Mjetet juridike popullore Trajtimi i Endometrioza


Endometrioza - një sëmundje e grave, procesi i inflamacionit të mitrës, e cila ndodh për shkak të lezioneve të mikroorganizmave purulent (Streptococcus, Staphylococcus, E. coli, Klamidia, etj).
Sëmundjet tendencë, si rregull, gratë e moshës riprodhuese.
Ky lloj i sëmundjes është i ndarë në dy lloje: gjenitale (në zonën e organeve seksuale - vezoret, mitrës) dhe extragenital (jashtë sistemit riprodhues - kërthizë, zorrët).

Shkaqet
Endometrioza mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm:


 • trashëguar;

 • çrregullime hormonale;

 • mikroorganizmave;

 • stresi;

 • dietë të sëmurë dhe të jetesës;

 • aborti, kirurgji, operacioni cezarian, përcëlluese erozionit.


 • Ka katër faza të sëmundjes, në varësi të thellësisë së depërtimit:

 • Niveli 1: Endometrioza pushton cekët;

 • 2 faza: proces shtrihet në mes të trashësisë së myometrium;

 • 3 shkallë: gjitha muret e mitrës të përfshirë në procesin patologjike;

 • Niveli 4: Procesi patologjik i përfshirë organet ngjitur dhe peritoneum.


 • Simptomat
 • ethe;

 • menstruacionet e dhimbshme;

 • bark lënduar, në legen, më të ulët mbrapa, e cila rritet gjatë menstruacioneve;

 • lengjet vaginale, purulent ose purulent të përgjakshme;

 • lodhje;

 • alergji;

 • abort apo dështimi të krijoj;

 • Dhimbje gjatë seksit;

 • Crregullimet e ciklit menstrual.


 • Endometrioza mund të ndodhë pa simptoma dhe të jetë nga rastësia, kur shihet gjinekolog.

  Grupet e rrezikut • Gratë të afërmit e ngushtë të cilave (nëna, gjyshja) i cili kishte Endometrioza.

 • Kanë hormonet femërore tepërt.

 • Trashë.

 • Që abuzojnë alkool.

 • Mori një lëndim të lindjes.


 • Mjete popullore Trajtimi


  Mjaltë dhe qepë

  Në mjekësinë popullore për të trajtuar erozioni rekomandoj duke përdorur këtë produkt. Një qepë të vogla core prerë në mënyrë që ajo mbeti e tërë, pour mjaltë në pushimeve dhe prej qepëve të pjekur me mjaltë brenda furrë. Pak qepë ftohtë përfundoi në garzë sterile ose një fashë, knotted fije dhe injektuar në natës vaginë. Healers tradicionale jemi të sigurt se erozioni do të zhvillohet pas procedurës dhjetë.

  Djathë hirrë

  Djathë, u largua në një vend të ngrohtë për një kohë të shkurtër, forma mbi sipërfaqen e serumit për t'u ngrohur e douching dy herë në ditë.
  Qepe dhe Wort Shën Gjonit

  Në dy litra ujë brewed Wort - 4 lugë, vlim për 10 minuta rreth ngrohjes ulët, atëherë infused për gjysmë ore. Infuzion i Hypericum dy herë në ditë duke bërë douching, paralelisht për të hyrë në shtupë vaginë gjatë natës me lëng qepë. Premtoj se erozioni do të zhvillohet në 3 muaj.
  Sode dhe Calendula


  Zgjidhje sode (1 ch. L. pjekje sode i holluar në 05 litra ujë të zier të ngrohtë) është përdorur për ujitje para gjumit. Pas douching sode (10 minuta) të bëjë të njëjtën procedurë me Calendula (e mbyllur në 05 litra ujë 3 tbsp. Sythe L. Calendula lule). Douching përsëritet çdo ditë deri në shërim të plotë.
  Fara liri

  Në një gotë me ujë të zier liri (1 tbsp. L.) Për sa kohë që konsistencën e supë të bëhet si një puding. Tampon mbarsur me këtë ilaç, futet në vaginë dhe la aty brenda natës. Të ndërpresë trajtimin për shkak mujore, trajtimi duhet të fillojë sa më shpejt që ata zakonchatsya. Gjatë trajtimit (rreth një muaj) për të shmangur marrëdhëniet seksuale.

  Gjethe delli

  A tampona për gjethe delli vaginale lë me para-larë ato dhe provernuvshy në një mulli mishit. Tamponin të bërë çdo ditë më shumë dhe të lënë në të gjithë natën për një muaj.
  Mumiyo

  Fakti që mumje ka veti të mrekullueshme, është legjendare, dhe kjo ndihmon me Endometrioza. Në 100 ml ujë holluar me 25 g mumje, kjo zgjidhje është ngjyhet tampon dhe të lënë gjatë natës në vaginë, trajtohen si 10 ditë në qoftë se sëmundja nuk është kaluar, pastaj duke e bërë pushim javor, trajtimi vazhdon.

  Të naftës dhe Propolisi

  Përgatitja agjent në një banjë me ujë. Vaj gjalpë natyral (200 g) shkrihet dhe të shtoni Propolisi copëtuar (10 g), të nxehtë për 15 minuta, pastaj të filtruar me kujdes. Jastëk ngjyhet në këtë mënyrë, të mbajtur në vaginë jo më shumë se 30 minuta. Nga seksi për të trajtimit vidyazykatysya mirë, trajtohen në zhdukje Endometrioza. Mjetet gatuar është ruajtur në frigorifer, ngrohja deri para çdo përdorimi.
  Mjetet më efektive e Endometrioza është konsideruar gjerësisht të shtatzënisë dhe lindjes.