Face prozopalhyya dhimbje Çfarë dhemb fytyrën
Prozopalhyya - një dhimbje në fytyrë e origjinave të ndryshme. Kjo zonë e mjekësisë është ende një nga më problematike, si origjina e dhimbjes në fytyrë mund të ketë origjinën ndryshme - nga sëmundjet e dhëmbëve dhe patologji të ENT (veshit, hundë, faring, laring) të lezioneve të sistemit nervor.
Për diagnozën e saktë në fytyrën trajtimin efektiv të dhimbjes dhe zakonisht kërkon përpjekje të përbashkëta të disa profesionistëve profileve shëndetësore.

Shkaqet kryesore të dhimbjes fytyrës

Lista e sëmundjeve që mund të shkaktojnë prozopalhyy shumë të mëdha.


Një nga dhimbjet më torturues që janë të njohura vetëm për njeriun, është tryhemynalnaya nevralgji (plagë e nervore trigeminal) dhe nevralgji përgjithësi kafkës.
Fuqishëm personi të lënduar në disa sëmundjet e dhëmbëve, inflamacion në sinuseve paranazale.
Sindromi dhimbje shoqërohet me ndryshime traumatike ose degjenerative në sëmundje të qafës së mitrës shpinë Horton (arterit përkohshme), sindromi nofulla temporomandibular që u zhvillua në bazën e kafkës, orbitë ose tumor nasopharynx.
Ka forma të dhimbje koke vaskulare (p.sh. karotidiniya), grup dhimbje koke, migrenë, etj


Dhimbje Odontogenous

Një nga shkaqet më së shpeshti diagnostikuar e dhimbjes në fytyrën e humbjes është dalje dhëmbësh (dhimbje odontogenic). Shpesh lënduar nofulla e sipërme apo të poshtme nëse:
për shkak të karies është acarim nga mbaresa nervore;
tul dentare përflakur;
ka një abscesi periodontale.
Në këto raste, dhimbja pulsing, në rritje gjatë natës dhe e vendosur në një zonë ku rrënja e dhëmbit prekur. Shkakton veprojë si ngrohjes, të ftohtë ushqim, e ëmbël apo pije. Reagimi ndaj të ftohtit të përhershëm - ndryshe në dhimbje tryheminalniy nevralgji kur stimul të ftohtë vetëm luan një rol përsëri.

Edhe situata kur një person dhemb, osteomielit kronike mund të shkaktojë nofulla, i shoqëruar nga mykroabstsessamy shumta; zhvilluar pas nxjerrjes së dhëmbit ose nevropati dentare kirurgji të nervore trigeminal. Në rastin e fundit, dobësia karakteristike e muskujve masticatory dhe për të reduktuar ndjeshmërinë e buzën e poshtme.

Sindromi Sladera ose nevralgji faqe krylonebnoho

Dhimbja shfaqet si një sulm akut është përqendruar në afërsi sytë dhe veshët, zonën dentare, gjuha dhe qielli; mund të japë në qafë, supet dhe blades shpatullën. Shpesh dhimbja shoqëruar nga simptoma autonome: pacientët ankohen për një hundë të zihet fryma, sytë e përlotur myyazytsilne, skleralnaya injeksion, ënjtje të fytyrës. Megjithatë, mjekësia moderne ka vënë në pikëpyetje ligjshmërinë e identifikimit Sladera sindromës së si një sëmundje të veçantë: në shumë raste, dhimbje në fytyrë, shkaku i cili u diagnostikua si qendër nevralgji krыlonebnoho të vërtetë të shkaktuar nga migrenë klasike, grumbull lloj dhimbje koke apo anomalitë e rruaza të qafës së mitrës.


Karotidiniya

Sulmet fytyrës dhimbje mund të ndodhë në sfondin e faqes plagë karotide në rast të inflamacionit të arterieve karotide. Kur karotydynyy lënduar fytyrë, qafë, veshët, dhëmbët, nofulla të ulët; ka një dhimbje të mprehtë dhe mund të zgjasë për disa orë. Përkeqësuar shpesh kur duke u përpjekur për të gëlltitni fillon ose rritet në mënyrë dramatike presionin gisht direkt në arterie karotide. Sot, shumica e ekspertëve mjekësor besojnë se karotidiniya jo një formë të pavarur klinike dhe duhet të shihet si një sindrom, bashkimin në fytyrën e dhimbjes e origjinave të ndryshme, muret ndarëse karotide arterie migrenë, ënjtje në faqen karotide etj

Nevralgji ciliar nyje (nazotsylyarnoho qendër) ose sindromi Charlena
Kjo është një sëmundje mjaft e rrallë karakterizohet nga fytyrës lloj sulm dhimbje, që mbulon këndin e brendshëm të syrit dhe rrënja e hundës nga njëra anë të një personi. Ku janë rezultatet e hundës jashtëm dhe nerva infraorbital, lokal zonë shënuar dhimbje të mprehtë. Sindromi gjithashtu vërejti Charlena injeksion konъyuktyvы kokërdhok, "hundë të zihet fryma" mbylljen vrullshëm e qepallave (blepharospasm).

Mosfunksionim Pain TMJ

Në mosfunksionim të përbashkët temporomandibular (i quajtur edhe sindromi Kostena) në pacientët jo vetëm që dëmton personin në vendin ku i përbashkët vetë (vetëm në frontin e veshit), por në zona të tjera - në faqet, nofulla, në tempull apo mbi ballë. Duke e përbashkët është e kufizuar në lëvizje dhe "klikimeve" karakteristike. Dhimbja mund të shkaktohet nga probleme të përtypet muskujt karakterin noninflammatory (FNK), malocclusion, sëmundje të ndryshme të përbashkëta. Gjatë shqyrtimit vërejtur praninë e zonave dhimbje lokale me të dallueshme pacientëve përtypje gojë hapur, të kufizuar në lëvizjen dhe zhvendosjen e sipërfaqeve nofulla të ulët të përbashkëta.


Hlossofarynhealnaya nevralgji (nervore glossopharyngeal)

Një sindrom i rrallë në të cilën ka një të mprehtë, dhimbje të mprehtë të shtënat në gojë, bajamet, gjuha në çdo tensionit, gjuhën dhe kollë, procesi i përtypet, yawning, gëlltitjes (pije veçanërisht të ftohtë). Dhimbje mund të japin në vesh apo qafës zonë; otalhycheskoy nevralgji në formën e personit dhimbje vetëm në zonën e veshit. Sulmi Call Efekti i aftë vogël mekanik në indet e shije të butë, bajamet, kliko skedën në bazën e veshit (tragus). Sulmi dhimbje nuk zgjati shumë, nga sekonda në minuta, por është i shoqëruar me simptoma jashtëzakonisht të rrezikshme: rënie të papritur në presionin e gjakut, ngadalësuar normën e zemrës, madje edhe të fikët. Karakteristika të fundit, nëse shkaku është një fyt nevralgji tumor.


Nevralgji n. laryngeus superio - nervore sipërme laryngeal

Ky lloj i nevralgji kafkës shkakton dhimbje paroksizmal në qoshet e nofullën e poshtme dhe në fyt - me një ose të dy palët, të cilat janë të përqendruara në afërsi kulmin e kërc tiroide ose kockave nivel, e cila adjoins rrënjët e gjuhës (sublingual). Dhimbje radiating up (sytë dhe veshët) dhe poshtë (në gjoks) shoqëruar me rritjen jargëzim, kollë, periudhave të shkurtra të hiccups. Dhimbja ndodh kur gëlltitjes lëvizjeve, zevke apo kollitjes, duke u përpjekur vysyakatysya ose lëvizjen e papritur e kokës.


Dhimbje veshi - otalhyya

Përballen me dhimbjen që përqendrohen në një ose të dy veshët mund të shkaktojnë dhjetra sëmundjeve, duke përfshirë:
tumor nazofaringeale;
aneurysm vertebrale arterie;
trombozë venoz sinus (në këtë rast - lateral);
migrenë ose dhimbje koke thërrmuese;
nevralgji hlossofarynhealnaya;
otalhyya shpeshta dhe idiopatike në të cilën dhimbje veshi ndodh për arsye të panjohura.
Ekziston edhe një sindrom të kuqe vesh apo эrytrootalhyya. Për sëmundje karakterizohet nga dhimbje të forta të djegur në natyrën e veshit të yrradyyrovanyem në më të ulët nofulla, ballin dhe qafën. Nëpërmjet zgjerimit të enëve të gjakut është skuqje e lëkurës, në vesh temperatura ngrihet në nivel lokal.


Prozopalhyya atipike


Dhimbja në fytyrë e me origjinë të panjohur, pa shkaqe organike dhe vërehet kryesisht në gratë dhe moshën e pjekur të daljes në pension, janë emri i përbashkët dhimbje atipike fytyrës. Këto përfshijnë dhimbje kryesisht vegjetative-vaskulare origjinën, por mund të ketë mekanizma të ndryshëm pathogenetic. Nëse ka prozopalhyya atipike, personi shpesh dhimbje të vazhdueshme, dhimbja është e përqendruar në çdo fushë një apo kat që mbulon fytyrën dhe deri në qafën e tij. Lokalizimi më karakteristike e dhimbjes nga njëra anë e fytyrës; me zonën dypalësh dhimbje lloji të dhimbshme, të rregulluar zakonisht asimetrike. Duke prozopalhyy atipike përfshijnë odontalhyyu atipike dhe hlossalhyyu (dhimbje në gjuhë), duke shkaktuar djegie dhimbje në gojë. Dhimbja shfaqet gjatë ditës, mund të rritet ose ulet (p.sh., shpërthime emocionale ose në një dhomë të ngrohtë), por ajo nuk mund të quhet konvulsiv. Shumica e pacientëve është e vështirë për të përcaktuar vendin e vendndodhjen e dhimbjes dhe të përshkruajnë ndjenjat e tyre: dhimbje është përcaktuar si të ngutshme ose djegie, të ngrirë apo të dhemb, sipërfaqësore ose shpime.


IFAC - të përballet me dhimbje Myofascial

Pretty much një person dhemb muskujt e zgjatura overvoltage fytyrës përgjegjës për shprehjeve të fytyrës dhe procesin e përtypjes, si dhe disa pjesë të muskujve të qafës. IFAC Simptomat janë shumë të ngjashme me manifestimet e trigeminal nevralgji, dhe ndonjëherë edhe mjekët me përvojë të vënë pacientin misdiagnosis. Ndër shkaqet e sindromit personave FNK:
Disponueshmëria superkontaktov - Mbyllja pahijshme e dalje dhëmbësh e sipërme dhe të poshtme në një ose më shumë vende. Përballen me dispozitë lartësi dhëmbët para të tjerëve, e cila çon në një shpërndarje jo të saktë të ngarkesës masticatory dhe lëndimit të muskujve dhe nyjeve të nofullës.

Habit njeri me pushtet për të compress dhëmbët kur goditës përvojat emocionale.
Depresioni, lodhje e sistemit nervor; duke u nisur, këto kushte mund të shkaktojë grupe të pakontrolluara të muskujve theksuar - për shkak të pabarazitë në të substancave të caktuara të trurit përgjegjëse për rregullimin e tonin e muskujve.
Osteohodroz shpinë (qafës së mitrës); në këtë sëmundje është vërejtur edhe tensionin e muskujve natyrën refleks.
Pasojat e një nofull të thyer ose nofulla lëndimit të përbashkët (temporo-mandibular përbashkët).
Dhimbja zakonisht është monoton, është e përhershme, mund të japin në vesh, ndonjëherë pacientët ankohen se "zhurmë në veshët." Gjithashtu e karakterizuar nga prania e pikave shkaktojë në muskujve të fytyrës.

Në rast të dhimbjes fytyrës që ju jeni shumë i shqetësuar në lidhje me nevojën për të bërë një takim në dentisti apo neurolog. Në një mendje me atë që ju mund të duhet t'i nënshtrohet një rishikim në të dy mjekëve dhe disa ekspertë të specializuar.