Trajtimi i SARS në të rriturit


Tema më e zakonshme dhe më e dhimbshme për çdo person dhe çdo familje në periudhën e vjeshtës dhe zyyazykay - është SARS. Gjatë epidemisë mund të jetë 8-9 sëmundje njerëz nga 10. Kur infeksionet virale të frymëmarrjes të kuptuar sëmundjeve të traktit respirator sipërme të shkaktuar nga një grup i viruseve. Ka rreth 250 lloje të viruseve që shkaktojnë të SARS.
Faktori kryesor i sëmundjes është dridhura dhe, rrjedhimisht, uljen e imunitetit të përgjithshëm. E rëndësisë së madhe është hipotermi ulët gjymtyrë.


Parandalimi SARS
Nëse ju nuk doni të lënduar një numër të rekomandimeve:

 • Ndiqni një rregullt, të pasur me vitamina dhe ushqim proteina.

 • Gjumë të sigurt të mjaftueshme, ju fle 1-2 orë gjatë ditës.

 • Mundohuni të mos merrni në situata të vështira.

 • U kthye në shtëpi - vetëm lani duart me sapun dhe ujë. Tërësisht larë me sapun dhe pasazhe të hundës.

 • Në vende publike, spitalet, farmacitë, dyqanet ndjehen të lirë për të veshin maskë normale e disponueshme.

 • Pikoj hundës pasazhe 2-3 pika lëng panxhar.

 • 2-3 herë në ditë varrosin Hryppferon drogës.

 • Lyej me pasazhe të hundës oxolinic vaj në dalje në rrugë.

 • Merrni 1 tabletë Dibazol brenda 2 javësh.


 • Nëse virusi është prekje
  Zakonisht parë shfaqet gjatë të paqarta, simptomat e para të dobët. Dobësi, kollitjes, hundë i lëngshëm, fyt ashpër, muskujt dhemb, një subfebrilitet vogël. Çfarë duhet të bëni në shtëpi e parë? Kështu, trajtimi i SARS në shtëpi përfshin:

 • Përfundojë ngrohjes shkëlqyer dhe djersë gjatë gjumit.

 • Këmbët fshij vodka, e thatë dhe të vënë në çorape të ngrohta.


 • Lechimsya shtëpi
  Pastaj kthehet në mjetet juridike popullore trajtimin e SARS-it.
  Ne pimë çaj të ngrohtë me mjaltë dhe xhenxhefil:

 • Një gotë çaj vënë një orë. L. xhenxhefil pure dhe mjaltë i njëjtë.

 • E gjithë kjo është e përzier plotësisht.

 • Pini 2-3 gota pije çaj.


 • Ju mund të vënë kavanoza të thatë në anën e pasme.
  Trajtimi SARS në të rriturit përfshin faktin se ju duhet të bëj ujë në djersë siç duhet. Pra, të marrë çaj bën të dalë djersë me herbs:

 • Çel gëlqere;

 • Plaku;

 • raspberries.


 • Nëse SARS ndodh pa temperaturë, trajtimi mund të aplikojnë një mënyrë të thjeshtë:


 • Ne mbledhjen e një gjysmë gotë me ujë

 • 5 ka dripping pika jod.

 • Pini.


 • Në rast të zhvillimit të mëtejshëm të sëmundjes
  Mjekësisë tradicionale në këtë situatë inkurajon pritjes:

 • immunomodulators;

 • antihistamines;

 • antiviralë;

 • multivitamina.


 • Mos harroni se para se të filloni standardet e trajtimit të SARS në të rriturit, është mirë që të konsultoheni me mjekun. Ajo do të jetë optimale trajtim regjimi SARS në të rriturit.
  Një praktikë e provuar barna antivirale që mund të ofrojnë trajtim efektiv të SARS në të rriturit është Viferon një dozë prej 500 mijë njësi. Ai përmban antitrupa të gatshëm për të shtypur virusin. Drogës Grupi i ngjashëm - Kypferon. Marrë këtë mjekim nga 1 supozitor, zorrës së trashë, 2 herë në ditë.

  Një tjetër Përgatitja provuar praktikë - Yzoprynozyn. Ajo ka veprim antivirale dhe redukton viruset immunosuppression jospecifik. Pranuar në një dozë prej 500 mg për 5 ditë.
  Trajtimi i shpejtë i SARS në të rriturit lejon antibiotikët. Megjithatë, si rregull, ata përcaktojnë praninë e komplikimeve të sëmundjes.
  Me doza të mëdha të vitaminave të marrë askorbinki për 1 gram gjatë ditës.
  Droga vasoconstrictor janë të rekomanduara për përdorim në të komplikuar frymëmarrjes hundës.
  Të caktojë antihistamines:


 • Diphenhydramine;

 • Tavegil;

 • Loratadine dhe të tjerët.


 • Marrin 1-2 herë në ditë.
  Vini re se ilaçe kollë është marrë më të mirë vetëm në këshillën e një doktori. Sepse, si një lloj vlerësimi i kollë. Megjithatë, lejohet karamele përmban urtë.
  Gjithashtu ndihmë e mirë nga qumësht të ngrohtë Borjomi në proporcione të barabarta.
  Mos harroni për dhomë të lagësht pastrim deri në 2 herë në ditë, dhe transmetimin 4-5 herë në ditë.
  Ne rekomandojmë pijshëm lëngje të hequr efektet e dehjes (deri në 2 litra lëngu). Është e dobishme për të pirë;


 • qumësht me limon dhe mjaltë;

 • boronicë, mjedër, lëng boronicë;

 • komposto;

 • lëngje agrume.


 • Pacienti duhet të sigurojë ushqim të përshtatshëm me ushqim proteina: lëngjet e mishit, fruta dhe perime dhe prodhimet e detit. Duhet të hani shpesh, por të vogël.
  Dhe më e rëndësishmja - duhet pushim shtrat për pacientin. Komplikimet zakonisht zhvillohet kur transferohet në këmbët e ftohta. Ky shkatërrim:

 • zemra;

 • veshkat;

 • trurit;

 • të lehta dhe të tjerët.