Trajtimi i sëmundjes respiratore akute në të rriturit


Kongjestion i hundës, fytit kuqe, sytë e përlotur, ethe - të gjithë ne e dimë sulmit ftohtë. Këto simptoma shoqëruese e infeksioneve respiratore akute, i quajtur zakonisht të ftohtë. Një person me një sistem imunitar normal dhe pa sëmundje kronike ARD mbahet gjatë javës. Por le të shohim se çfarë duhet të bëjmë për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të shpejtë dhe për të reduktuar rrezikun e miqve të mundshme kontaminimit.
Çfarë duhet të bëni në shenjat e para të SARS?
A nuk do të vonojnë trajtim kur simptomat e para, dhe shpresoj që të gjithë do të jetë mirë. Në trajtimin e kombinimit ARI e mjeteve juridike popullore dhe barnave mjekësore siguron një shumë të shpejtë pozitive. Bollshme të ngrohtë pije, pjesa tjetër dhe marrja e barnave antivirale - kjo është ajo që do t'ju ndihmojë të përshpejtojë shërimin. Mundësisht vidyazykatysya nga vizituar vendet publike dhe dy ose tre ditëve të para për të shpenzuar në shtëpi në shtrat.


Mjekim
Që nga sëmundje të frymëmarrjes shpesh shoqërohet me inflamacion të hundës (shkarkimin e hundës ose të hundës, skuqje dhe dhimbje në fyt, kur gllabërim, etj), që nga momenti i shfaqjes së tyre duhet të fillojë gargling dhe shpëlarje hundë.
Zgjidhja për shpëlarje mund të jenë të përgatitur nga:

 • supë kamomil;

 • tableta furatsillina;

 • kripë.


 • Një nga shpëlarje më të zakonshme me dhimbje në fyt konsiderohet si një zgjidhje sode-kripë. Për të bërë atë që ju duhet një gotë e gjysmë ujë të ngrohtë për të shpërndarë një gjysmë lugë çaji kripë dhe sode. Ju mund të shtoni disa pika të jodi ose Tea Tree naftës.

  Pas shpëlarje e rekomanduar procesin terapeutik llak fyt (Stopanhin, Ingalipt, etj) ose rozsmoktaty përgatitjen farmaci pilula (Septolete, Anti-antyanhyn, Faringosept).
  Si vasoconstrictor drogës për të eliminuar bllokimet e trafikut mund të përdoret:

 • Naftizin;

 • Xylene;

 • Sanoryn dhe të tjerët.


 • Duhet të theksohet se këto barna bëjnë posedon tharje efekt në mukozës së hundës, kështu që ata duhet të përdorin jo më shumë se 7-10 ditë.
  Trajtimi kollë në të rriturit me infeksione respiratore akute, droga duhet të emërojë një mjek. Në mënyrë tipike, për të zvogëluar përdorimin e ilaçeve kollë veprimit qendror:


 • Tuspreks;

 • Codeine;

 • Synekod dhe të tjerët.


 • Për të arritur expectorant dhe efekt anti-inflamator , përgatitjet emëruar periferike:

 • ACC;

 • Lazolvan;

 • Bromhexine.


 • Si agjent antiviral për trajtimin e semundjes respiratore akute në të rriturit të caktuar;

 • Hryppferon;

 • Remantadin;

 • Arbidol;

 • Tamiflu.


 • Këto droga ndikojnë virusin direkt, duke parandaluar zhvillimin e saj dhe riprodhimin.
  Kur trajtimi ARI me antibiotikë mund të përcaktohen vetëm pas hetimit dhe krijimi i patogjen që ka shkaktuar sëmundjen. Antibiotikët janë përdorur vetëm për bakteriale dhe parazitare (mykoplazmat dhe klamidia) infeksionet.

  Shumica ARD ndodh pa ethe, dhe trajtim nuk duhet të zbatohet antipyretics . Por kur ajo e rekomanduar ngritjen mjete të tilla si:

 • Paracetamol;

 • Antyhrypin;

 • Theraflu dhe të tjerët.


 • Receta tradicionale për ftohjet
  Pirja e shumë lëngjeve janë të rekomanduara për lehtësimin e simptomave të dehjes. Pije shumë e mirë pije acid frutash (boronicë, boronicë, Kastrati, rosehips), çaj me limon, herbs dhe TEAS që kanë veprim anti-inflamator. Këtu janë disa recetave që do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave dhe shërim me shpejtësi:


 • Mix lule bli, kamomil, yarrow dhe nenexhik në pjesë të barabarta. Krijoj një lugë gjelle e këtij filxhan përzierje me ujë të valë. Pas gjysmë ore tendosje dhe pije.

 • Kur dridhura ndihmojë çaj xhenxhefil. Për ta bërë atë, hekura rrënjë xhenxhefil të freskët dhe Gjirin e ujë të valë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta. Duke pasur pak të ftohtë, shtoni mjaltin dhe pije.

 • Një përzierje e lëng aloe dhe mjaltë në proporcione të barabarta - një mjet i madh për trajtimin e shpejtë të kollë në ARI.