes është se edhe njeriu që dikur vuajtur atë, mund të infektohen përsëri. Ky ri-infeksion kërcënon kurs më të rëndë të sëmundjes dhe komplikime të ndryshme të rënda - otitis media, meningjit, encefalit, dhe të tjerët.
Simptomet e ethe ethe tropikale
Periudha e inkubacionit i etheve tropikale mund të shkojnë nga 3 deri 15 ditë (zakonisht 5 - 7 ditë). Simptomat e etheve tropikale klasik, me infeksionit fillestar të njeriut, si më poshtë:

 • temperaturë deri në 40 ° C (deri në fund të ditës së tretë të sëmundjes temperatura zvogëlohet, dhe pas 1 - 3 ditë ngrihet përsëri);

 • dridhura;

 • marramendje;

 • dhimbje në muskuj, eshtra dhe nyje;

 • lodhje, dobësi;

 • anoreksi;

 • të përzier;

 • pagjumësi;

 • skuqje e syve, fytyrë, qafë,

 • Shfaqja Trupi i nxituar itchy që përhapet në gjymtyrë dhe zgjat 3 në 7 ditë.


 • Ka disa forma të ethe ethe tropikale me skuqje të lëkurës:

 • petechial - imët hemorragji;

 • skarlatynopodobnaya - skuqje e lëkurës me shfaqjen e spoteve me madhësinë e një kokërr mel;

 • urtikaria - kruhet blisters trëndafili të ndritshme fryrë, i tmerrshëm mbi lëkurë.


 • Ethet hemorragjike ethe tropikale
  Ethe tropikale hemorragjike ethe - një formë e rëndë e sëmundjes që zhvillohet në infeksion të shumëfishtë të njeriut nga variacione të ndryshme të virusit. Në mënyrë tipike, kjo sëmundje handikap zhvillohet vetëm vendasit. Ajo ka simptomat e mëposhtme:

 • temperaturë deri në 40 ° C;

 • ulur presionin e gjakut, rritjen e normës së zemrës;

 • të përzier, të vjella gjak;

 • dhimbje barku;

 • anoreksi;

 • kollë;

 • gunga;

 • skuqje petechial;

 • lëkurës zbehtë;

 • gingival gjakderdhje gastrointestinale.


 • Trajtimi i ethe ethe tropikale
  Njerëz të sëmurë në spital detyrimisht në një spital që nuk do të parandalojë zhvillimin e komplikimeve apo të zbuluar ato në një fazë të hershme.
  Trajtimi i formës klasike të sëmundjes - konservatore me përdorimin e këtyre barnave:

 • dhimbje;

 • antihistamines;

 • vitamina (C, K, B).


 • Pacientët treguar pushim të plotë, pjesa tjetër shtrat dhe duke pirë shumë lëngje - më shumë se 2 litra lëng në ditë. Në ujë, ajo është e rekomanduar për të përdorur qumësht dhe lëngje të freskëta.

  Në formën hemorragjike e ethe ethe tropikale mund të caktohet:

 • terapi infuzion;

 • terapi oksigjen;

 • Futja e plazmës dhe plazma zëvendësues;

 • glukokortikoide;

 • koagulante (produkte që rrisin koagulimit të gjakut).


 • Shumica e njerëzve të infektuar me ethe tropikale, me trajtimin e duhur dhe adekuat restauruar brenda dy javësh.
  Parandalimi i ethe ethe tropikale
  Aktualisht, vaksina kundër ethe ethe tropikale ekziston. Prandaj, e vetmja mënyrë për të parandaluar sëmundje është masa për të shmangur kafshon mushkonjë.

  Për të parandaluar pickim dhe infeksionit të mëvonshëm është e rekomanduar për të përdorur masat e mëposhtme:

 • repellents;

 • fumigators;

 • rrjeta mbrojtëse kundër mushkonjave;

 • veshje të dendura të lehta.


 • Ju gjithashtu duhet të shmangin kontejnerët ujë të hapur, ku mushkonjat mund të vë larvat.