Trajtimi i hernie Schmorl - gjimnastikë, operacion masazh


Një nga anomalitë, të cilat shpesh i referohen pacientët në klinikë është Schmorl hernia.


Sëmundja është ndryshimet degjenerative të disqe intervertebral, karakterizuar nga shpërthyer e kërc në indeve të eshtrave organet fqinje kurrizor.


Rreziku kryesor i kësaj sëmundjeje është për të siguruar që pas një periudhe kohore në formimin e voids mund të rrëzohet baza shpinë.


Prandaj, trajtimi më shpejt është filluar, më yyazytsirnist shmangur pasoja të rënda.


Përmbajtje
Pse ka një hernie Schmorl?
Siç është sëmundja?
Komplikimet dhe rreziqet
Çfarë Mjeku Schmorl trajton një hernie?
Trajtimit
Kirurgji
A është e mundur për të kuruar një hernie Schmorl?
ParandalimPse ka një hernie Schmorl? ?


Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes:

Shumica hernie është një sëmundje e trashëguar e cila është shkaktuar nga gjenetika tona.
Një tjetër arsye mund të jetë se gjatë rritjes aktive të qelizave kockore fëmijë nuk kanë kohë për të pjekur sa duhet - të formuara vende aq të brishta, të cilat janë të nënshtruar më pas për të kërc presion.

Tjetër arsye - ngrënit çrregullimet kockore se është i formuar nga rrjedhjes së pamjaftueshme të gjakut dhe limfatike.
Gjithashtu hernia mund të rezultojë nga sjellje të pasakta dhe proceseve metabolike.
Një tjetër faktor që kontribuon për një hernie mund të jetë e moshuar. Në këtë rast nuk është një humbje e fuqisë kockave.
Përveç sa më sipër, zhvillimi i një hernie mund të shkaktojnë lloje të ndryshme të lëndimeve, tendosje të tepruar në shpinë, etj
Siç është sëmundja? ?


Nga vendndodhja Schmorl hernie është:

Qendrore;
anë;
para;
pasme.Nuk ka manifestime klinike Qendrore dhe hernia anësore Schmorl dhe nuk bother njeriun.


Para dhe të pasme mund të shkaktojnë dhimbje gjatë stërvitjes.


Për pjesën më të madhe Schmorl hernie nuk shkakton ndonjë siklet të pacientit si direkt ndikon indeve të eshtrave, në të cilën nuk ka mbaresa nervore.


Kështu, në 70% të rasteve janë hernie të rralla, të lokalizuara në të ulët - nëse shpinë serednohrudnomu, të cilat janë ekskluzivisht për X-ray ose MRI.


Në ato raste kur zgjatje hernial është pranë trupit periferike vertebral dhe ka një ndikim të drejtpërdrejtë në lidhje para gjatësore, mund të jetë një manifestim i dhimbjes.


Foto: Schmorl hernie në qafës së mitrës


Shumë më rrallë Schmorl hernias shumëfishtë, e cila shpesh është një nga manifestimet e sëmundjes Sheyermana Mau.


Kështu, pacientët ankohen për rritjen e dhimbje në shpinë gjatë drejtë, tendosje zgjatur fizike ose ulur zgjatur, sidomos në një pozitë të palakmueshme.


Natën dhe ditën tjetër ndihmon në zvogëlimin dhe madje zhdukjen e dhimbjes, por kjo është zakonisht një fenomen i përkohshëm.


Çfarë chondroprotectors për mjekët shpinë të përshkruajnë më shpesh? Përgjigja ju do të gjeni në artikullin tonë.

Pse i lënduar në gju pas drejtimin? Lexoni këtë material.

Komplikimet dhe rreziqet?


Në vetvete, hernia nuk i rreziqeve të mëdha shëndetësore Schmorl, por në qoftë se kjo patologji është tashmë i pranishëm, është një sinjal se duhet të kujdeset për trupin tuaj në të ardhmen.


Në fakt, kjo sëmundje është një shenjë paralajmëruese për shfaqjen e hernie intervertebral, e cila mund të ndodhë në çdo kohë dhe të bëhet një sëmundje serioze që kërkon një trajtim të veçantë deri në kirurgji.


Ndoshta squeezing mbaresa nervore të vendosura në të palcës kurrizore, të cilat mund të çojnë në gjendje kritike e pacientit.


Përveç kësaj, hernia mund të sinjalizojë formimin yyazytsirnosti probleme të tjera me shpinë - prirja për thyerje compression, makinë dështim, etj


Në disa lloje të sëmundjes humbasin aftësinë për të përkulem përpara thellë për shkak se muskujt fillojnë të punë jashtë orarit shumë.Nëse hernias vendosur diagnostikuar, ajo mund të jetë një shkelje e fleksibilitetit dhe lëvizshmërisë së shtyllës kurrizore.


Kështu, Schmorl hernia mund të ndodhë në mënyrë spontane ose të kombinohet me kushtet e mëposhtme:

Procesi neoplastycheskyy që ndodh në shpinë;
Procesi infektive në shpinë;
osteoporozën e shpinë;
lëndimet kurrizore;
Sëmundje Sheyermana Mau;
osteokondroza;
zgjatje intervertebral disk;
hernie intervertebral.Çfarë Mjeku Schmorl trajton një hernie? ?


Më parë me dhimbje në shpinë e me origjinë të panjohur thirrje ju për një neurolog ose ortoped, sot u hap një fushë të re në ortopedi - Vertebrology, e cila merret ekskluzivisht me probleme të tilla.


Ajo përdor metodat më të reja të diagnostifikimit të sëmundjeve të tilla si tomography llogaritur, Diskografia, myelography, rezonancë magnetike, dhe metodat funksionale - эlektroneyrohrafyya dhe electromyography.


Kjo lejon profesionistët të dinë më shumë saktësi vendndodhjen e hernie, si dhe madhësinë e saj.Nëse në zonën tuaj ka vertebrologist, ju mund të referohen ortoped, neurolog.


Metoda kryesore e diagnostikimit është hernia Schmorl MRI ose X-ray ka qenë prej kohësh i njohur për të gjithë shpinë.


Metodat e trajtimit?


Terapia e barnave


Kur diagnoza mjeku juaj mund të përshkruajnë medikamente të ndryshme, ointments, injeksione që do të ushqyer shpinë dhe për të ndihmuar të përballen me dhimbje.


Megjithatë, për fat të keq, kjo nuk është gjithmonë trajtimi, pasi lehtësim do të jetë i përkohshëm, dhe sëmundja do të përparojë.Ekspertët besojnë se përpara se të filloni për të trajtuar një hernie, ajo duhet të identifikojë shkaqet e saj.


Nëse është e lidhur me osteoporozën, ajo është caktuar zakonisht droga përmbajnë vitaminë D dhe kalcium (kalcitonine, alostyn). Gjithashtu rekomandohet fizioterapi dhe procedurat e tërheqje të shpinë.


Sa për trajtimin simptomatike e hernie, i shoqëruar nga dhimbje prapa, për lehtësimin e dhimbje emëruar painkillers si Ketanov dhe NISE.Nëse lezioni degjenerative disk është mjaft i madh apo hernias vogla janë të pranishëm në numër të madh, atëherë merret drogë anti-inflamator të tilla si Diclofenac.


Veshur një korse


Sepse sëmundja është e lidhur me dhimbje të përsëritura të ulët mbrapa dhe të ulët mbrapa, mjeku mund të emërohet veshur një korse të veçantë.


Përdorimi i saj është treguar zakonisht në pacientët puna e të cilëve përfshin qëndrim më të gjatë në një ulur ose në këmbë.


Orthoses mund të reduktojë stresin e krijuar në segmentin e dëmtuar, duke parandaluar formimin e dhimbjes dhe të reduktuar rrezikun e hernie intervertebral.Reflexology


Kjo metodë, si të gjitha procedurat e tjera që kanë për qëllim rritjen e fluksit të gjakut në shpinë, duke ndihmuar për të ofruar më shumë ushqyesve për të rivendosur fuqinë e kockave.


Ne trajtimin e hernie në një metodë të tillë pacientit përcakton prania e contraindications, të cilat mund të provokojë një përkeqësim të sëmundjeve:

Tumoret e ndryshme;
temperaturë të lartë, e cila tregon procesin akute zhvillohet në trup;
TB në fazën e aktive;
gji ose shtatzanisë;
leukimi ose sëmundjeve të tjera të gjakut;
stimulim mendor.
Hirudotherapy


Një metodë të trajtimit hernia Schmorl dhe sëmundje të tjera të shtyllës kurrizore mund të bëhet trajtimi i Leeches, e cila do të sigurojë efektin e mëposhtëm:

njom e gjakut me oksigjen;
të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në zonën e djathtë të shtyllës kurrizore dhe presionin e ulët të gjakut;
reduktuar spazma në një pjesë të caktuar të shtyllës kurrizore;
eliminuar stanjacion e substancave të dëmshme në indet.Kundërindikimet Hirudotherapy:

tumoret që metastasize;
shtatzënisë apo gji me gji fëmijën;
sëmundjet e gjakut, kryesisht hemofili, e cila është e karakterizuar nga sistemi dëmtuar koagulimit të gjakut.
Gjimnastikës dhe ushtrime


Para se të filloni për të ushtruar ose gjimnastikë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun, si për të ndikuar duhur hernie, duhet të marrë parasysh madhësinë e saj dhe vendndodhjen.


Gjimnastikës zakonisht synojnë forcimin muskujt mbrapa direkte, abdominals, dhe ndihmon në krijimin e të ashtuquajturit "muskulare."


Kështu një nga kushtet e rëndësishme për përdorimin e fizioterapisë është rregullsia e zbatimit të tij.


Ajo është e mirë në qoftë se çdo gjë është bërë nën drejtimin e trajnerit. Dhe mbani mend, ushtrim nuk duhet të shkaktojë dhimbje.Në mënyrë të ngjashme të përfitojnë dhe not, e cila nuk është vetëm trajtim, por edhe masat parandaluese.


Ajo është e mirë forcon muskujt dhe normalizes gjithë trupin.


Video: ushtrime për hernie kurrizoreMasazh në hernias Schmorl


Kjo metodë është trajtim më të zakonshme, si për qëllim përmirësimin e furnizimit me gjak të disqe intervertebral.


Masazh përmirëson metabolizmin në kockave dhe kërc, i cili nuk lejon formimin e hernia.


Acupressure është një nga metodat më të mira për të ndikuar në hernie Schmorl.


Është më mirë të besimit profesionistëve me përvojë të gjerë, si të gjitha veprimet duhet të jetë shumë i butë, i ndjeshëm, i butë.


Video: Përfitimet e acupressureMjekësisë tradicionale


Trajtimet Njerëz përfshijnë përfundon, të cilat janë bërë me tretësirë ​​luleradhiqe dhe lule ngjyrë gështenjë.


Përveç kësaj, edhe të ndihmojnë banja pishe me vajra esenciale, dhe kremra nga slurry papërpunuara patate me shtimin e rrikë.Ushqyerit dhe ushqyesve


Një faktor po aq i rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e hernie Schmorl është për të mbajtur peshën e duhur, pasi ky i fundit rrit ngarkesën në shpinë dhe promovon kërc deformim.


Pacienti është e rekomanduar për të monitoruar cilësinë e ushqimit të tyre, si dhe numrin e elementeve gjurmë që hyjnë në trup.


Substancat e nevojshme për trupin gjatë sëmundjes akute


Kështu substance parë dhe më i rëndësishëm që është prekje ditore, ne nje sasi prej kalciumit është 1000-1200 mg.


Ju merrni atë nëse çdo ditë do të përdorë:

gjithë qumështi dhe prodhimet e qumështit, në veçanti djathi, djathë dhe kos;
perime, sidomos brokoli, fasule, spinaq dhe arra;
fruta si kajsi dhe portokall;
peshku dhe prodhimet e detit, salmon dhe sardelet.
Gjithashtu të ndihmojë në rritjen e nivelit të kalciumit kikirikë, fara kungull dhe farat e lulediellit, susam dhe fasule.


Vitamina D ju mund të merrni duke ngrënë vaj peshku, prodhimet e detit, vezë e verdhë veze.


Sa për ëmbëlsirat, në numër të madh, ata janë të kundërindikuar, pasi ajo çon në përçarje e përthithjes kalciumit vjen.


Tea, në të kundërtën, forcon indet e kockave dhe ndihmon këto të fundit asimiluar në trup për shkak të pranisë së shumë komponente bimore.


Yndyrna, sidomos me origjinë shtazore, trupi është kalcium-detyruese dhe nuk lejojnë atë të rrjedhjes së gjakut, kështu që këto produkte kanë nevojë për të kufizuar ose eliminuar plotësisht nga dietë.Gjithashtu në trupin tuaj së bashku me kalcium dhe vitaminë D duhet të arrijnë komponentët e mëposhtme janë të rëndësishme për rritjen dhe forcimin e kockave:

vitaminë K;
zinku dhe minerale;
magnezi;
Vitamina B;
vitaminë A;
acid folik.Kirurgjisë?


Kirurgjisë në formulimin e një diagnozë të tillë është përdorur rrallë sot.


Megjithatë, në raste të rënda kur hernia është i madh dhe sjell siklet të madh, të aplikojnë dy lloje të operacioneve:

Metodë minimalisht invazive ose avullimit lazer
Metodë radikale - laminektomiy, diskectomyLazer avullimit - metodë në të cilën hernia duke përdorur lazer ngrohje bërthamën e disk.Kjo është bërë në mënyrë për të hequr të lëngshme (ujë), e cila është në hernie intervertebral dhe zvogëluar madhësinë e disa herë të saj.


Kjo teknologji përfshin heqjen e plotë të pacientit me disk zëvendësimin intervertebral atë me një tjetër.


Si është operacioni?


Operacioni është kryer nën anestezi me qëllim të ruajtjes maksimale shtylla kurrizore e kapaciteteve motorike.


Kjo teknologji e re mund të bëjë atë pa dhimbje dhe përmes një prerje të vogël.


Rehabilitimi pacienti zakonisht merr një kohë të shkurtër, por kjo kërkon përpjekje të konsiderueshme.


Pse ka dhimbje në bending bërryl dhe papërkulshëm? Lexuar në lidhje me çështjen në faqen tonë të internetit.

Çfarë mund të jetë e lidhur dhimbje nën brinjë majtë në anën e? Shih këtu.


Se si ne trajtojmë bërryl bursit? Përgjigje këtu.

A është e mundur për të kuruar një hernie Schmorl? ?


Shëruar plotësisht sëmundja është pothuajse e pamundur, por trajtimi i qëllimshëm dhe sistematik do të ju ndihmojë të shmangur probleme shumë serioze me shpinë, i shoqëruar nga dhimbje të forta.


Parandalimi?


Për sëmundja nuk kanë filluar të shqetësojë, duhet t'i përmbahen rregullave të mëposhtme:

Është e rëndësishme për të parë peshën tuaj dhe për të parandaluar rritjen e saj, pasi kjo çon në një ngarkesë shtesë mbi shpinë.
Qasje racionale për ushqimin e tyre, sepse sot ka shumë tavolina, të cilat mund të llogarisë sasinë e ushqyesve.

Mbani një sy në cilësinë e lëngjeve të përdorura.
Për zasvoyuvalosya një substancë që duhet të plotësojnë të tjera. Për shembull, asimiluar të përkryer kalciumit me vitaminë D.
Alkooli, caffeine, pije të gazuara joalkoolike janë komponentët që do të ishte mirë për të eliminuar nga dietën tuaj.
Më të mirë të të gjitha do të jetë për të bërë terapi fizike dhe jetese aktive pa marrë parasysh moshën tuaj.
Në rrezik janë edhe atletë profesionistë dhe ata të cilët në mënyrë të shkujdesur i referohet gjendjes së shpinë të tij.

Kështu, sot ende debat i tensionuar nëse ka nevojë për ndërhyrje terapeutike në këtë sëmundje, dhe në qoftë se ka, atëherë kur?


Shumica e ekspertëve, dmth neyroortopedov, përmbahet pikëpamjes tradicionale të problemit, duke supozuar një domosdoshmëri dhe duhet vetëm një seri e procedurave që do të rrisin muskujt e mbrapa dhe për të zvogëluar rrezikun e hernie intervertebral.